Презентація дослідження Данила Яневського «За що воює Україна? Відомі історії нашої держави» вийшла далеко за межі обговорення змісту книжки автора

foto-1a.jpg

Доктор історичних наук, заслужений журналіст України Данило Яневський, перед зустріччю з шанувальниками у читальному залі ОННБ 25 травня 2023 року,  відвідав музей книги відділу рідкісних видань та рукописів, де несподівано був нагороджений за свою невгамовну жагу до правдивої історії та читання. Продемонстрована йому рукописна книга кінця XVII століття перевернула, за його словами, догори дригом його переконання та й, певне, усіх дослідників епохи, щодо повного списку «Переяславських березневих статей 1659 року», прийнятих при обранні на гетьманство Юрія Хмельницького. Цей раритет у каталозі нашої книгозбірні має назву «Хрестоматія запорізької старшини», більша частина рукопису - богословські, юридичні, історичні, географічні та літературні тексти, титульна сторінка його втрачена. Генеральний директор ОННБ, заслужений працівник культури України Ірина Бірюкова вручила Данилу Яневському квиток читача, який зареєструвався в найстарішій книгозбірні України, тому, вірогідно, ми невдовзі дізнаємося, чи справді текст «Переяславських статей» є у цій «Хрестоматії...».  

Зустріч із Данилом Яневським відкрила генеральний директор ОННБ Ірина Бірюкова, яка привітала присутніх та висловила задоволення спільним проєктом із благодійним фондом «Хвиля 91», який щоразу збирає відвідувачів, які шукають відповіді на гострі питання та виклики сьогодення.

foto-2.jpg foto-3.jpg

Презентація видання «За що воює Україна? Відомі історії нашої держави» вийшла далеко за межі обговорення змісту однієї книжки автора. Цифри, надані науковцем, справді вразили. Приміром, на теренах нинішньої України існувало 30 систем права. Цифри, що радують: бажаючих отримати нову книжку Данила Яневського виявилося більше, ніж привезли організатори зустрічі. І це не дивно. Минуле й майбутнє проєкта «Україна», що існував, за підрахунками дослідника, на перетині сорока (!) європейських цивілізацій у різні часи, цікавить сьогодні усіх.

foto-6.jpg foto-5.jpg

Штрихи до портрета письменника. «Я ховався від радянської влади в бібліотеці»

Данило Яневський почав читати у п’ять років. Першою книжкою  була – «Пригоди бравого солдата Швейка», на полях якої він писав свої дитячі враження. Згодом, будучи студентом, ховався від радянської влади у бібліотеці, розповів він. Знайомство з керівництвом бібліотеки Чернівецького державного  університету ім. Юрія Федьковича, де він навчався, відкрило йому доступ до закритої частини фонду – умовно названого «білогвардійським архівом». Пізніше, задіявши усі можливі й неможливі важелі впливу, будучи кореспондентом у Верховній Раді України, дослідник отримав доступ до секретних архівів парламентської бібліотеки на Грушевського, 5. Тому на момент проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 року Данило Яневський вже опрацював чимало історичних документів початку XIX століття та більш давніх, що дозволило йому стати, зокрема,  першим публікатором архіву Скоропадського, «батьком державної геральдики України», увійшовши до складу Геральдичної комісії Верховної Ради.  

І ще один штрих до портрета: відомий дослідник був відкритий до спілкування на автограф-сесії, з повагою та зацікавленістю ставився до кожного свого читача.

foto-7.jpg foto-4.jpg

Щодо майбутнього

На запитання із залу щодо майбутнього київський гість відповів запитанням: «А ви коли останній раз із Богом розмовляли?», і розповів, що часто перечитує 38-му главу Іова, де у цій частині Старого Заповіту йдеться про нездатність людини зрозуміти задум Творця. І додав: «Просто відверто запитайте себе, для чого ви живете... Впустіть Бога у своє життя і  своє серце; визначіть свою місію і живіть з цим!». Щодо України майбутнього, то Данило Яневський бачить її – єдиною.

Нинішня війна – це епізод у тисячолітній війні за ласі шматки території з привабливим для аграріїв кліматом, вважає науковець. Тому мільйони гектарів родючих земель України треба буде далі захищати.

foto-12.jpg

Слава ЗСУ!

На запитання про відомих українців спікер навів приклад: «Любомир Романків. Без нього ви б досі крутили арифмометр, а не вмикали би ноутбук натисканням кнопки. Його прізвище на табличці вибито поряд із ім’ям Стіва Джобса у всім відомій нам компанії».

Завдяки організатору заходу, благодійному фонду «Хвиля’91», одесити мали можливість поспілкуватися з відомим істориком, замислитися над перспективою перезавантаження нашої держави, дізнатися більше з історії цивілізацій на наших теренах, які існували щонайменше сім з половиною тисяч років. 

Бесіду з шанувальниками Данило Яневський запропонував закінчити словами «Слава ЗСУ!», які потужно зазвучали, щойно переповнений читальний зал ОННБ їх підхопив.

Данило Яневський рекомендував до прочитання:

твори історика Сергія Плохія, теорію Фернана Броделя щодо цивілізацій лісу і цивілізацій степу, також видання професорки Гарвардського університету Едіти Бояновської: «Микола Гоголь: між українським і російським націоналізмом».

foto-11.jpg foto-10.jpg

Створено: 27.05.2023
Оновлено: 28.05.2023
Переглядів: 999
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.