«Патріарх українсь­кої му­зи­ки» — до 120-річчя від дня на­родження Ми­ко­ли Фі­ла­ре­то­ви­ча Ко­лесси (1903–2006)

2.jpg

Микола Філаретович Колесса колись написав: «Я обіцяв віддати музиці все». Видатний теоретик музики, Герой України, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, він володів багатьма талантами та зреалізував себе в кількох сферах суспільної та творчої діяльності. Колесса визнавався засновником української диригентської школи, активно виступав із симфонічними оркестрами Львівської філармонії та Театру опери та балету. Водночас він був художнім керівником і головним диригентом хорової капели «Трембіта». Багато музикантів запам’ятали його як ректора, професора Львівської консерваторії. Микола Філаретович виховав цілу плеяду диригентів, знаних далеко за межами України, серед них: С. Турчак, Я. Скибинський, Ю. Луцків, Б. Антків. Він, поряд зі Станіславом Людкевичем, започаткував Львівську композиторську школу.

3.jpg

У спадщині Колесси-композитора представлені різноманітні жанри і форми. Неповторність музичної мови митця виявлялася в умінні поєднувати модерні звучності, класичні прийоми з глибоким розумінням фольклору. Проте основними для нього були хорові твори, він добре знав і вміло використовував виразні можливості людського голосу. Маестро залишив нам чудову збірку своїх хорових творів (Київ : Муз. Україна, 2005).
Видатний музикант проявив себе не лише в композиторській творчості. Сучасники запам’ятали його натхненну виконавську практику диригента – він був талановитим інтерпретатором музики різних стилів і жанрів. М.Ф. Колесса став фундатором львівської диригентської школи, створив її теоретичне обгрунтування та виклав його у підручнику «Основи техніки диригування» (Київ, 1960). Цей посібник не втрачає своєї актуальності для диригентів уже протягом кількох десятиліть.

4.jpg

Пишаємося тим, що 1996 року Перша симфонія Миколи Колесси з великим успіхом була виконана симфонічним оркестром Одеської філармонії (диригент – Хобарт Ерл) у Кеннеді-центрі у Вашингтоні та у Нью-Йорку під егідою ООН на відзначення 10-річчя Чорнобильської трагедії.

5.jpg

Безцінний спадок Миколи Колесси продовжує своє життя. Про його високоосвічену, талановиту і багатогранну особистість чимало написано. Зокрема привертає увагу збірник наукових праць та матеріалів «Родина Колессів у духовному та культурному житті України кінця XIX – XX століть», випущеному з нагоди 130-річчя від дня народження академіка Філарета Михайловича Колесси та 100-річчя від дня народження академіка Миколи Філаретовича Колесси (Львів, 2005). Діти, онуки й правнуки знаної елітної української родини Колессів працею і талантом продовжують славу великого роду: хто у світі музики, хто – у малярстві.
Фонди ОННБ дають можливість широко представити літературу про творчість відомого митця, надати користувачам наукові та популярні видання, статті з періодичних видань, ілюстративні та фактографічні матеріали. Пам’ять про славетного українця назавжди залишиться в історії нашої культури.


Створено: 04.12.2023
Переглядів: 1162
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.