«Василь Кук – провідник українського визвольного руху 50-х років ХХ ст.»: лекція доктора історичних наук Олександра Музичка

foto-1.jpg

4 квітня 2023 року в Одеській національній науковій бібліотеці, у відділі міжнародних проєктів, відбулася лекція доктора історичних наук Олександра Музичка «Василь Кук – провідник українського визвольного руху 50-х років ХХ ст.», присвячена 110-річчю від дня народження одного з лідерів українського визвольного руху XX століття. Лекція супроводжувалася виставкою книжкових видань про УПА та В. Кука з фондів бібліотеки. Зокрема, було представлене дослідження кандидата історичних наук А. Понипаляк «Останній командир УПА. Життя і боротьба Василя Кука».

foto-2.jpg

Василь Степанович Кук з’явився на світ 1913 року в багатодітній родині в селищі Красне, що нині належить до Буського району, Львівської області. Ще в юному віці, як і його брати, став членом Організації Українських Націоналістів. Перевозив нелегальну літературу, зброю, виконував різноманітні доручення керівництва ОУН. За проукраїнську діяльність два роки провів у польській тюрмі.

Навесні 1941 року Василь Кук організував і очолив Центральний штаб похідних груп ОУН, а в червні цього ж року очолив одну з похідних груп. Із 1942 року Василь Степанович керував діяльністю ОУН на землях Центрально-Східної та Південної України. За фіктивними німецькими документами мешкав у Дніпропетровську (нині Дніпро), Києві та Умані. Навесні 1943 року очолив УПА-Південь, а згодом став заступником головного командира УПА Романа Шухевича. Від 1944 року українські партизани зосередилися переважно на боротьбі проти сталінського тоталітарного режиму. Після загибелі Романа Шухевича, влітку 1950 року відбулася конференція керівників українського визвольного руху. На ній Василя Кука обрали головним командиром УПА, провідником ОУН в Україні та секретарем Української головної визвольної ради. У 1952 р. він отримав звання генерал-хорунжого. Василь Степанович приділяв увагу ідеологічній роботі, зокрема, він є автором праці «Колгоспне рабство», в якій глибоко проаналізував сутність соціальної політики тоталітарного режиму «совєтської» окупації України. У 1954 р. був заарештований каральними органами СРСР. Василь Кук шість років перебував у в’язниці. Був звільнений у часи хрущовської «відлиги».

foto-3.jpg

Після 1991 року Василь Степанович активно популяризував діяльність ОУН та УПА, наголошував на необхідності посилення національно-патріотичного виховання. написав низку праць, присвячених боротьбі ОУН і УПА, діяльності Романа Шухевича, Степана Бандери, проголошенню Акту відновлення незалежності України 30 червня 1941 року. У 2002 році Василь Кук відмовився від звання Героя України, заявивши, що не може прийняти його, допоки бійці УПА не визнані на державному рівні учасниками бойових дій та боротьби за незалежність України (це сталося лише в 2015 р.).

foto-4.jpg

Завершаючи лекцію, Олександр Музичко звернув увагу на меморіалізацію постаті Василя Кука та наголосив, що сьогодні, коли Україна знову протистоїть російській агресії, досвід життя одного з керманичів УПА, його думки про незалежну Українську державу є дуже актуальними.

До уваги користувачів фахівці Одеської національної наукової бібліотеки підготували добірку праць В. С. Кука та книжок, присвячених його життю та діяльності.

 

Праці В. С. Кука

 

Література про життя та діяльність В. С. Кука

Створено: 10.04.2023
Переглядів: 1533
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.