«Довідник безбар’єрності» – книга-гід з коректного спілкування у фонді ОННБ

1-0088.jpg

Нещодавно фонд Одеської національної наукової бібліотеки збагатила надзвичайно важлива книга – «Довідник безбар’єрності» (Харків, 2022), що є ініціативою і флагманським проєктом першої леді Олени Зеленської. Це унікальне за формою та якістю мультиформатне видання, яке можна не лише читати, але й відчувати на дотик – зі шрифтом Брайля, конгревним тисненням та QR-кодами на переклад українською жестовою мовою – справжній гід з толерантної комунікації та взаємодії з різними людьми, покликаний вплинути на культуру мови.

Повага до особистості у спілкуванні – ось головний принцип, яким керувалися автори, створюючи цю книгу. Над виданням працювала команда людей, чий досвід і знання дозволили охопити різноманітні ситуації, в яких кожен стикається з мовними бар'єрами.

2.jpg

Проєкт реалізовано у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, що виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами. Аналітичну та технічну підтримку проєкту надавала громадська організація «Безбар’єрність».

1-0091.jpg 1-0090.jpg

Партнерами друкованої версії Довідника виступили Група ДТЕК, Fairmont Grand Hotel Kyiv, книжкова платформа Yakaboo, Ощадбанк, World Health Organization Ukraine, видавництво ІST Publishing.

«Довідник безбар'єрності» – книга не для продажу. Її можуть отримати державні установи, культурні інституції, ЗМІ, національні та обласні бібліотеки з однією метою – закласти основи нової норми спілкування і поширювати знання в суспільстві.

Важливі факти про книгу «Довідник безбар’єрності» :

Презентація друкованого Довідника, що була запланована на травень 2022 року в рамках Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», через повномасштабне вторгнення російської федерації не відбулася. У перші ж дні Харків опинився у зоні бойових дій, видавництво втратило можливість працювати. План друкувати книгу було заморожено, але не скасовано. Як тільки з’явилася можливість, роботу над проєктом було продовжено.

Авторський колектив зауважує, що вихід друкованої версії довідника - це історія, яка сталася попри і завдяки: попри повномасштабну війну і завдяки людям, партнерам, для яких безбар’єрність завжди залишаться у фокусі.

Вже у жовтні 2022 року Олена Зеленська презентувала на Франкфуртському книжковому ярмарку друкований «Довідник безбар’єрності». Характеризуючи видання в інтерв’ю найбільшому жіночому журналу Німеччини «Brigitte», перша леді зазначила, що безбар’єрність стала важливою для України ще до російського вторгнення, проте під час війни вона набула ще більшої актуальності й нового значення:

«Бо агресія створила ще більше бар’єрів. Ще більше фізичних – бо щодня все більше дорослих і дітей травмується від обстрілів, втрачає руки і ноги. Ще більше психічних бар’єрів – бо сьогодні майже кожен українець переживає стрес через війну. Ще більше економічних бар’єрів – бо люди втрачають житло, роботу, бізнес. Але ми – не Росія. Ми хочемо, щоб наші люди мали всі можливості, були здоровими. Наш принцип – людина у центрі всього. Ми відправляємо людей на протезування і створюємо національну програму психічного здоров’я, щоб кожен за потреби міг отримати відповідні послуги. Ми відновлюємо країну, щоб після нашої перемоги люди мали кращі можливості».

Запрошуємо усіх зацікавлених до знайомства з друкованим «Довідником безбар’єрності», який є у фонді ОННБ. Прочитавши цю книгу, ви дізнаєтеся про те, якими є складники безбар’єрності та правила безбар’єрної мови, ознайомитеся зі словником коректних термінів та зможете засвоїти етику взаємодії з різними людьми. Видання є корисним для представників громадських організацій та активістів, експертної спільноти, медіа, представників бізнесу і сфери послуг, публічних службовців, працівників органів місцевого самоврядування, лікарів, учителів, соціальних працівників та усіх, хто прагне засвоїти норми коректного спілкування.

Звертаємо також увагу на те, що «Довідник безбар’єрності» – є проєктом із відкритим кодом та має електронну версію, що регулярно збагачується актуальною інформацією. Так, до електронної версії довідника вже додано спеціальні розділи:

  • «У воєнний час»: поради та інструкції, актуальні для найуразливіших категорій населення – сімей з дітьми, людей старшого віку та їхніх близьких, людей з інвалідністю. Наприклад, як подбати про дитину в укритті; як діяти, якщо дитина побачила щось шокуюче й налякана; як підтримати дитину в дорозі; куди звертатися батькам дітей із важкими захворюваннями; як переконати людину старшого віку спуститися в укриття; як і де дістати ліки людині старшого віку; як батькам налаштувати на дорогу дитину з аутизмом; як налагодити комфортний побут дитини з аутизмом на новому місці тощо.
  • «Етика взаємодії у періоди стресу»: техніки із самодопомоги та турботливої підтримки тих, хто поруч, наприклад, відповідає на питання, як розпізнати стрес – у себе та тих, хто поруч; як справлятися зі стресом за допомогою дихання; як звільнитися від напруги в тілі; як навчити інших допомагати собі; як слухати, щоб підтримати людину.

Інформацію підготував відділ наукового комплектування
та обліку документно-інформаційних ресурсів

Створено: 07.02.2023
Переглядів: 299
© 2023 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.