До Дня українського добровольця: «За покликом серця»

Щороку 14 березня в Україні відповідно до Постанови Верховної Ради від 17 січня 2017 року № 1822 - VII «Про встановлення Дня українського добровольця» відзначають День українського добровольця для вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Цей день приурочено сучасним добровольцям, що 14 березня 2014 року започаткували формування першого батальйону добровольців.

foto-2.jpeg

День українського добровольця є новим для національного календаря України, але явище, якому він присвячений, споконвіку супроводжує дружній український народ. Історичний екскурс свідчить, що феномен добровольства яскрава національна риса, традиція українського народу – бути небайдужим до свого сьогодення та майбутнього.

Українці переживають наразі найбільше випробування у новітній історії, збройну боротьбу з російським агресором за власну незалежність і територіальну цілісність. Але, незважаючи на важкі часи, завжди знаходилися відважні, які добровільно беруть зброю до рук і стають на захист нашої Батьківщини.

Для сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, вшанування героїзму та посиленню суспільної уваги до учасників добровольчих формувань фахівці Одеської національної бібліотеки пропонують ваші увазі електронну книжкову виставку «За покликом серця». Наш з вами обов’язок пам’ятати про їхній подвиг, нашу історію, тих хто не побоявся взяти в руки зброю і піти боронити рідну землю, та всіх, хто протягом вже кількох сотень років завжди, коли виникає загроза для нашої України, сміливо йде в бій за її цілісність та незалежність!

Вічна пам’ять полеглим і слава тим, хто продовжує боротьбу!

foto-3.jpg foto-4.jpg foto-5.jpg foto-6.jpg foto-7.jpg
foto-9.jpg foto-10.jpg foto-11.jpg foto-12.jpg

Добровольці. Доба героївАндрій Котлярчук ; голов. ред. Ніна Прибєга ; дизайн Андрій Прибєга ; пер. на англ. Лесь ГерасимчукЮлія Сірош. – Київ : Мистецтво, 2019. – 317 с.

Фотопроєкт історії війни Андрія Котлярчука присвячено добровольцям, ветеранам АТО. Проєкт довжиною у п`ять років: 2014–2018 рр. Фотозйомка здійснювалася на нульових кілометрах. У виданні репродуковано невипадкові світлини відзняті на чорно-білу широку плівку. Використано тільки квадратний кадр. Сотні кілометрів уздовж тонкої лінії дотику, сотні вдумливих кадрів, сотні портретів бійців до та після бою. Ілюстративний ряд супроводжують сотні висловлювань, спогадів, спостережень учасників подій. Фотопроєкт не випадковий, продуманий автором з самого початку.

Перша його частина експонувалася у Верховній Раді України, а також демонструвалася у багатьох музеях різних міст України. Виставка була представлена у Національному художньому музеї Грузії. У виданні репродуковано великий масив світлин, через які ми бачимо, як поступово відроджувалася могутність української армія. Зйомки зроблені у єдиному художньому ключі, портрети бійців дивляться на глядача неначе з батальних полотен минулих часів. У цих обличчях ми фіксуємо мужність та рішучість до перемоги. До книги увійшло також багато зображень жанрових сцен, пейзажів та натюрмортів. Чи можливо знайти на війні естетику? Чи реально показати карколомні моменти протистояння привабливо? Чи можна поєднати документалістику з художнім баченням? Відповіді на ці та інші питання дає проєкт Андрія Котлярчука з виразною назвою «Добровольці. Доба героїв».

foto-13.jpg foto-14.jpg foto-15.jpg foto-16.jpg

Нескорені війною : кн. присвячується Героям України, військовослужбовцям, учасникам бойових дій, добровольцям та волонтерамВалентина Володимирівна ШевченкоОлена Леонідівна Аршинова. – Ізмаїл : Ізмаїльська міська друкарня, 2020. – 191 с.

