«Його зброєю було слово»: до 85-річчя від дня народження Бориса Дерев’янка (1938 – 1997)

00.jpg 2.jpg

У 2023 році виповнюється 85 років від дня народження журналіста та першого редактора газети «Вечерняя Одесса» Бориса Дерев`янка. Його ім'я посідає на скрижалях одеської газетної журналістики одне із почесних місць. Працюючи в буремні роки, коли свобода слова утискалася, він у своїй газеті намагався подавати лише об’єктивні та правдиві факти. В будь-якій ситуації відстоював свою позицію, за що мав багато недоброзичливців, особливо серед політиків та державних діячів. Борис Федорович викривав та по мірі сил боровся з ними, поки його життя не обірвала куля найманого вбивці 11 серпня 1997 року.

Борис Федорович Дерев`янко народився 1938 року в селі Янівка (потім – Іванівка) Одеської області в сім'ї службовця. Учився в Іванівській середній школі (1945–1955). Закінчив українське відділення філологічного факультету Одеського державного університету імені І. І. Мечникова (1964). Навчаючись в університеті, був літературним працівником вузівської багатотиражної газети «За наукові кадри».

Трудовий шлях розпочав інспектором планової комісії Іванівського райвиконкому (1955–1956). Згодом перейшов на посаду літературного працівника Іванівської районної газети «Шлях комунізму» (1956–1957).

У березні 1961 року став завідувачем відділу одеської обласної газети «Комсомольське плем'я» (з 1963 – «Комсомольська іскра»). Протягом 1966–1967 років працював кореспондентом Одеського обласного радіокомітету. З весни 1967 до весни 1970 року – спеціальний кореспондент одеської обласної газети «Чорноморська комуна». У травні 1970 року затверджений заступником редактора, а восени того ж року – редактором одеської обласної газети «Комсомольська іскра».

У 1973 році було ухвалено рішення про заснування в Одесі вечірньої газети. Редактором створюваної газети було затверджено Бориса Дерев'янка. Він привів у нову редакцію багатьох із тих, хто працював із ним у молодіжній газеті. «Вечорка», як її любовно охрестили одесити, стала для нього головною справою життя, його долею і любов'ю. Він сам добирав колектив, розробляв структуру редакції, визначав рубрики і, звичайно, формував творчі принципи газети. Борис Дерев’янко, без сумніву, був одним із найавторитетніших журналістів Одеси. У своїх майже щоденних «Колонках редактора» він не лише оперативно і відверто відгукувався на все, що відбувалося в Одесі, а й постійно аналізував суспільно важливі події. Теми, яких він торкався, були не просто гострими, вони були надзвичайно небезпечними.

Активна життєва позиція, що проявлялася у публікаціях журналіста на сторінках «Вечерней Одессы», зробила його авторитетним громадським діячем. Безпартійні одесити, наприклад, збиралися на мітинги, аби Дерев’янка включили до складу делегатів XIX партконференції, наперекір одеській партноменклатурі він став народним депутатом СРСР, багато разів обирався депутатом Одеської міськради.

Борис Федорович писав українською та російською мовами. Його перу належать книги «Червоне вiтрило в степу» (1966), «Приборкувачi степу» (1973), «Бiля глибокої криницi» (1981), сценарії до фільмів «Земне тяжiння» (1968), «Вчителю, виховай учня» (1972). Він є автором багатьох публікацій у періодичній пресі. Окрім газет, де працював Борис Федорович, його твори публікувалися в журналах «Відчизна», «Дніпро», «Зміна», «Прапор», «Україна», «Трибуна лектора», газетах «Літературна Україна», «Голос України», «Культура і життя», «Молодь України», «Вечірній Київ» та багатьох інших. Борис Федорович неодноразово ставав лауреатом різних премій, мав звання заслуженого журналіста України, а з 1986 року  став членом Спілки письменників України.

Вранці 11 серпня 1997 року на вулиці Академіка Філатова, неподалік площі Незалежності (нині площа Дерев'янко), дорогою з дому на роботу, Борис Федорович був застрелений. Вбивство мало ознаки замовного але замовників так і не було знайдено.

3.jpg 4.jpg

У 1999 році на площі ім. Бориса Дерев’янка було встановлено меморіальний знак роботи скульптора Олександра Князика. Навесні 2013 року керівництво Одеської міськради ухвалило рішення перейменувати площу Незалежності на площу Бориса Дерев'янка, а площу Бориса Дерев'янка – на майдан Незалежності.

Пам'ять про талановитого публіциста, борця за справедливість і просто добру й чуйну людину залишається у серцях близьких людей. Борис Федорович продовжує жити і у своїй творчості, яку пам'ятають і люблять не лише в Одесі, а й у всій Україні та за її межами.

Фахівці ОННБ пропонують увазі користувачів ряд видань, які розкривають життя та багатогранну діяльність Бориса Федоровича Дерев'янка. Запрошуємо до перегляду!

Інформацію підготував відділ краєзнавства «Одесика» ОННБ

Створено: 07.08.2023
Оновлено: 09.08.2023
Переглядів: 1514
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.