Сторінками історії: до 80 ро­ків від дня визволення Одеси від нацистсь­ких загарбни­ків

foto-1-ikonka.jpg

Джерело: Державний архів одеської області: https://archive.od.gov.ua/

10 квітня – день вшанування визволителів міста від окупантів, відзначення героїзму, волі до свободи та перемоги над нацистськими загарбниками. Цей день є важливим для кожного одесита і нагадує про роки Другої світової війни, коли місто зазнало важких випробувань.

Одеса стала одним із перших міст, яке поставило хрест на «бліцкризі» нацистів у німецько-радянській війні. В перші дні війни, коли німецькі війська швидко просувалися вглиб країни, лише в зоні дії Одеського військового округу агресор не зміг прорвати оборону. Німецько-румунським військам так і не вдалося подолати опір оборонців Одеси. Місто було залишено за наказом радянського командування.

Протягом 907 днів окупації, одного з найтрагічніших періодів в історії Одеси, місто втратило 82 тисячі своїх мешканців, а ще 78 тисяч людей було відправлено на примусові роботи до Німеччини. З перших днів окупації з музеїв та бібліотек Одеси загарбники почали вивозити різні матеріальні цінності, а з міста - навіть трамваї та рейки.

10 квітня 1944 року в ході Одеської операції, яка тривала з 26 березня по 14 квітня 1944 року, війська 3-го Українського фронту звільнили Одесу.

Нині Одеса знов стала об’єктом зазіхань загарбника, зазнаючи постійних терористичних атак з боку російських військ, що почалися з вторгненням рф в Україну 24 лютого 2022 року.

Сьогодні, коли ми згадуємо 10 квітня 1944 року, ми вшановуємо тих, хто боровся за свободу, хто приніс своє життя на алтар перемоги та зробив все можливе, щоб захистити свою країну. Їх героїзм завжди буде надихати нас і нагадувати про важливість об'єднання та віри у перемогу в найтемніші часи.

Пропонуємо увазі користувачів книжки, які висвітлюють історію Одеси в період Другої світової війни. Перш за все, це документи і спогади, опубліковані в останні роки, історичні дослідження, автори яких, спираючись на документи та архівні матеріали, висвітлюють перебіг подій  та дають їм вільну від радянської ідеології оцінку.

foto-2.jpg

Одесса, 1941–1944 :  неизвестные страницы : [книга-альбом] : 75-летию освобождения Одессы посвящается / М. Пойзнер, А. Грабовский, О. Губарь, О. Этнарович, Г. Михайлов ; вступ. сл. М. Пойзнер. –

Одесса : ТЭС, 2019. – 239 с.

Основу видання складають документи, світлини, газети, афіші, плакати, оголошення, листівки та інші першоджерела (частина їх публікується вперше) з приватної колекції професора Михайла Борисовича Пойзнера. Весь цей матеріал наочно показує життя Одеси у 1930-ті рр., напередодні нової світової війни, життя під час оборони міста, у роки окупації, а також визволення та повернення міста до мирного життя. Гортаючи сторінки альбому, читач занурюється в епоху та відчуває дух того часу.

foto-3.jpg

 Бабич А. Одесса, 1941–1944. Пережить оккупацию. – Одесса : Черноморье, 2020. – 591 с. : фотоил., ил.

 Олександр Бабіч, відомий одеський краєзнавець, у своєму дослідженні подає інформацію про усі аспекти життя окупованої Одеси, про те, як пережили окупацію жителі Одеси, про способи їх виживання, обставини, жертви, а також про окупантів. Автор написав історію війни, коли лінія фронту вже дуже далеко і навколо не свої. Історія війни без пафосу і пропагандистської брехні.

Спираючись на велику добірку особистих спогадів, архівних документів (накази і розпорядження влади), значна частина яких ніколи раніше не публікувалася, статей з газет тих років, автор розвінчує не лише радянські міфи про той час, а й закликає читача не вірити в слова про те, що «за румунів жилося добре». З цієї ґрунтовної праці ви дізнаєтесь про особливості окупаційного режиму, Голокост в Одесі, опір окупантам, про те, як одеситам вдавалося вести нормальне життя в абсолютно ненормальних умовах та, власне, про визволення Одеси.

foto-4.jpg

Михайлуца М. І. Православне життя в Одесі : від революції до сталінського одержавлення, 1917–1945 : монографія. – Херсон :

 Олді-плюс, 2019. – 375 с. : іл.

Книга доктора історичних наук Миколи Івановича Михайлуци присвячена маловідомим сторінкам православноого життя Одесі у складний період нашої історії – від революції 1917 року до часів Другої світової війни. Монографія подає документальний та порівняльний зріз минулого Одеси, в якому розглядаються зміни у православному суспільстві міста. Особливу увагу автор зосереджує на процесах і фактах руйнації релігійного життя комуністичною владою: пропагандистські нападки, закриття й знищення храмів, репресії проти церковних діячів, тиск на віруючих і заборона релігійного життя суспільства. Окрема частина присвячена християнському відродженню в умовах окупації Одеси 1941–1944 років.