За всі роки незалежності Україна, на щастя, не знала війни. Наш народ пишається тим, що у складні роки владося зберегти мир. Але, як бачимо, війна не обійшла нашу державу. Захищати цілісність своєї території пішли сини – добровольці уже в перші дні, і зараз продовжують обороняти свою незалежну Україну. Це історико-хронікальне видання написано на реальних подіях та присвячено Героям України, військовослужбовцям, учасникам бойових дій, добровольцям, а також волонтерам. Книга містить велику кількість фото, які ілюструють події в Україні, що беруть свій початок із 2014 року.

Видання розраховане на широке коло читачів.

foto-17.jpeg

Батальйон "Донбас" : записки добровольцяІгор Вікторович Родін ; пер. В. М. Верховень ; худож.-оформ. М. С. Мендор. – Харків : Фоліо, 2020. – 187 с.

Ігор Родін – воєнний історик і публіцист із Києва. Вивчав період Першої світової та Громадянської воєн, захоплювався російськими полководцями, ідеями Білого руху. Але 2014 року, у віці 53-х років, пішов захищати Україну від «русского мира».

На фронт ішов добровольцем у складі батальйону «Донбас». При виході з Іловайська потрапив у полон до російських військових. Був звільнений під час обміну полоненими. В своїй роботі вирішив написати переважно про особистий шлях у батальйоні, порушуючи тільки ті питання, на які досі не зміг знайти відповіді або в яких спробує розібратися сам.

До війни на Донбасі Ігор Родін написав дві книги і сорок вісім статей з російської воєнної історії. Тепер пише історію своєї країни. Першим результатом є ця книга.

foto-18.jpg foto-19.png foto-20.png foto-21.png

Woman of War : [cont. 31 stories]Anna Shyla ; transl. by Olga ZagorodniaAnna Krapivnyk ; Illustrated by Vidana Blonska ; худож.-оформ. Valentyna Karasyk. – 3 ed, suppl. – Kharkiv : Folio, 2019. – 402 p.

«Жінка війни» – перша в Україні книжка, де історія збройного протистояння на теренах нашої Вітчизни розповідається через долі жінок. Вустами героїнь говорить Україна. Це голос, який варто почути і до якого варто дослухатися. Книга містить 25 оповідань. Кожна історія заснована на реальних подіях від реальних жінок – фельдшерів, волонтерів, добровольців, журналісток, військовослужбовців, які пішли на передову воювати за Батьківщину.

Ця книга – не документальна проза, а художньо-публіцистична. Тут факти поєдналися з художніми домислами автора. Описані героїні синтезували в собі життєписи конкретних жінок із долями, переживаннями, емоціями сотень жінок України, які вирушили на Схід боронити свою країну. Кожна героїня книги – це символічний образ. Це величний образ України – української амазонки, в якій живуть краса і сила.

foto-22.png foto-23.jpg foto-24.jpg foto-25.jpg foto-26.jpg

Савур-могила. Військові щоденникиМаксим Іванович МузикаАндрій Миколайович ПальвальПетро Геннадійович Потєхін ; пер. С. А. Заяць ; худож.-оформ. Н. В. Величко. – Київ : Довженко Букс, 2019. – 314 с.

Савур-Могила... незвичайне місце. А ця книга не стільки про місця, скільки про людей і серпневі події 2014 року. Як промінь ліхтарика, кинутий у темряву, авторська свідомість вихопила обличчя, дії та враження. І, пропустивши крізь призму власного досвіду і світогляду, перетворила на текст. Багато суб’єктивного, мало пафосу, напевно, є неточності, пов’язані з особистим сприйняттям подій і властивостями пам’яті. Але це спроба передати все саме так, як запам’яталося. Спершу автори писали тексти для себе, щоб зрозуміти, щоб не забути, щоб перетравити отриманий досвід. Бо існують речі, які не можна довго тримати в собі. Номери змінились, телефони згоріли, люди канули в ріку війни. Чи виринуть вони із неї якось – ніхто не знає. Берегів наразі не видно. Спека, втома, обличчя побратимів. Розуміння того, що завтра може не настати. Пил і піт. Це і є війна. Вона завжди поруч.

foto-27.jpg foto-28.jpg foto-29.jpg foto-30.jpg foto-31.jpg

Любов на лінії вогнюВасіліса Миколаївна Трофимович ; худож. оформл. В. М. Карасик. – Харків : Фоліо, 2016. – 153 с.

