Психологічна підтримка: ТОП-5 книг квітня для ментального здоров’я

foto-2.jpg

Кожен день готує нам безліч випробувань на міцність — від тих, що розміром з гудзик, що недоречно відірвався, до тих, що здатні накрити похмурою тінню все, куди прикутий погляд. На сьогоднішній день саме тривога стала реальною для більшості з нас. І ось-ось загрожує обернутися останньою краплею, яка переповнить чашу душевної рівноваги.

Зупиніться на хвилину і глибоко вдихніть. Все, що відбувається з нами в житті, можна умовно розділити на два типи: до першого відноситься те, над чим ми не владні,  а до другого — те, на що ми можемо вплинути. І знаєте першу гарну новину? Навіть у ситуації, яка від нас не залежить, ми можемо керувати своєю реакцією на те, що відбувається. На перший погляд, це може здатися лише обнадійливими словами. Але варто почати практикувати техніки усвідомленості, як життя почне змінюватися на краще — зсередини. А це, треба сказати, і є єдино правильний шлях до гармонії з собою та навколишнім світом.  

Книги — дієвий спосіб у боротьбі з депресією, потоком негативу та цілковитою демотивацією, адже вони не підключені до інтернету, а отже, не буде спокуси ще раз перевірити новини та ще більше зіпсувати собі настрій. Багато наших читачів у реальному житті зіткнулися з тим, що зберігати спокій, приймати зважені рішення та берегти себе та своїх близьких стає дедалі складніше.

Бібліотекарі Одеської національної наукової бібліотеки підготували добірку книг, які допоможуть у боротьбі з тривожністю та стресом або просто дозволять відволіктися. У списку — книги з практичними порадами та викладом дієвих технік проти стресу. Читання книг допомагає пережити важкі події, відрефлексувати свої переживання та зберегти рівновагу. Хочеться вірити, що можливість на якийсь час заглибитись у хорошу книгу або отримати рекомендації знаючих людей — це вже чимало.

 

foto-3-1.jpg

У пастці депресії : як подолати тривожність і радіти життю : пер. з англ. / Алекс Корб ; пер. Анна Марховська ; голов. ред. Ольга Дубчак. – Київ : Наш Формат, 2019. – 213 с.

Депресія — це не просто поганий настрій. Люди з депресією можуть і не бути пригніченими. Там, де мала би бути якась емоція, вони часто відчувають порожнечу. Те, що колись дарувало задоволення, більше не тішить. Усе здається складним, і ніщо не вартує зусиль. Найгірше, що депресія не просто тягне на дно, а й міцно утримує там. Проблема полягає у фізіології та взаємодії елементів нервової системи. На щастя, існує спосіб відрегулювати їх діяльність.
Автор пояснює, чому мозок загрузає в низхідній спіралі депресії, а також змальовує те, як можна вплинути на активність різних нейронних ланцюгів і подолати депресію, змінивши спосіб життя.

Поставте одне питання. Справжня техніка, яка дозволяє докопатися до глибинної суті переживань. Ми так часто хвилюємося через речі, які ще навіть не трапилися, що варто задуматися про те, чому це так. На хвилину уявіть, що ситуація, яка не дає вам спокою, таки відбулася. І спитайте себе, «що буде далі?». Дайте на нього докладну та чесну відповідь. І знову спитайте. А потім знову. І знову. Можливо, це допоможе вам розібратися і, як наслідок, заспокоїтися.

 

foto-4-1.jpg

П'ять четвертинок апельсина : романДжоан Гарріс ; пер. Дар'я Москвітіна ; ред. І. В. Матюшенко. – Харків : Кн. Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2021. – 349 с.

Найголовніше сховано всередині. Фрамбуаза отримала дивний спадок від матері. Її брат одержав у спадок ферму, старша сестра — винний погріб, з бурштиново-сонячними пляшками, а Фрамбуаза — альбом з кулінарними рецептами. Не багато... Але на берегах зошита впереміш зі старовинними рецептами різноманітних смаколиків вона знаходить загадкові нотатки: секрети та зізнання матері. Життя, яке вона так ретельно приховувала від дітей, у часи війни й окупації. Маленькі радощі й прикрощі, потаємні думки, дитячі образи та щира сповідь жінки, що боялася любити. Минуло стільки років. Лишилося стільки запитань. Відповіді на них — у цьому старому щоденнику. Настав час розкрити моторошні таємниці минулого.

Свідомо розслабте кожну групу м'язів. Ця техніка стане у нагоді, якщо у вас є можливість прилягти, вона ідеально поєднується з глибоким диханням. Вона чудово допомагає впоратись із негативними переживаннями. Коли відчуваєте, що від тривоги, страху чи хвилювання хочеться лізти на стіни, зусиллям волі оголосіть перерву. Лягайте, починайте повільно і глибоко дихати і «сканувати» думкою все тіло зверху вниз, затримуючись на кожній ділянці, щоб відчути його розслабленим.

 

foto-5.jpg

Психологічна допомога в кризових ситуаціях / Світлана Геннадіївна Уварова, Наталія Григоріївна Бойченко, Сергій Олександрович Гришкан, Наталія Миколаївна Улько, Українська Асоціація Психоаналізу, Міжнародний інститут глибинної психології, Міжнародна федерація психоаналізу ; гол. ред. Світлана Геннадіївна Уварова ; наук. ред. Світлана Геннадіївна Уварова, Наталя Георгіївна Пилипенко. – Київ : ПВНЗ "МІГП", 2016. – 227 с.

