Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «ПАМ'ЯТКИ ПИСЕМНОСТІ ТА КУЛЬТУРИ:  ВИВЧЕННЯ, ЗБЕРЕЖЕННЯ, ПОПУЛЯРИЗАЦІЯ»

Міністерство культури та інформаційної політики України

Одеська національна наукова бібліотека

 

Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю

 «ПАМ'ЯТКИ ПИСЕМНОСТІ ТА КУЛЬТУРИ:
 ВИВЧЕННЯ, ЗБЕРЕЖЕННЯ, ПОПУЛЯРИЗАЦІЯ»

до 100-річчя Музею книги відділу рідкісних видань та рукописів 
Одеської національної наукової бібліотеки

 

6 грудня 2022 року в Одеській національній науковій бібліотеці до 100-річчя Музею книги відділу рідкісних видань та рукописів ОННБ розпочала роботу Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «ПАМ'ЯТКИ ПИСЕМНОСТІ ТА КУЛЬТУРИ: ВИВЧЕННЯ, ЗБЕРЕЖЕННЯ, ПОПУЛЯРИЗАЦІЯ» за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України.

 

karandeev3.jpg img_0799-1.jpg

Учасників конференції привітав перший заступник Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв. Він висловив глибоку вдячність за самовіддану, жертовну роботу української бібліотечної спільноти в умовах російської агресії та наголосив на особливій важливості історичних та художніх документів, які зберігаються у фондах українських бібліотек, для розуміння місця українців у світовому вимірі, адже наше майбутнє – освічене й цивілізоване. Перший заступник Міністра зазначив, що окрім звичних проблем збереження книги, пов’язаних з природними чинниками (папір не вічний), додалися нові – захист фондів від руйнації в умовах війни, щоб зберегти книгу для наступних поколінь. Він привернув увагу спільноти до необхідності напрацювання інноваційних практикоорієнтованих рішень, зокрема вивчення можливостей створення в Україні високотехнологічних центрів зі збереження книги загальнонаціонального значення. Дієвим механізмом збереження й удоступнення документальної спадщини в умовах викликів воєнного часу є поєднання зусиль інституцій національної пам'яті, які успішно демонструють бібліотечні, музейні та архівні установи України. 

 khromov.jpg

Анатолій Хромов, голова Державної архівної служби України, кандидат історичних наук зазначив, що проблеми, які постали перед Україною, перед збирачами пам’яті, музейниками, бібліотекарями, архівістами, є безпрецедентними, з якими жодна країна з кінця Другої світової війни не стикалася. Серед іншого, він поділився досвідом оцифрування архівів та навів приклади співпраці з різними інституціями пам’яті - як українськими, так і міжнародними.

 

img_0817.jpg biryukova-1.jpg

Генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки, заслужений працівник культури України Ірина Бірюкова  у вітальному слові зазначила, що у кожного з присутніх не виникає сумнівів важливість і цінність культурної спадщини - як матеріальної так і нематеріальної, адже вона свідчить про наші коріння та ідентичність. Вона ж пояснює сучасному світові чому нації роблять той чи інший крок на довгій сходинці цивілізаційного поступу. Без цих знань і розуміння неможливий діалог, ба більше - полілог культур народів світу. Ми віримо в це, і тому єднаємо наші зусилля - у захисті, вивченні популяризації пам'яток культури.

 "Ми високо цінуємо зусилля Міністерства культури та інформаційної політики України у потужній кампанії з порятунку пам'яток культури і колосальну роботу із залучення коштів на відновлення постраждалих об'єктів культури, зокрема бібліотек і музеїв на лінії бойових дій. Ми бачимо підтримку фахових спільнот світу - ЮНЕСКО, ІФЛА, ІКОМОС та інших. Ми вдячні колегам за потужні прояви підтримки. Всі ми разом протистоїмо невиправданій, жорстокій варварській агресії. Тож єднаймо сили і продовжуймо наш поступ, поглиблюймо співпрацю, і ніколи не втрачаймо віри в перемогу світла над темрявою! Бо це наш обов'язок перед поколіннями наших предків і перед майбутніми поколіннями, перед усім цивілізованим світом, в якому українська культура є невід'ємною і унікальною складовою яскравої палітри європейського і світового культурного розмаїття".

kovalchuk-1.jpg losievskiy.jpg cosovan.jpg

У пленарному засіданні взяли участь та виступили з доповідями: Галина Ковальчук, доктор історичних наук, професор, директор Інституту книгознавства Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського (Дослідження книжкових пам’яток як історична традиція українського книгознавства); Ігор Лосієвський, завідувач відділу документознавства, колекцій рідкісних видань і рукописів Харківської державної  наукової бібліотеки ім. В.Г. Короленка (Бібліотечний підрозділ документарних пам’яток: сучасна функціональна модель); Вероніка Косован, завідувач відділу рідкісних та старовинних книжок Національної бібліотеки Республіки Молдова (Українські книжки кириличного друку в Національній бібліотеці Республіки Молдова); Ліна Арюпіна, заступник генерального директора з наукової роботи та інформатизації Одеської національної наукової бібліотеки (Музей книги Одеської національної наукової бібліотеки як складова науково-інформаційного та соціокультурного простору України); Майя Алєксєєнко, завідувач відділу рідкісних книг та рукописів Наукової бібліотеки Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова (Libri rari Наукової бібліотеки Одеського національного університету імені І.І. Мечникова: надходження, вивчення та збереження).

 

img_0878.jpg

Сьогоднішній масштабний комунікаційний захід взяв гарний старт і об’єднав зусилля українських і міжнародних учасників з метою збереження та репрезентації культурної спадщини України.

img_0794.jpg

 

 

Створено: 06.12.2022
Оновлено: 09.12.2022
Переглядів: 1419
© 2023 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.