Вис­тав­ка «Ма­те­ріальна куль­тура ні­мецької гро­ма­ди ХІХ–ХХ ст. на Пів­дні України». Анонс

Матеріальна культура німецької громади ХІХ-ХХ ст. на Півдні України

7 груд­ня 2023 р. о 15.00 в Одеській національній науковій бібліотеці від­бу­деть­ся уро­чис­те від­крит­тя вис­тав­ки «Ма­те­ріаль­на куль­ту­ра ні­мець­кої гро­ма­ди ХІХ–ХХ ст. на Пів­дні України», прис­вя­че­ної 220-річ­чю ні­мець­кої лю­те­ран­ської гро­мади свя­то­го Пав­ла в Оде­сі.

Німецький етнос зробив вагомий внесок в історію, економіку та культуру Причорномор'я. Перші німецькі емігранти з південного заходу (Вюртемберг, Баден, Ельзас, Лотарингія, Курпфальц) прибули сюди 1803 р. Землеробські колонії засновувалися на землях Катеринославської, Херсонської, Таврійської губерній, Бессарабії та Криму. Компактні по­се­лен­ня доз­воли­ли ні­мець­ким ко­ло­ніс­там само­організувати­ся на ре­лігій­ній ос­но­ві.

Частина колоністів поселилася безпосередньо в Одесі. Це були ремісники, торговці, військові та чиновники. Лютеранам для заселення виділили так звану «Верхню колонію», де тепер знаходиться кірха. Саме населення цього району стало основою для майбутньої лютеранської громади. У 1803 р. в Одесу був призначений перший пастор, і це стало підставою вважати цю дату початком діяльності церкви. У 1825 р. громада заснувала свою школу, а під керівництвом пастора Карла Флетніцера почала розбудовувати благодійні установи. У 1897 р. було побудовано нову кірху, яка отримала вже звичний для нас фасад і оздоблення.

Перша світова війна, революції та прихід до влади більшовиків нанесли сильний удар по гро­ма­ді святого Павла. Ще більшим ударом став сталінський терор. Під час Другої світової війни причорноморських німців було переселено в анексовані Німеччиною землі Західної Польщі. Їх спорожнілі будинки зайняли жителі сусідніх болгарських і молдавських сіл. В Одесі лютеран також не залишилося, а у 1976 р. кірха, яка до цього використовувалася як телецентр та спортивна зала, сильно постраждала від пожежі. Відродження громади святого Павла стало можливим з відновленням Незалежності України.

У рамках виставки експонуватимуться історичні пам’ятки матеріальної культури, що відображають життя німецької громади південного регіону у ХІХ–ХХ ст., із колекції одеського колекціонера Сергія Новицького.

Запрошуємо всіх охочих долучитись до заходу!

Створено: 05.12.2023
Переглядів: 1387
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.