Шолом-Алейхем і Одеса: до 165-річчя від дня народження видатного єврейського письменника

2 березня 2024 року виповнюється 165 років від дня народження відомого єврейського письменника, драматурга і просветителя Соломона (Шолома) Наумовича (Нохумовича) Рабіновича (1859-1916), відомого за псевдонімом Шолом-Алейхем, у перекладі - мир вам, традиційне єврейське привітання. 

00.jpg

Джерело: культурний проєкт «Вони залишили слід в історії Одеси» 

Одеса як торговельний, промисловий і культурний центр завжди приваблювала представників різних національностей, які шукали тут кращої долі. Утиски проти єврейського населення та важке матеріальне становище змушувало Соломона Наумовича Рабіновича разом із сім’єю переїжджати з одного міста України до іншого. У 1891 році родина Шолом-Алейхема оселилася в Одесі за адресою вулиця Канатна, 28. Переїхавши до Одеси, С. Н. Рабінович сподівався поліпшити матеріальне становище грою на Одеській біржі. На той період він був уже відомим письменником, автором повісті «Два каменя», оповідання «Вибори», романів «Сендер Бланк і його сімейка»,  «Стемпеню» і «Йоселе-соловей», а також видавцем альманаху «Die Yiddishe Folksbibliotek» (Єврейська народна бібліотека) на їдиш, метою якого була допомога молодим авторам, шляхом виплати великих гонорарів, що врешті решт призвело до його розорення.

Наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. в Одесі функціонувало близько ста єврейських видавництв, більшість публікацій яких виходило на івриті. У той же час тут жив і працював класик єврейської літератури і  громадський діяч, завідувач реформованої єврейської школи (Талмул-тора) Менделе Мойхер-Сфоріма, який привітно прийняв Шолом-Алейхема до свого кола. 

foto-2.jpg 

зліва направо: Менделе Мойхер-Сфорім, Шолом-Алейхем, 
Мордехай Бен-Амі, Хаїм-Нахман Бялик (Швейцарія, 1910) 
Краснящих А. Шолом-Алейхем. – Харків : Фоліо, 2019.

На думку літературознавців, саме в Одесі розпочався другий період літературної діяльності Шолом-Алейхема. Він намагався видавати журнал «Кол мевассер» («Голос, що проповідує»), як додатку до альманаху «Еврейська народна бібліотека». Він також активно співпрацював з газетами «Одесский листок» і «Одесские новости». За підписом «Сер» та «Сер Соломон Рабинович» у газеті «Одесский листок» були надруковані його вірші у прозі, оповідання «Типи малої біржі» та перший варіант роману «Менахем-Мендл»; у газеті «Одесские новости» були опубліковані оповідання «Бабусині казки» («Чудо табакерки» і «Дідусева конячка») та ін. Тут, в Одесі, був написаний один з його найкращих творів – роман  «Менахем-Мендл».

foto-3.jpg

Оповідання та вірші у прозі надруковані в одеських газетах 

Після від’їзду з Одеси його зв’язки з містом не перервалися. У 1905 році Шолом-Алейхем домовився з діячами єврейського театру Я. Адлером та Я. Співаковським про створення в Одесі постійно діючого єврейського театру, де б ставилися п’єси на ідиш. За умовами договору він мав стати  художнім керівником театру та відповідати за його репертуар. Театру також надавалося право першої постановки всіх нових п’єс Шолома-Алейхема. Акторами театру було постановлено п’єси «Лікарі», одноактова «Люди»  та ін. 

Завдяки творчості Шолом-Алейхема ідиш став літературною мовою, а єврейська література стала частиною світової культури. Його принциповою позицією було писати на ідиш - народною мовою, якою розмовляли євреї Центральної та Східної Європи. Твори Шолом-Алейхема вражали народністью, реалізмом, новаторством у вираженні почуттів, а також гумором. На ідиш він написав десять романів, двадцять п'єс, сотні повістей та оповідань, багато статей; лише кілька оповідань та публікацій були російською та івритом).

