«Палкий поборник української національної ідеї»: до 85-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола (1937 - 1999), українського політичного та державного діяча, Героя України, лауреата Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка

1.jpg

«Настав час великого вибору:
або єдність і перемога та шлях до світла,
або поразка, ганьба і знову
довга дорога до волі».

 В.Чорновіл

24 грудня 2022 року виповнюється 85 років з дня народження В’ячеслава Чорновола. Політв’язень, відомий журналіст, політичний та громадський діяч, один із основних представників Української Гельсінської Спілки, а також опозиції КПРС, голова Народного Руху України, засновник національно-визвольного руху шістдесятників, автор численних наукових праць, лауреат багатьох закордонних журналістських премій, Герой України (посмертно). Його ідеї і вчинки досі не втрачають актуальності, переосмислюються та здобувають нове життя.

Через свою активну громадянську діяльність, спрямовану на протистояння радянському режиму, В’ячеслав Чорновіл кілька разів був заарештований та засуджений, але репресії лише посилювали у нього жагу до боротьби за справедливість.

Вперше відкрито В. Чорновіл виступив проти радянського режиму в Україні 4 вересня 1965 р.. Саме тоді в кінотеатрі «Україна» відбувся прем’єрний показ фільму С. Параджанова «Тіні забутих предків». В’ячеслав Чорновіл звернувся до присутніх зі словами: «Хто проти тиранії – встаньте!». Так в історії національного дисидентського і правозахисного руху розпочався етап відкритого протесту проти масових політичних арештів у Радянському Союзі та радянській Україні.

У другій половині 60-х Чорновіл пише документальне дослідження на тему «Правосуддя чи рецидив терору?» та стає автором документальної збірки «Лихо з розуму», де подано матеріали про заарештованих 1965 р. шістдесятників. За ці роботи автор у листопаді 1967 р. був заарештований і ув’язнений на 3 роки.

Відбувши покарання, правозахисник Чорновіл продовжив випуск самвидавного «Українського вісника» - був одночасно його організатором, редактором і видавцем. Та вже у 1972 р. він знову був заарештований і засуджений тепер до шестирічного ув’язнення за «антирадянську агітацію».

2.jpg

У травні 1985 року В. Чорноволу вдалося повернутися в Україну. 11 березня 1988 року з М. Горинем і З. Красівським підписав Звернення до української та світової громадськості про відновлення діяльності Української гельсінської групи (УГГ). Цього ж року ініціював створення Української гельсінської спілки (УГС), яку від початку задумав як політичну партію. Був її співголовою, а також співавтором програмних документів, зокрема «Декларації принципів Української гельсінської спілки», яку оприлюднив 7 липня 1988 року на 50-тисячному мітингу у Львові. УГС стала першою в Україні відкритою, опозиційною КПРС, організацією партійного типу.

У вересні 1989 р. В’ячеслав Чорновіл стає членом Народного Руху України (НРУ), а з грудня 1992 р. його очільником. У березні 1990 року В. Чорновіл обраний депутатом Львівської обласної ради та Верховної Ради України. Він був одним з лідерів радикального крила демократичної частини Верховної Ради — Народної Ради. Восени 1991 р. В’ячеслав Чорновіл став кандидатом у Президенти України. Але суспільство виявилося не готове обрати на цю посаду колишнього політв’язня, справжнього патріота України.

В’ячеслав Чорновіл завжди вважав, що у політиків-патріотів на першому плані має бути ідея.

3.jpeg

25 березня 1999 року життя політичного лідера раптово обірвалося –  В'ячеслав Чорновіл загинув за нез’ясованих обставин в автокатастрофі на шосе під Борисполем.

Про цю велику людину написано багато книг, мемуарів, наукових робіт, статей. Та ще лишилася велика тека зі справами судових розслідувань автокатастрофи, де запитань більше ніж відповідей. Щоб дізнатися більше про життя В'ячеслава Чорновола, фахівці ОННБ пропонують прочитати наступні книги із фонду ОННБ:

 1. Деревінський В.В'ячеслав Чорновіл: дух, що тіло рве до бою (Харків, 2016)
 2. Деревінський В.. В'ячеслав Чорновіл (Харків, 2017)
 3. Степаненко М. Л. [Майже все про...] (К., 2007)
  Т. 1 : Майже все про загибель В. М. Чорновола (К., 2007)
  Т. 2 : Майже все про загибель В. М. Чорновола (К., 2007)
 4. Чорновіл В. М. Твори : в 10 т. (К., 2002)
 5. В’ячеслав Чорновіл. Я б обрав життя, яке прожив (Київ, [1999])
 6. В’ячеслав Чорновіл : біографія, статті, цитати (Київ, 2007)
 7. Чорновіл, В. Пенсон Б. Хроніка таборових буднів (К., 1991)
 8. Чорновіл В. Останнє інтерв'ю або Монолог напередодні трагедії (Львів, 1999)
 9. Журбенко Є. Вячеслав Чорновіл: поема (Одеса, 2002)
 10. Холодний М. Чорновіл: поема-реквієм (Дрогобич, 2001)
 11. Чорноволівські читання. Візія майбутнього України: матеріали ІІІ і ІV наукових конференцій присвячених 80-й річниці з дня народження В'ячеслава Чорновола, 24 грудня 2016-24 грудня 2017, Київ (Київ- Тернопіль, 2018)
 12. Великі дерева в тіні не ростуть : спогади і роздуми про Вячеслава Чорновола (Кам'янське, 2018)

 

Книги доступні для замовлення за персональним абонементом, який працює при читальному залі ОННБ (вул. Акад. Філатова, 1).

 

 

Створено: 24.12.2022
Переглядів: 1329
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.