Україна – Болгарія. Документи з історії України та міста Одеси (XVIII-XIX ст.) в Османських архівах Національної бібліотеки Болгарії


7-9 червня 2024 р. в рамках Інтелект-форуму 2024 на Всеукраїнській науково-практичній конференції «V ОдесаБібліоСаміт» виступив Християн Атанасов, керівник Департаменту Національної бібліотеки «Св. Св. Кирила і Мефодія», доцент (м. Софія, Болгарія) з доповіддю «Попередній огляд документів з історії України та міста Одеси (XVIII-XIX ст.) в Османських архівах Національної бібліотеки Болгарії». («Preliminary Overview: Documents on the History of Ukraine and the City of Odesa (XVIII-XIX Centuries) in the Ottoman Archives of the National Library of Bulgaria»).

Доповідь відбулась в рамках Меморандуму про співробітництво між Національною бібліотекою Болгарії ім. Святих Кирила і Мефодія та Одеською національною науковою бібліотекою, який був підписаний 9 травня 2024 року в м. Софія.

З кінця 14 століття до 1878 року Болгарія перебувала під владою Османської імперії. За майже п'ять століть османські чиновники та писарі залишили по собі значну архівну спадщину, яка має пряме та опосередковане значення для історії Балкан та різноманітних етнічних груп і конфесій, що населяли і продовжують населяти країну - болгар, турків, євреїв, вірмен, ромів, козаків та інших.

Після звільнення Болгарії у 1878 році значна частина цієї архівної та документальної спадщини залишилася у новоствореній державі. Разом ці документи складають фонди відділу «Східних колекцій» Національної бібліотеки «Святих Кирила і Мефодія» (НБКМ) у Софії, Болгарія.

 У фондах відділу «Східних колекцій» Національної бібліотеки Болгарії зберігається значна кількість документів з цінною інформацією про історію України, зокрема окремих українських міст, таких як Аккерман та Одеса. Ці колекції є повністю доступними для дослідників з України.

 Вже є значні напрацювання науковців з обох країн. Однак багато сфер залишаються недослідженими, а численні документи все ще потребують опрацювання та інтеграції в наукові дослідження.

«Архіви Болгарії є чудовим ресурсом для написання історії України, так само як архіви та бібліотеки України зберігають скарби для болгарської історії. Я впевнений, що наші спільні зусилля призведуть до більш позитивних результатів, які підуть на користь не лише вивченню нашого спільного минулого, але й нашому спільному майбутньому», - підкреслив Християн Атанасов на завершення.

До участі у конференції долучилися науковці-історики, фахівці бібліотек, архівів, музеїв з України та зарубіжжя.

Створено: 11.06.2024
Переглядів: 741
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.