Чимало його творів було перекладено більш ніж 60 мовами світу. Як свідчать дослідники перші переклади українською мовою творів Шолом-Алейхема були опубліковані у Львові в «Літературно-науковому вістнику» (1906, кн. 10). Це були  оповідання «Дядько Піні та тітка Рейся» (переклад Г. Кернеренка) та «Німець» (переклад Л. Буди). 

Одесити завжди пам’ятали і шанували творчість видатного єврейського письменника та одного із засновників літературної єврейської мови – Шолом-Алейхема. У 1910 році до 25-річчя творчої діяльності Шолом-Алейхема в Одесі було надруковано видання «Святкова бібліотека Шолом-Алейхема», окремі оповідання вийшли у серії книжок «Дешева єврейська бібліотечка». 

foto-4.jpg

Оповідання Шолом-Алейхема, надруковані у серії книжок
«Дешева єврейська бібліотечка» (Одеса, 1910) 

У 1912 році в Одесі проходили літературні вечори, присвячені творчості Шолом-Алейхема, у 1915 році на одеській сцені за участю Л. Ютьосова було поставлено комедію «За порадою», яку публіка зустріла схвально. За радянських часів вулиця М'ясоїдівська упродовж деякого часу мала назву Шолом-Алейхема. У 1998 році на будинку, де мешкав літератор, встановили меморіальну дошку, на її відкриття була присутня його онука, відома письменниця Бел Кауфман, авторка роману «Вгору по сходах, що ведуть вниз».

foto-5.jpg

Джерело: культурний проєкт «Вони залишили слід в історії Одеси»

Видання творів Шолом-Алейхема 

 1. Шолом-Алейхем. Вибране. – Київ : Україна, 2009. – 382с.: іл.
 2. Шолом-Алейхем. З ярмарку : життєпис. – Біла Церква : Білоцерківдрук, 2018. – 332 с. – (Бібліотека «Літературна Бориспільщина»; кн. 6).
 3. Шолом-Алейхем. Тев'є-молочар : повість : пер. с идиш / Шолом-Алейхем ; пер. О. Уралова ; післямова. О. Уралова. – Київ : Знання, 2017. – 189 с. – (Голоси Європи ; № 6).
 4. Шолом-Алейхем. Тев'є-молочар : повість : пер. с идиш / Шолом-Алейхем ; пер. Є. Райцин ; мал. М. Горшман; худож.-оформлювач О. А. Гугалова-Мєшкова. – Харків : Фоліо, 2022. – 379, [2] с. : іл.
 5. Шолом-Алейхем. Твори : у 4 т. / редкол.: М. Бажан, А. Кацнельсон, С. Олійник [та ін.]. – Київ : Дніпро, 1967.

 

Література про життя та творчість Шолом-Алейхема 

 1. Баканурский А. Еврейский театр в Одессе // Дерибасовская – Ришельевская. –– Одесса, 2013. – № 2, (53). – С. 287–310.
 2. Гон М. Творчість Шолома-Алейхема: українська модель рецепції (1920–1930 роки) // Актуальні проблеми сучасної філології. Літературознавство. – 2010. – Вип. 19. – С. 123–131.
 3. Дехтярьова Н. А. Шолом-Алейхем : бібліогр. покажч. творів та літературознавч. дослідж., виданих в Україні, 1917–1941 : до 135-річчя з дня народж. класика євр. літ. – Київ : Київське єврейське культурно-просвітнє т-во ім. Шолом-Алейхема, 1994. – 47 с.
 4. Мирский Р. Я. Знаменитые евреи Украины / Р. Я. Мирский, А. Я. Найман. – [Б.м., 2009]. – С. 12–13.
 5. Краснящих А. Шолом-Алейхем. – Харків : Фоліо, 2019. – 121, [1] с. : іл. – (Знамениті українці).
 6. Сто великих одесситов : очерки / сост. А. Либин, Н. Маковец. – Одесса : Optimum, 2009. – 512 с. : ил.
 7. Шолом-Алейхем – писатель и человек : статьи и воспоминания / сост., прим., пер. с. евр. М. С. Беленького ; под ред. У. А. Гуральника. – Москва, 1984. – 336 с. : ил.
Створено: 02.03.2024
Переглядів: 1102
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.