До 150-річчя Герасима Семеновича Головкова. Анонс

6 червня о 14.00 у відділі мистецтв ОННБ ім. М. Горького під час роботи XIV Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині» відбудеться презентація монографічного нарису (макетний варіант) про художника Г.С. Головкова (1863-1909). Автор-упорядник – Володимир Кудлач.

Головков, Герасим Семенович, 1863 – 1909 : Життєпис. Репродукції творів. Каталог. Періодика. Бібліографія / В.А. Кудлач – Одеса : [Б.в.], 2013. – 148 с. : з ілюстр.

Монографічний нарис про Герасима Семеновича Головкова на сьогодні є першим ґрунтовним дослідженням про творчість цього недостатньо популяризованого художника. Книга містить розгорнутий життєпис, хронологію життя і творчості Головкова. Життєпис розкриває становлення і еволюцію цього самобутнього художника, роль художньо-артистичного середовища Одеси, Петербурга, Вінниці. Певна увага приділена європейським контактам Герасима Головкова, його участі у Сецесіоні Мюнхена, Берліна, салонах Парижа.

В загальних рисах окреслено його творчий метод. Більшість графічних робіт Головкова, переважно шаржі та окремі живописні твори з приватних колекцій відтворюються вперше.

У додатку - альбом з повнокольоровими репродукціями творів живописця, іконографія художника і каталог 85 робіт, що фігурували на виставках і нині зберігаються в музеях і приватних колекціях України та Росії (Петербург). Каталог сформований за хронологічним принципом і містить інформацію про кожну роботу: атрибуцію, варіанти назв, переміщення в колекціях, представлення на виставках тощо. Указані також твори, місцезнаходження яких нині не відоме.

Розширюють інформацію портрети та біографічні довідки про осіб, що складали оточення Г.С.Головкова, колекціонували його твори або ж справили на нього певний вплив. Усього відтворено близько 180 чорно-білих та кольорових зображень та наведено близько 80 біографій.

Окремий розділ – це список каталогів прижиттєвих та ретроспективних виставок за участі Головкова. У книзі також представлена бібліографія видань, перелік публікацій в періодиці про художника та іменний покажчик. Бібліографічний список про митця включає також новітні видання (до 2012 р. включно). Особливий інтерес представляє одеська періодика кінця ХІХ - початку ХХ ст. Наводяться фрагменти публікацій в пресі у яких згадується ім’я митця (представлені мовою оригіналу: «Одесский листок», «Одесские новости» та ін.). Враховуючи зношеність старої періодики, така інформація є надзвичайно цінною.

Подібне, поки-що макетне видання у такому форматі не в останню чергу стало можливим завдяки тому, що певне коло осіб співчутливо віднеслися до ідеї цього проекту і в міру можливостей сприяли автору. Це, перш за все адміністрації та співробітники Одеського художнього музею і ОННБ ім. М. Горького. ОХМ володіє на сьогодні найбільшою колекцією творів Г.С. Головкова. Більшість документів, що використані в книзі розкривають фонди ОННБ.

Як сказано в передмові, надзвичайно корисними для автора були контакти з мистецтвознавцями, бібліотекарями, колекціонерами та краєзнавцями Одеси, Вінниці та Києва, сприяння музейних установ України та закордоння – Національного художнього музею України, Центрального військово-морського музею (С-Петербург, РФ), Національного музею в Белграді (Сербія), Національного музею Львова ім. А. Шептицького, Дніпропетровського державного художнього музею, Вінницького обласного художнього музею, Закарпатської обласної картинної галереї ім. Й. Бокшая.

ФОТОРЕПОРТАЖ
з місця події

Зав. відділом мистецтв Тетяна Щурова та автор Володимир Кудлач.
На другому плані робота Г.С.Головкова «Портрет Б.Егіза» з колекції О.Дмитренка

У центрі директор ОХМ Віталій Абрамов. На першому плані художник Лариса Дем`янишина (м.Южне)

Серед присутніх, зліва-направо: колекціонер Олександр Дмитренко, бібліотекар і мистецтвознавець Ольга Барковська, журналіст і колекціонер Євген Голубовський (у центрі), колекціонер Сергій Сєдих, бібліотекар Тамара Кухарук, зам. директора ОЛМ Альона Яворська, мистецтвознавець Володимир Островський, бібліотекар Аліса Куслеєва, художник Іван Орос

Краєзнавець і колекціонер Тарас Максимюк

Слово однокурсника. Художник і педагог, член НСХУ  Юрій Валюк

Мистецтвознавець, журналіст, співробітник ОННБ Володимир Кудлач

Серед присутніх мистецтвознавець і педагог Іван Козирод

Серед присутніх відомі письменники, журналісти, педагоги

Створено: 22.05.2013
Переглядів: 1301© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.