«Микола Міхновський – перший ідеолог української незалежності»: лекція доктора історичних наук Олександра Музичка

foto1-1.jpg

23 березня 2023 року у відділу міжнародних проєктів Одеської національної наукової бібліотеки відбулася лекція доктора історичних наук Олександра Музичка – «Микола Міхновський – перший ідеолог української незалежності», присвячена 150-річчю від дня народження громадсько-політичного діяча, адвоката Миколи Івановича Міхновського (1873–1924).

Микола Міхновський народився та виховувався у родині священика, який плекав українську мову, культуру, традиції. Родина глибоко шанувала Т. Шевченка, ідеї якого стали провідними для М. Міхновського. Погляди М. Міхновського остаточно сформувалися під час навчання на юридичному факультеті Київського університету (1890–1895). Як і для багатьох інших діячів, своєрідною лабораторією зміцнення українського патріотизму для нього стала участь у діяльності таємної студентської політичної організації «Братерство тарасівців». Після закінчення навчання займався адвокатською практикою спочатку в Києві, від 1899 – у Харкові, брав активну участь в українському громадсько-політичному житті. На пропозицію керівництва Революційної української партії написав брошуру «Самостійна Україна», у якій вперше висунув ідею політичної самостійності України.

foto2-1.jpg

У 1902 р. М. Міхновський заснував Українську народну партію (УНП), що проголосила своєю головною метою боротьбу за самостійність України. Надійними помічниками у роботі для нього були брати Шемети – Сергій та Володимир. У програмних виданнях партії «Робітнича справа у програмі УНП», «Справа української інтелігенції у програмі УНП», «Десять заповідей УНП» розробив основні засади та принципи українського націоналізму. Засновник часописів «Самостійна Україна» (1905), «Хлібороб» (1905), «Запоріжжя» (1906), «Слобожанщина» (1906), «Сніп» (1912–1913).

foto3-1.jpg

Разом з однодумцями розробив програму створення українського війська, яку з початком Української революції 1917–1921 рр. активно втілював у життя. Засновник і керівник утвореного 16 березня 1917 р. Українського військового клубу імені гетьмана Павла Полуботка, член Українського генерального військового комітету (УГВК), один з організаторів 1-го Українського полку ім. Б. Хмельницького. Виступав від УГВК на Всеукраїнському національному конгресі 1917 р., обраний членом Української Центральної Ради. Восени 1917 р. оселився на Полтавщині, був обраний Лубенським мировим суддею, тоді ж приєднався до Української демократичної хліборобської партії (УДХП), сприяв поширенню її впливу. За Української Держави перебував в опозиції до влади, був одним із лідерів УДХП. Разом з однодумцями з партії розробляв план усунення Директорії УНР від влади шляхом встановлення військової диктатури. У 1920 р. М. Міхновський мав намір емігрувати за кордон через Новоросійськ, однак не зумів отримати від білогвардійської влади необхідні документи для виїзду і змушений був залишитися на Кубані. В період життя на Кубані вчителював та поширював українську культуру. У 1924 р. він повернувся до Києва, невдовзі був знайдений повішеним, ймовірно, це була акція каральних органів радянської влади.

Діяльність Миколи Міхновського є яскравим прикладом відданого служіння Україні, що заклала основи сучасних звитяг українців у боротьбі до переможного кінця з нашим одвічним ворогом – Росією.

До уваги користувачів фахівці Одеської національної наукової бібліотеки підготували добірку праць М. І. Міхновського та книжок, присвячених його життю та діяльності.

 

Праці М. Міхновського

  • Міхновський М. Самостійна Україна : програма Революційної Української Партії  / М. Міхновський ; вступ. слово В. Шаян. – Лондон, 1967. – 32 с. (V>16583)
  • Міхновський М. Самостійна Україна / Микола Міхновський ; упоряд.: Р. Коваль, В. Рог, К. Завальнюк. – [Вид. 2]. – Київ, 2003. – 80 с. – (Бібліотека українського патріота).
  • Міхновський М. Суспільно-політичні твориМикола Міхновський ; редкол.: І. Гирич, О. Проценко, Ф. Турченко ; відп. за вип. О. Зінкевич.– Київ, 2015.– 462 с. : іл. 
  • Міхновський М. Лірика / Микола Міхновський. – Київ, 1912. – 96 с. (VII 43469)

Література про життя та діяльність М. І. Міхновського

Створено: 27.03.2023
Оновлено: 28.03.2023
Переглядів: 2157
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.