Унікальна складова книги – персоніфікація історичного минулого, а саме присутність у кожному розділі книги окремого однойменного нарису, присвяченого одній осбистості, під назвою «Голгофа одного клірика».

foto5.jpg

Археология, история и политика в Транснистрии, 1941-1944 гг.Р.-А. Драгоман, А. В. Красножон, К. И. Николае ; пер. Д. ТопалС. Попович ; Южноукр. нац. пед. ун-т им. К. Д. УшинскогоОдес. археол. музей НАН Украины. –Харьков : Фолио, 2023. – 645 с.: ил.

Основу видання складають фотокопії архіву Інституту археології ім. Василя Пирвана Румунської академії наук (Бухарест), фотоматеріали та важливі дані, знайдені в Одеському обласному державному архіві, які висвітлюють офіційну політику окупаційного режиму щодо культурної спадщини на території «румунської» Трансністрії в 1941–1944 рр. У несподіваному світлі представлено політичну інструменталізацію археології під час Другої світової війни в контексті Голокосту. Ця тема – одна з найчутливіших, оскільки піддає ревізії офіційний імідж румунської археологічної науки.

За задумом укладачів, це видання має бути натяком російським «колегам»-науковцям, тим, хто зараз бере участь у розграбуванні та вивезенні до Росії експонатів з українських музеїв і бібліотек, бо нагадує російським «науковцям», що вони не зможуть після війни продовжувати свою діяльність, ніби нічого не було, і відповідатимуть за свої злочини.

foto-6.jpg

Одесса. Документы и свидетельства, 1941–1944 / сост. П. Е. Козленко. – 2-е изд. – Одесса : Фенікс, 2019. – 402 с. : ил.

Павло Юхимович Козленко - відомий громадський діяч, історик і юрист, дослідник Голокосту та долі єврейської спадщини в румунській зоні окупації України під час Другої світової війни.

Книга «Одесса. Документы и свидетельства, 1941–1944» висвітлює  трагедію єврейського народу у страшні роки окупації Одеси в 1941–1944 роках. Автор залучив великий архівний матеріал та свідчення очевидців і обмежився невеликими коментарями з метою надати читачеві можливість самостійно аналізувати хронологію історичних подій в Одесі під час Другої світової війни та сформувати власне бачення.

foto7.jpg

Герман Пынтяторжество справедливости. Мое досье / сост П. Е. Козленко. – Одесса : Феникс, 2019. – 259 с.: ил.

«Герман Пынтя – торжество справедливости. Моё досье» – це видання, що привертає увагу до однієї з досить цікавих та неоднозначних постатей в українській історії – Германа Пинті, мера окупованої Одеси з жовтня 1941 року по березень 1944 року.

Після війни його неодноразово обвинувачували у співучасті, а також в організації актів геноциду. Хоча багато фахівців вважають, що Г. Пинтя не заплямував себе участю в Голокості, а навпаки, намагався врятувати євреїв. Ніхто при цьому не заперечує, що він був чудовим адміністратором.

П. Ю. Козленко вперше переклав спогади Германа Пинті, доповнив їх унікальними фотографіями та архівними документами, що стосуються діяльності Пинті в Одесі. Упорядник книги розкриває невідомі аспекти його життя та діяльності, починаючи від ролі в міському управлінні Одеси під час темних часів війни до виникнення питань про його відповідальність за долю єврейського населення міста.

Видання є цікавим джерелом для дослідників періоду окупації Одеси та краєзнавців, надаючи можливість краще зрозуміти та проаналізувати діяльність Германа Пинті та життя міста під час війни.

foto8.png

Одесса, 1941–1944 :  неизвестные страницы : [книга-альбом] : 75-летию освобождения Одессы посвящается / М. Пойзнер, А. Грабовский, О. Губарь, О. Этнарович, Г. Михайлов ; вступ. сл. М. Пойзнер. – Одесса : ТЭС, 2019. – С. 214.

Слід відзначити, що серед безлічі праць військової тематики, пропонованих широкої аудиторії, є мемуари і дослідження, що заслуговують на увагу, цікаві спогади, гідні документальні та художні фільми, п'єси, фотографії та картини. Є й твори з «вирваними з правди сторінками», перекрученими фактами, що спотворюють історію і не дають розуміння минулого та мають на меті лише маніпулювати історією в теперішньому і майбутньому, заперечуючи правду.

Наразі перед українськими істориками постає завдання вивчати і публікувати наукові робіти, які не матимуть радянського мілітаристського пафосу та міфів, а дадуть інформативні та об'єктивні відомості про минуле Одеси.

В умовах російської військової агресії та інформаційної гібридної війни дуже важливо, щоб українці мали доступ до якісної наукової та науково-популярної літератури, щоб з покоління в покоління не передавалися радянсько-російські наративи про історію України.

Створено: 10.04.2024
Переглядів: 1111
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.