← Історія та етнографія (за червень 2018 р.)
< Попередня книга Наступна книга >

Бібліографія

Петренко І. Обком утік... (з історії організації "всенародної" боротьби проти нацистів на Кіровоградщині в 1941-1943 рр.) / Іван Данилович Петренко ; Держ. архів Кіровоград. обл., Центр. держ. кінофотофоноархів України ім. Г. С. Пшеничного, Кіровоград. обл. від-ня пошуково-видавн. агентства "Книга Пам'яті України". – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2017.– 507 с. : іл. – (Архівні документи свідчать).

Анотація

Не одне покоління наших земляків виросло на байках про титанічний героїзм і масштабні подвиги комуністичного підпілля та членів партизанських загонів у наших лісах під час Другої світової.

Сотні статей, книг, художніх творів на прикладі їхнього героїзму впродовж мало не піввіку виховували радянських людей, та й у незалежній Україні на деяких меморіальних таблицях і досі згадується про діяльність підпільного обкому… І хоча цю «діяльність» вичерпно характеризує вже сама назва книги, щоб розвінчати багатолітній міф одного слова занадто мало. Більше того, уже зараз можна сказати, що ця книга потребуватиме не одного перевидання, щоб вигадана правда, глибоко вбита у свідомість і підсвідомість не одного покоління людей та їхніх нащадків розвіялась і її місце зайняла правда реальна. Для цього автор, відомий дослідник минулого, проробив величезну роботу: на півтисячі сторінках книги цитуються сотні документів, спогадів, архівних справ репресованих, прослідковуються долі десятків людей. Більше того, Іван Данилович не просто цитує знайдені у архіві документи, він уточнює їх, доповнює іншими джерелами, аналізує, порівнює, аби читач разом з ним міг виокремити те зерно правди, яке довгі роки приховувалось та маскувалось фальшивками.

Ця книга наскільки насичена фактами й документами, що без перебільшення можна сказати – це найінформативніше краєзнавче видання останніх десятиліть.

Мета книги чергове розвіювання чисельних радянських міфів, пов’язаних з темою Другої світової війни, зокрема стосовно керуючої та спрямовуючої ролі комуністичної партії в організації Руху опору на окупованій території, а це особливо актуально в умовах сучасної російсько-української війни, коли ворог використовує радянську міфологію як потужну ідеологічну зброю проти України.