Він і Вона. Їхнім стосункам не завадить ніщо і ніколи, бо це закон всесвіту – життя має продовжуватися за будь-яких умов. У збірці замальовок Васіліси Трофимович, чарівної дівчини зі сталевим характером бійця, сплелися разом реальні події, документальні факти і справжні почуття. Почуття на лінію вогню, які увібрали і високу любов, і зраду, і розпач, і тугу за загиблим щастям.

У кожному оповідання книжки «Любов на лінії вогню» письменниці, журналіста, колишнього прес-офіцера добровольчих формувань, яка понад півтора року провела в АТО разом зі своїми героями, читачі знайдуть щирість, реальний патріотизм і дійсне прагнення до кращого майбутнього нашої країни.

foto-32.jpg foto-33.jpg foto-34.jpg

100 новел про війнуБорис Гуменюк ; худож. Михайло Гутман. – Київ : ДІПА, 2018. – 271 с.

Ім’я Бориса Гуменюка знайоме всім, хто цікавиться воєнною прозою. Але не тільки прозою, а й поезією. А ще – образотворчим мистецтвом. Бо автор має безліч талантів, якими він щедро ділиться з шанувальниками.

Високоестетичні образи і глибинні філософські роздуми капітулюють, коли цивілізований світ вчергове занурюється у якусь первісну, тваринну, жорстоку бійню. За усієї поваги до Джеймса Джойса і Марселя Пруста, саме манера Бориса Гуменюка нині є актуальною, зрозумілою та доступною усім категоріям українських читачів: і високочолому професору, й епатажному політику, і звичайному солдату, котрий добре розуміється на безпілотниках і тепловізорах.

В осмисленні подій Майдану і війни, автор передає своє суб’єктивне безпосереднє враження як учасника подій, водночас прописує ці процеси в загальноісторичному контексті боротьби українців за незалежність.

До цієї збірки увійшли новели – короткі та не дуже – про війну, як каже сам автор. Але це не вся правда, бо війна – це обставини, в яких знаходяться герої новел, а самі новели – вони про людей, про країну, про честь і гідність, про людяність, про геройство. Про все, що буває на війні.

Тональність художніх текстів – епічний журливий спокій – так само є чесним і органічним баченням війни у її глибинному вимірі автором. Настрій, образність твору Бориса Гуменюка тяжіють не до суб’єктивізму зачарованого красою соняха декадента-богемця, а до чіткої позиції гуманіста, громадянина, патріота.

foto-35.jpg

Мініпосібник з оборони міст у сучасних умовахДжон Спенсер ; пер. Микола АнтонюкОлег Гурко ; кер. проєкту Роман СкляровФедір Левчук. – Київ : Наш Формат, 2022. – 84 с.

Книжка Джона Спенсера буде корисною як професійним військовим, так і бійцям тероборони і всім, хто захищає українські міста. Автор дає дуже практичні і стислі рекомендації, підкріплені схемами та реальним бойовим досвідом. Книжка значно підвищить ефективність боротьби з ворогом та збереже життя українським військовим і цивільним.

Джон Спенсер – відзначений нагородами науковець, викладач, автор, учасник бойових дій, а також визначний в усьому світі експерт і радник із питань ведення бою в умовах міста та інших проблем, пов’язаних із військовою тематикою. Як провідний експерт світового класу з питань ведення бою в умовах міста, він виконував обов’язки радника чотиризіркового генерала й інших старших керівників армії США в складі стратегічних дослідницьких груп у різних закладах від Пентагону до Військової академії США.

foto-36.png

Танець смерті. Щоденник добровольця батальйону "Донбас"Ігор Ярославович Михайлишин ; худож.-оформ. О. А. Гугалова-Мєшкова ; відп. за вип. І. В. Мазінг. – Харків : Фоліо, 2020. – 314 с.

