Одеська обсерваторія під посиленим захистом ЮНЕСКО

foto-1-odeska-observatoriya.jpeg foto-2-yunesko.jpg

7 вересня, під час позачергового засідання Комітету Другого протоколу до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту, Комітет підтримав запит України і прийняв рішення про внесення 20 об'єктів на території нашої держави, з яких 2 — на Одещині до Міжнародного списку культурних цінностей, що перебувають під посиленим захистом. Ініціатива надійшла від Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП) та Міністерства оборони України, які підготували відповідний запит до Секретаріату Гаазької конвенції.

foto-3.jpg

Як повідомили у Міністерстві культури та інформаційної політики України, низку об'єктів зі списку Світової спадщини ЮНЕСКО включили до Міжнародного списку культурних цінностей, які перебувають під посиленим захистом.

У засіданні Комітету ЮНЕСКО взяли участь заступник Міністра культури та інформаційної політики України Анастасія Бондар та завідувачь сектору з питань моніторингу ситуації на тимчасово окупованих територіях МКІП Ліна Дорошенко.

У Мінкульті вважають, що список «безпрецедентно великий». З південного регіону України до списку потрапили Науково-дослідний інститут (НДІ) «Астрономічна обсерваторія» Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова та геодезичний пункт Дуги Струве «Старо-Некрасівка» біля села Стара Некрасівка, Одеської області.

foto-4-naukovo-doslidnij-institut-odeska-astronomichna-obser.jpg foto-5-duga.png

Науково-дослідний інститут (НДІ) «Астрономічна обсерваторія» Одеського національного університетуім. І.І. Мечникова

Довідка. «Дуга Струве» – це мережа з 265 тріангуляційних вимірювальнихпунктів, що протягнувся на 2820 км територією десяти європейських країн від Хаммерфесту в Норвегії до Чорного моря. За цими 265 пунктами з 1816 по 1852 роки проводилися вимірювання, що дозволили визначити параметри Землі, її розмір і форму.

«Вже понад 500 днів український народ продовжує виявляти свою стійкість та демонструє свою рішучість у боротьбі з агресором. Ми не сприймаємо війну як звичайну річ. Ми не приймаємо ні окупацію наших територій, ні знищення нашої культурної спадщини. Тож нехай це засідання буде ще одним кроком нашої спільної місії – збереження та відновлення об’єктів культурної спадщини», – зазначила під час виступу на засіданні Комітету заступник Міністра культури та інформаційної політики Анастасія Бондар.

«За півтора року після вторгнення ми спостерігаємо тривожне зростання нападів на культурну спадщину України. Необхідні додаткові дії, щоб уникнути незворотних збитків загальної спадщини людства», – сказав Ернесто Оттон Р., помічник генерального директора ЮНЕСКО з культури.

Учасники Комітету висловили солідарність з Україною та українським народом, а також глибоку стурбованість через цілеспрямоване знищення культурного сектору російськими військами. За результатами засідання була прийнята Декларація про захист культурної спадщини в Україні, запропонована українською стороною.

Статистика культурних пам’яток України

За офіційними даними, в Україні на обліку місцевих органів влади перебуває понад 170 тис. об’єктів – пам’яток археології, історії, містобудування та архітектури, монументального мистецтва. Колекції більше ніж 2,5 тис. музеїв та історико-культурних заповідників унікальні та різноманітні. Фонд історичних будівель і споруд у населених пунктах перевищує 70 тис. об’єктів. Постановою Кабінету Міністрів затверджено Список історичних населених місць України (міст і селищ міського типу), до якого увійшов 401 населений пункт. Зрештою, на території України є вісім об’єктів зі списку Світової спадщини ЮНЕСКО. З них один – на тимчасово окупованій території Криму.

Створено: 11.09.2023
Переглядів: 383
© 2023 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.