«Микола Аркас – популяризатор української історії та музики на півдні України»

1miniatyura.jpg 2.jpg

20 липня 2023 року в Одеській національній науковій бібліотеці, у відділі краєзнавства «Одесика» та на платформі ZOOM, відбулася лекція доктора історичних наук Олександра Музичка «Микола Аркаспопуляризатор української історії та музики на півдні України».

Головним економічним та культурним центром півдня України була та є Одеса. Саме тут здебільшого діяв український національний рух. Однак важливі та яскраві процеси розгорталися також в інших містах півдня України. Зокрема, йдеться про місто корабелів – Миколаїв. Його містяни й зараз мужньо тримаються в умовах російської військової агресії проти України. Миколаїв є тим «плечем», на яке спирається Одеса.

Найвидатнішим провідником українського національного руху у Миколаєві був Микола Миколайович Аркас (1853–1909 рр.). Народився у Миколаєві в одній з найвидатніших родин міста, більшість чоловіків якої були моряками. Майже все життя він мешкав у провінційному місті. При цьому його діяльність вийшла далеко за межі провінції, йому вдалося підтримувати контакти з найвидатнішими українськими діячами. Маючи міцне фінансове становище, продовжував багаті українські традиції меценатства. Так він матеріально допомагав Лесі Українці, В. Винниченку, Б. Грінченку та іншим діячам українського руху.

3.jpeg

Ілюстрація із книги Жадько В. О. Микола Аркас. Катерина. Опера: текст і клавір. Рецензії. Листування / Віктор Олексійович Жадько ; за ред. Віктора Петровича Андрущенка. – Київ : СПД Жадько, 2008. – 856 с. : іл.

Попри те, що М. Аркас отримав природничу освіту, прославився він у інших галузях. Наприклад у музиці: наприкінці ХІХ ст. написав оперу «Катерина», за мотивами безсмертного твору Т. Шевченка, яка сподобалась сучасникам та любителям музики.

4.jpg

Головною працею життя М. Аркаса стала книжка «Історія України-Русі» (1908 р.), видана за активного сприяння учня історика В. Антоновича В. Доманицького. Сучасники позитивно відгукнулися на її видання, відзначаючи, що книжка популярно написана та ошатно видана, здатна впливати на свідомість широких народних кіл.

Зусилля М. Аркаса акумулювались у діяльності Миколаївської «Просвіти», що тривалий час була єдиним центром українського руху у Миколаєві та розгорнула активну лекційну, театральну, бібліотечну роботу.

Впродовж всього життя М. Аркас підтримував зв’язок з Одесою. Тут він навчався у гімназії та університеті (випускник фізико-математичного факультету 1875 року). Тут він познайомився з драматургом і режисером М. Кропивницьким. Відвідини Одеської «Просвіти» він докладно описав у статті, що є важливим історичним джерелом для вивчення історії цієї організації. Він підтримував контакти з діячами Одеської громади та «Просвіти», наприклад, з М. Комаровим, А. Ніковським, Є. Чикаленком. Одеса пам`ятає про М. Аркаса: тут одну з вулиць названо на його честь. Одеський оперний театр нещодавно поставив оперу «Катерина».

Після смерті М. Аркаса його вдова Ольга продовжувала сприяти розвитку української культури. Діяльність М. Аркаса, вже в еміграції у США, продовжив його син – М. Аркас-молодший, автор цікавої книги «Історія Північної Чорноморщини».

Фахівці відділу краєзнавства «Одесика» підготували тематичну виставку, яка експонувалася під час лекції. Серед представлених видань пропонуємо звернути увагу на декілька, присвячених життю та діяльності М. Аркаса.

5.jpeg

«Історія України-Русі» у листуванні Миколи Аркаса з Василем Доманицьким. 1906-1909 роки / НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського ; упоряд., вступ. стаття й комент. І. Старовойтенко. – Київ : Темпора, 2009. – 344 с. : іл.

У книзі вперше надруковано корпус взаємного листування М. Аркаса з редактором «Історії України-Русі» — літературознавцем і публіцистом В. Доманицьким. Він нараховує 61 одиницю епістолярних джерел, охоплює період 1906–1909 pp. та є важливим джерелом для відтворення історії першого видання праці, а також підготовчих заходів щодо другого видання. Останні були ініційовані В. Доманицьким і відбувалися в основному в Закопаному та Кракові. У листах детально відображений видавничий процес, що відбувався у Петербурзі під наглядом В. Доманицького: зафіксований час появи книжки, схвальні та критичні відгуки на неї читачів, йдеться також про намір редактора і автора щодо перевидання «Історії України-Русі», конкретні заходи у цьому напрямі (залучення до співпраці відомих істориків і художників, підбір ілюстрацій, проведення В. Доманицьким з’їзду у Закопаному та ін.). Другу частину книги становлять додатки, в яких зібрано 15 рецензій та відгуків на працю М. Аркаса, що друкувалися у різних тогочасних періодичних виданнях.

6.jpeg

Шкварець В. П. Микола Миколайович Аркас. Життя, творчість, діяльність : монографія / Валентин Павлович Шкварець ; відп. ред. П. М. Тригуб. – Миколаїв-Одеса : Тетра, 2002. – 260 с. : іл.

У монографії вперше у вітчизняній історіографії комплексно, цілісно і всебічно висвітлюється життя, творчість та діяльність М. Аркаса. Це масштабне біографічне дослідження – підсумок більш як десятирічного вивчення теми професором Валентином Шкварцем. Видання доповнене майже п'ятдесятьма фотоілюстраціями документів і матеріалів Державного архіву Миколаївської області, ряд яких публікується вперше.

7.jpeg

Жадько В. О. Микола Аркас. Катерина. Опера: текст і клавір. Рецензії. Листування / Віктор Олексійович Жадько ; за ред. Віктора Петровича Андрущенка. – Київ : СПД Жадько, 2008. – 856 с. : іл.

У представленій книзі опубліковано клавір опери Миколи Аркаса «Катерина», створеної за мотивами однойменної поеми Тараса Шевченка nf подано історію її створення. Окрему увагу приділено значній епістолярній спадщині Аркаса.

8.jpeg

Жадько В. О. Микола Аркас : роман-пошук / Віктор Олексійович Жадько ; за ред. Віктора Петровича Андрущенка. – Київ : СПД Жадько, 2008. – 623 с.

Літературні, науково-публіцистичні матеріали висвітлюють творчість широкого кола відомих діячів української культури, з якими спілкувався Микола Аркас. Це перше видання, яке художньо-журналістськими мовними засобами розкриває процес формування духовності південного краю і всієї України в XVIII–XIX ст.

Запрошуємо до прочитання та ділимося відеозаписом лекції:

Інформацію підготував відділ краєзнавства «Одесика» ОННБ

Створено: 25.07.2023
Переглядів: 1373
© 2023 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.