Презентація збірки поезій «Я птах між тенет» Іллі Чернілевського

7 травня 2024 року в Одеській національній науковій бібліотеці відбулася презентація збірки поезій «Я птах між тенет» Іллі Чернілевського (1991 – 2022)  – 30-річного полеглого захисника України, талановитого поета, перекладача, співака, композитора, актора.

foto-1.jpg foto-1a.jpg

Ілля Чернілевський  народився 10 червня 1991 року в інтелігентній мистецькій родини. Його батько, Станіслав Чернілевський – відомий поет, кінорежисер, заслужений діяч мистецтв України; мати, Ольга Чернілевська, –  літредактор, режисер, продюсер; бабуся, Валентина Кирилівна Борисенко, –знаний український етнолог, історик культури, доктор історичних наук, професор.

Уже в юних роках Ілля виявив творчі здібності:  писав  вірші, мав хист до співу. Після закінчення Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені  Івана Карпенка-Карого (за фахом режисер кіно і телебачення) поринув у творчість: писав вірші, пісні, займався перекладами, брав участь у численних фестивалях, посідав призові місця.

foto-2.jpg

На початку повномасштабної російської агресії Ілля прийняв мужнє рішення – захищати рідну Батьківщину не тільки силою поетичного слова, а й зі зброєю в руках.  У лютому 2022 року він вступив до  Київської тероборони, а у березні – до лав ЗСУ.  Воював на  Сході України, у Донецькій області, загинув 7 травня 2022 року внаслідок ворожого мінометного обстрілу, але його поезія лишилася з ними навічно.

foto-3.jpg

Захід відкрився хвилиною мовчання – вшанували пам’ять тих, хто віддав життя за нашу свободу, незалежність, за наше майбутнє.

foto-4.jpg

У передмові до збірки Сергій  Тримбач, відомий український кінокритик, зазначив: «Він (Ілля Чернілевський) пішов на війну, аби порятувати світ, повернути йому цілісність. Повернув - у Слові, у фонограмовій випрозореності Дзвону, що постав у храмі його Душі. Тепер нам треба вчитись слухати той Дзвін – сьогодні і завжди».

foto-5.jpg foto-5a.jpg

Цю думку під час презентації розширив В’ячеслав Кушнір, доктор історичних наук, професор, декан факультету історії та філософії ОНУ імені І.І. Мечникова, голова правління Одеської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, заслужений працівник освіти України. Науковець звернув увагу на непростий філософський світ, своєрідну образність поезій Іллі Чернілевського, зауважив, що «ця збірка презентує не тільки, власне, поезію Іллі вона ще презентує його як людину соціально активну, як поета, як музиканта... Такі особистості, як Ілля, є певним орієнтиром для молодого покоління».

foto-6.jpg foto-7.jpg foto-8.jpg

У презентації з доповідями взяли участь: Сергій Дмитрієв, голова Одеської обласної організації Національної спілки письменників України, доцент кафедри української мови та мовної підготовки іноземців ОНУ імені І.І. Мечникова, Наталія Петрова, кандидат історичних наук, доцент кафедри археології, етнології та всесвітньої історії, заступник декана факультету історії та філософії з наукової роботи Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, Уляна Громович, заступник керівника громадської організації «Ветеранс ХАБ ОДЕСА», головний спеціаліст Південного міжрегіонального відділу Управління забезпечення реалізації політики національної пам'яті в регіонах, та інші. Вони висловлювали власні думки про творчість Іллі Чернілевськго, його життєву і громадську позиції; про історичну пам'ять і сучасну воєнну літературу, її велике значення як у нашому сьогоденні так і для майбутнього.

foto-9.jpg foto-9a.jpg

«Сучасна воєнна література – «рядки із окопів»,  – явище надзвичайне і сьогодні дуже актуальне, необхідне, яке несе непідробне нове слово правди про нинішню війну, що, за словом Іллі Чернілевського, «не прощає двозначність, брехню…». І завдання бібліотек – якомога ширше висвітлювати цю літературу, доносити її до читача, робити її певним орієнтиром нашої боротьби, нашого життя», зазначила у своєму виступі заступник генерального директора ОННБ з бібліотечної роботи Ольга Бєльницька. Вона запропонувала присутнім уважно ознайомитися з матеріалами книжкової виставки з фонду ОННБ «Письменники, яких забрала війна».

foto-10.jpg

Символічно, що презентація була приурочена до Міжнародного дня матері, адже саме вірші-посвяти «Мамі» та «Батькові»  відкривають збірку поезій «Я птах між тенет».  У збірку включено розділ «Слово матері», де  Ольга Чернілевська ділиться особистим : «Після повномасштабного вторгнення Ілля, не вагаючись, пішов у військкомат. Йому відмовляли, адже син не мав військового досвіду, та врешті Ілля домігся свого… Не шкодував про своє рішення ані секунди. «Я там, де хотів і мушу» писав він уже з «нуля»… Мріяв перемогти ворога, повернутися до коханої, створити сім'ю і писати, писати! Нові вірші, нові пісні…»

foto-11.jpg

Літературну композицію з віршів Іллі Чернілевського «Те, що в твоїх очах, непідробне, тепле…» представила Анна Шаргородська, майстер художнього слова, радіо і телевізійна ведуча.

foto-12.jpg foto-13.jpg foto-14.jpg

Щирими враженнями про творчість  Іллі  Чернілевського  ділилися  студенти  філологічного факультету та факультету журналістики, реклами та видавничої справи ОНУ ім. І.І. Мечникова: Єлизавета Шипіцина, Дар’я, Котенко, Дар’я Тумарченко, Анастасія Птіцина, Григорій Шевченко, Олександр Давидчук.

foto-15.jpg foto-16.jpg foto-17.jpg
Створено: 14.05.2024
Переглядів: 715
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.