Відомо, що боротьба зі стресом та його профілактика вкрай складна та нерідко виявляється низькоефективною. У пропонованій книзі розглядаються теоретичні основи надання психологічної допомоги дітям та дорослим, що перебувають у кризових ситуаціях.  Представлено техніки подолання кризових станів, практичні рекомендації батькам. Соціальним працівникам та вчителям, щодо надання психологічної допомоги дітям. У книзі використані матеріали, напрацьовані під час реалізації спільного проекту МІГП та Ліги соціальних працівників України «Організація соціально-психологічної допомоги дітям та сім’ям, тимчасово окупованих територій та районів проведення антитерористичної операції». Представлено також методи оцінки різних проявів стресу, методики подолання стресу, релаксаційні вправи та ін.

У цій, написаній доступною мовою книзі, кожен знайде для себе цікаву та корисну інформацію — і фахівець, і просто допитливий читач.

Зосередьтеся на відчуттях у тілі. Цей спосіб допомагає заземлитися зупинити блукання тривожного розуму і відчути себе тут і зараз. Проаналізуйте всі тілесні відчуття, які переживаєте в цю саму секунду як відчуваєте шкірою температуру повітря, а м’язами становище у просторі, як вас торкається одяг та взуття, як ваші ступні стоять на підлозі. Подумки подорожуйте своїм тілом, поки не відчуєте себе краще.

 

foto-6-1.jpg

Відвага і страхОля ГнатюкНац. ун-т «Києво-Могилянська академія». Центр європ. гуманітар. дослідж., Центр дослідж. історії і культури східноєвроп. єврейства ; пер. Марта Боянівська ; ред. Валерія Богуславська. – 3-тє вид. – Київ : Дух і Літера, 2017. – 488 с.

Життя в окупованому Львові описано з перспективи особистої історії. Головну увагу зосереджено на поведінці людей, що постали перед загрозою смерті. Однак незвичність оповіді, що спирається на щоденники, спогади, листи і навіть протоколи допитів, полягає не тільки в цьому. Йдеться про долю людей і водночас долю польської, української та єврейської інтеліґенції, про складні стосунки між ними, про різні вияви солідарності та ворожості, в основі яких лежали відвага і страх.

Читачеві запропоновано замислитися над тим, наскільки сучасні уявлення про Другу світову війну сформувалися під тиском національних наративів, що не залишали місця не тільки для інших наративів, а й для індивідуальних свідчень, якщо ті не вписувались у панівний дискурс. Матриці національної історії стали тісними рамками для історичних досліджень того періоду, тож варто спробувати вийти поза ті межі.

Дозвольте переживанням текти. Часто найбільші страждання завдають нам не негативні переживання як такі, а наш опір їм і самоприниження. Коли нам здається, що сумувати не можна, страждають «тільки слабкі», а «всі нормальні люди» у цій ситуації відчувають і поводять себе по-іншому. Перестаньте множити свої страждання тим, що лаєте себе і намагаєтеся боротися з собою. Сумно сумуйте від щирого серця, це нормально, і це не визначає вас як особистість. До того ж неодмінно пройде.

foto-7-1.jpg

Осознанность или тревога : перестань беспокоиться и верни себе жизньСьюзан М. ОрсильоЛизабет Рёмер ; пер. Мария Сергеевна Литвиненко ; гл. ред. Оксана Викторовна Гритчина ; вступ. ст. Михаил Александрович Бендюков. – Харьков : Гуманитар. Центр, 2019. – 361 с.

Усім нам знайоме почуття, коли ми, переповнені тривогою (часто нічим не виправданою), втрачаємо здатність тверезо мислити і контролювати свої емоції. Це не дає нам можливості жити «на повну», позбавляючи нас всієї повноти переживань.
Автори книги пропонують кардинально інший спосіб ставлення до тривоги: вони радять прийняти її, повернутися до неї, а не уникати, «подружитися» з нею і «запросити» її зайти в наше життя, тобто застосувати навички усвідомленості до всього, що відбувається з нами в житті.

Якою б дивною не здавалася на перший погляд ця пропозиція, вона приносить результати — безліч прикладів з життя є тому підтвердженням. Проста, лаконічна мова викладу, безліч вправ, порад та правил — все це робить книгу помічником на шляху до того, щоб почати жити усвідомленим життям.

Книга, насамперед, буде цікава психологам, психотерапевтам і всім тим, хто хоче сам керувати своїм життям, а не дозволяти це робити своїм емоціям.

Зупиніться та глибоко видихніть. Негативні емоції можуть накрити з головою і викликати негайну реакцію — ось ми вже зриваємося на крик, кидаємо слухавку  або ображаємося від щирого серця. Здається, протистояти цьому імпульсу просто неможливо. Не намагайтеся протистояти, намагайтеся відслідковувати момент, коли накриває,  і навчіться робити паузу перед реакцією. Це зменшить руйнівний ефект негативних емоцій.


Створено: 07.04.2022
Оновлено: 11.04.2022
Переглядів: 2402
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.