Ігор Михайлишин – доброволець, піаніст, юрист. Музикант-аматор, грав на Майдані у грудні 2013 року. До лав добровольчого батальйону «Донбас» НГУ потрапив у червні 2014 року. Взяв позивний «Піаніст». У серпні 2014 року опинився в гущі Іловайського котла у протистоянні зі збройними силами РФ. Після вимушеної капітуляції провів 119 днів у полоні. Згодом повернувся на фронт у складі батальйону «Донбас-Україна» ЗСУ. Після закінчення військового контракту здобуває профе­сійну музичну освіту в Київському інституті музики імені Р. Глієра.

«Танець смерті» – музичний твір Ф. Ліста, який для Ігоря символізує війну, боротьбу добра і зла, якій немає кінця. У цій конфронтації доля однієї людини є настільки мізерною, що її просто не помічаєш. Але якщо придивитись, побачиш віддзеркалення глобальної баталії
у внутрішньому світі людини. Єдине, що врятує від загибелі, – постійний рух. Рух є умовою життя. Умовою розвитку. Умовою перемоги.

foto-37.jpg

Тактика легкої піхоти для малих підрозділів : [тактичний посіб. для командирів і бійців малих груп] / Крістофер Ларсен ; пер. Андрій ПилипенкоМаксим ФедяйНаталія Мелешкова ; кер. проєкту Роман СкляровФедір Левчук ; наук. ред. Роман СкляровФедір ЛевчукДмитро Якорнов. – Київ : Наш Формат, 2022. – 322 с.

Тактичний посібник для командирів і бійців малих груп – від 3 до 30 осіб. Автор розповідає про камуфляж, сигнальні жести, маневри піхоти, орієнтацію на суші, методику здійснення маршу, подолання зон небезпеки, вихід із засідки та багато іншого.

Книга допоможе як новачкам, так і досвідченим військовим підвищити ефективність і злагодженість командної роботи підрозділів, що ведуть бойові дії без підтримки БМП, авіації чи артилерійського вогню. Посібник Ларсена написаний за стандартами НАТО та вважається одним із найкращих таких посібників у світі. Український переклад адаптовано до українських реалій.

Крістофер Ларсен – військовий і науковець із 30-річним досвідом наставництва щодо компетенцій лідерства й тактичних операцій. Служив у піхоті, десанті та механізованих полках Армії США. Як військовий інструктор працював у Південній Кореї та Іраку, був розробником навчальних курсів для Командно-штабного коледжу Армії США. Власник і директор військової школи One Shepherd.

foto-38.jpg

Вогняна зима : роман / Андрій Кокотюха ; передм. Юрій Луценко. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 348 с.

Ще вчора кожен громадянин України мав своє життя. У якому, здавалося, не було місця для подвигу. Події зими 2013-2014 років змінили життя країни та життя кожного українця. В історії нашої держави вони залишаться під назвою Революція Гідності. Новий роман Андрія Кокотюхи – це складна мозаїка емоцій, що вирувала і на майдані, і в Маріїнському парку, і навіть під шоломом бійця «Беркуту». Ми бачимо Майдан їхніми очима. Бачимо – і затамовуємо подих. Бо тут все справжнє – і життя, і кохання, і ненависть. І смерть. А ще – відчайдушна віра, що кінець кінцем усе буде добре... Що ж спільного поміж бізнесменом, студентом, продавцем косметики, тітушкою і беркутівцем? Паспорт громадянина України і те, що за збігом обставин усі вони опинилися у вирі «вогняної» зими? Ні. Їх єднає межа «не-повернення», адже ті, хто виживе, уже ніколи не будуть такими, як раніше.

Андрй Кокотюха – відомий письменник, сценарист, журналіст. Його романи неодноразово екранізувалися, а перелік літературних нагород вражає – головні премії престижного літературного конкурсу «Коронація слова» він отримував уже п’ять разів! А 2012 року автор здобув почесне звання «Золотого письменника України». Твори Андрія Кокотюхи – це завжди напружений сюжет, гостра інтрига та щирі емоції.

Створено: 13.03.2023
Переглядів: 1037
© 2023 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.