Трудові права студентів та осіб, які поєднують навчання з робо­тою. Шахрайство на ринку праці: розпізнати та оминути


Вільна праця та її  належні умови – це обов'язковий елемент громадянського суспільства. З розвитком ринку держава перестала бути єдиним гарантом одержання кожним громадянином роботи, однак вона  зберігає за собою відповідальність за взаємини учасників ринку. Для цього існує система нормативно-правових актів, яка регулює суспільно-трудові відносини  та встановлює правила поведінки їх учасників.

За ініціативою Одеської національної наукової бібліотеки за участю Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці 16.11.2023 року було прочитано лекцію для студентів.

Вікторія Шпендак, помічник юриста Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, розповіла про законодавче регулювання трудових відносин в Україні та вплив на них воєнного стану.  Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Реалізувати таке право особа може шляхом укладення трудового договору або цивільно-правової угоди. Говорячи про трудові права студентів та осіб, які поєднують навчання з роботою, слід зазначити, що студенти можуть бути різної вікової категорії та відповідно мати різні права та обов’язки, а поєднання роботи з навчанням не вважається сумісництвом. Слухачі дізналися про особливості працевлаштування та звільнення повнолітніх та неповнолітніх працівників-студентів, тривалість робочого часу, нарахування стажу, про відпустки та їх види, особливості роботи в небезпечних умовах праці та у нічний час.

Про переваги офіційної роботи та ризики незадекларованої праці розповіла Тетяна Алі, головний державний інспектор відділу з питань праці управління інспекційної діяльності в Одеській області Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці. Вона описала процедуру працевлаштування та звільнення, навела приклади типових порушень трудового законодавства. Студенти отримали інформаційні матеріали та рекомендації щодо пошуку роботи, підготовки до співбесіди та її проходження.

i1.jpg i2.jpg i3.jpg
i4.jpg i5.jpg

 

Нормативно-правова база:

Конституція України
Кодекс законів про працю України
Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»
Закон України «Про зайнятість населення»
Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»
Закон України «Про відпустки»
Закон України «Про оплату праці»
Закон України «Про охорону праці»
Закон України «Про колективні договори і угоди»

Створено: 19.11.2023
Оновлено: 20.11.2023
Переглядів: 1178
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.