«Одеська хвиля-6»; часопис «Зона». Анонс

8 червня 2013 р. о 10:00 у центрі правової інформації відбудеться презентація альманаху «Одеська хвиля – 6» (О., 2012) та часопису Всеукраїнського товариства політичних в’язнів та репресованих «Зона» (О., 2013. – Вип. 28) за участю поета, мовознавця і громадського діяча Олекси Різниківа. У презентації беруть участь представники органів влади, відомі письменники, викладачі вузів і шкіл, бібліотекарі.

Обидва видання пов’язані з Олексою Різниківим (Різниченком) – талановитим письменником, поетом, публіцистом, мовознавцем, відомим громадським діячем, лауреатом літературних премій ім. П. Тичини, К. Паустовського, Т. Мельничука, С. Олійника, Б. Грінченка. У 2005 р. О. С. Різників нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня, 2009 р. ‑ орденом ІІ ступеня.

Під час заходу експонуватиметься книжково-ілюстративна виставка

«Я винен тим уже, що українець, і ця вина з народження моя… : до 75 - річчя від дня народження славного сина України Олекси Різниківа».

Довідково

Програма

Презентацію підготували співробітники відділу краєзнавства «Одесика» Ліля Вукович та Тетяна Яковлєва (ведуча). Під час зустрічі відбулася мультимедійна презентація про Олексу Сергійовича Різниківа

 

ФОТОРЕПОРТАЖ
з місця події

Заст. генерального директора ОННБ Ольга Бельницька

Про свій родовід оповідає донька письменника,заст. директора Департаменту зовнішньоекономічної діяльності та європейської інтеграції Одеської облдержадміністрації Ярослава Різникова

Геннадій Щипківський, голова Одеської обласної організації НСПУ

Про поета і його епоху розмірковував доцент ПНПУ ім. К.Д.Ушинського Володимир Сподарець. Крайня справа: Світлана Лихошапко, вчителька української мови та літератури ЗОШ № 40 м. Одеси

Людмила Авдієвська, секретар Асоціації літераторів Бессарабії «Буджак», соратниця Олекси Різниківа

Серед присутніх члени родини письменника, викладачі

У залі представники творчих професій, колеги, друзі, журналісти

Експонати видань із творчого доробку Олекси Різниківа – «Я винен тим уже, що українець, і ця вина з народження моя...»

Враження від зустрічі

Серед учасників цьогорічної виставки-форуму «Українська книга на Одещині», як попередніх, чільне місце займали письменники. Яскраву презентацію твору лауреата Національної премії ім. Т.Г.Шевченка Григорія Гусейнова «Повернення в Портленд» змінило не менш яскраве представлення альманаху «Одеська хвиля» та журналу «Зона» за участю відомого письменника-дисидента Олекси Різниківа, яка відбулася в останній день роботи форуму.

Зала центру правової інформації бібліотеки не могла вмістити усіх бажаючих. А це представники родини, друзі, соратники, колеги, журналісти, які прийшли засвідчити свій пошанок до нескореного духом українця, представника давнього козацького роду Олекси Різниківа (Різниченка), - письменника, лауреата літературної премії ім. П.Тичини, мовознавця і громадського діяча. У своєму поважному віці Олекса Різників зберігає бадьорість і оптимізм. Його можна бачити на багатьох культурологічних заходах, акціях, наприклад, «Параду вишиванок в Одесі», різних презентаціях. Його знають не тільки як чудового поета і письменника. Це надзвичайно щира й симпатична людина, з позитивною енергетикою, відкрита для усіх поколінь. Такі люди, як у далекі сімдесяті, і нині потрібні Україні, щоб на прикладі свого життєвого досвіду свідчити українську відпорність, спраглість власної ідентичності.

На попередній презентації доробку відомого археолога й етнолога В’ячеслава Кушніра «Господарсько-побутова адаптація українців Південно-західного степу і Нижнього Подунав`я» одним поважним столичним науковцем стверджувалося про схильність українців до пристосуванства і адаптації. Можливо, що це дійсно науково вивірена істина, але маємо й приємні винятки. Слухаючи пана Олексу і його соратників, - представників покоління 1960-1970-х, можна оспорювати цей висновок. Українці завжди мали когорту вибраних. Як не погодитися з доцентом ПНПУ ім. К.Д.Ушинського Володимиром Сподарцем, який у своєму досить емоційному виступі нагадав відому істину, що «митці – це джерела енергетики для народу». Політика попередньої держави ґрунтувалася на тому, щоб забивати «джерела», загнати їх «під землю», у табори, затуркати народ. Ми завжди з великою насолодою слухаємо цього літературознавця-ідеаліста, тонкого естета, знавця української класичної і сучасної літератури.

Яскраве враження залишив виступ доньки Олекси Сергійовича Ярослави Різникової, яка відкрила таїни свого родоводу, донедавна їй особисто невідомих. За часів російського владарювання цар Петро І під час штурму Азова відзначив козацького сотника Полуботька за його військові доблесті (той підірвав мури міста). А оскільки ім’я Полуботків викликало у монарха неприємні асоціації із гетьманом Павлом Полуботком, звелів йменувати козака Різниківим. Цей історичний момент визначальний для родини Різниченків, які пишаються своїм українським-козацьким походженням, утверджуючи, на загал, правду про взяття Азова: як і Хаджибей, Аккерман чи Ізмаїл у його штурмі вирішальну роль відіграли саме українські козаки.

Презентація по суті переросла у творчу зустріч з ювіляром, у якій виступаючі говорили про долю української книжки та української мови.

Володимир Кудлач,
член НСЖУ

Відеосюжет про Олексу Різниківа

Див. також: Кракалія Р. Книжкова феєрія: поет і громадянин // Чорномор. новини. - 2013. - 20 червня. - С. 3. -  Електро. ресурс

Створено: 29.05.2013
Переглядів: 1366© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.