До Дня Державного Прапора України «Прапор свій здіймаємо гордо!..»

23 серпня відзначаємо День Державного Прапора України. Державний Прапор є одним із державних символів країни. Його кольори відбивають наші національні традиції. Згідно із найбільш популярним тлумаченням колірної гами прапора синя його смуга символізує ясне небо, а жовта – золоті пшеничні ниви.

foto.jpg

Державний Прапор є втіленням національної єдності, честі та гідності, традицій державотворення, історії та сьогодення. Впродовж історичних звершень прапор ставав символом боротьби за національні права українського народу. Він консолідує міста і села, чисельні народи і близькі етноси в націю, це своєрідний генетичний код української нації.

Національна символіка концентрує історичну пам'ять про героїчні звершення, перемоги та поразки в боротьбі за свободу та гідність українців, про військові, культурні досягнення на шляху до омріяної ідеї державної незалежності. Під синьо-жовтим прапором відбувалися три проголошення української державності: 1917, 1941 та 1991 років.

Чому 23 серпня? За офіційною версією, 23 серпня 1991 року — народні депутати В`ячеслав Чорновіл, Микола Поровський, Іван Заєць, Ярослав Кендзьор, Ігор Деркач, Володимир Крижанівський внесли синьо-жовтий український прапор розміром 8х4 метри у сесійний зал Верховної Ради. Цей момент за ініціативою Голови Верховної Ради Івана Плюща закарбував для історії художник Олексій Кулаков на картині «Державотворення».

28 січня 1992 року Верховна Рада України ухвалила Постанову «Про Державний прапор України». У ній зазначається: «Державний Прапор України являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої — синього кольору, нижньої — жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3».

Експозиція видань з фонду ОННБ висвітлюють тривалий шлях, пройдений нашою державою і перспективи розвитку України. На виставці представлені документи, які розкривають історію українського національного прапора, його використання в Україні в різні історичні періоди, ставлення до державної символіки в наш час.

1.jpg

День прапора / Олександр Миколайович Мосіюк. – Київ : К.І.С., 2018. – 183 с.

Книжка Олександра Мосіюка – це розповідь про драматичні епізоди сучасної історії Києва, які передували проголошенню незалежності України. На долю автора випало спочатку стати керівником демократичного блоку, а потім – в найскладніші кризові моменти – очолювати і Київраду. Ця книжка про те, як політикам нової генерації вдавалося розрубувати найскладніші вузли соціально-політичних протиріч, коли протистояння досягало навіть межі кровопролиття.

2.jpg

Символіка України / Любов Титівна Безкоровайна ; ред. Тамара Степанівна Март. – Київ : Фоліант, 2018. – 91 с.

У книзі накопичена автором інформація за період пошуків відомостей про український прапор і герб, аналіз великого масиву матеріалів з історії загальносвітових символів, міфології етносів світу, відкриття та висновки дали поштовх для написання недослідженої історії українського етносу в період III тис. до н. е. – X ст. н. е.

3.jpg

Прапори над Україною / Олег Федорович Карелін. – Львів : Каменяр, 2011. – 33 с.

У цьому виданні відтворюються хвилюючі для кожного українця події – підняття перших синьо-жовтих прапорів над Львівською Ратушею, перед входом до Київської міськради, відтак – над будинком Верховної Ради України.

4.jpg

Під Украйни єднаймось прапор! : вибрані твори / Іван Якович Франко. – Київ : Країна мрій, 2009. – 752 с.

До видання включено вибрані вірші, поеми, епічні та драматичні твори видатного українського літератора Івана Яковича Франка.

Тож у ці святкові дні запрошуємо в ОННБ (вул. Пастера, 13) читальний зал наукових працівників ознайомитися із книжковою виставкою, яка репрезентує славний і кривавий шлях синьо-жовтого прапору як символа єдності та любові до нашої Батьківщини.

Створено: 22.08.2023
Оновлено: 23.08.2023
Переглядів: 1102
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.