«Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів»

6-listopada.jpg

З 2001 року відповідно до резолюції A/RES/56/4 Генеральної Асамблеї ООН, щороку 6 листопада відзначається Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів. (International Day for Preventing the Exploitation of the Environment in War and Armed Conflict).

Цей день заснований з метою привернення уваги до екологічних наслідків війни і важливого значення відмови як від експлуатації, так і заподіяння шкоди екосистемам в прагненні досягти військових цілей. Шкода, заподіяна довкіллю під час збройних конфліктів, призводить до погіршення стану екосистем та природних ресурсів на тривалий період після припинення конфліктів і часто торкається не тільки однієї держави і не тільки нинішнього покоління.

Війна – це не тільки кров, смерть, зруйновані долі та знедолені сім'ї. Це знищене навколишнє середовище: спалені посіви та ліси, забруднені водойми та ґрунт.

Сьогодні, для України, ця дата має особливе та важливе значення. Наша держава безпосередньо зіткнулася з цією проблемою. Значні території в зоні проведення бойових дій отримали катастрофічну шкоду, стан довкілля серйозно постраждав. З 24 лютого 2022 року активісти та експерти з екології почали фіксувати екологічні злочини російських військових проти довкілля.

На території України у ході збройного конфлікту сталося значне забруднення довкілля хімічними токсичними речовинами, тяжкими металами внаслідок артилерійських обстрілів та застосування вибухівки; утворилися численні воронки, що понівечили землю й знищили природні території, відбулося затоплення шахт, пошкодження каналізаційних і водогінних мереж. Ризики, пов’язані з пошкодженням комунікацій, підприємств та інших об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, мають особливе значення, адже в умовах відсутності контролю й можливостей ліквідації негативних наслідків ці явища потенційно збільшують масштаби негативного впливу.

У результаті руйнування очисних споруд погіршився екологічний стан водних об’єктів. Мінна небезпека призвела до обмеження або втрати можливості природокористування на значних територіях. Унаслідок ворожих обстрілів мали місце пожежі на небезпечних хімічних підприємствах, що призвело до хімічного забруднення навколишнього середовища. Широкомасштабного характеру в результаті бойових дій набули лісові пожежі, в результаті яких постраждали тисячі гектарів лісових масивів, включаючи об’єкти природно-заповідного фонду. Агресія РФ призвела до потрапляння у довкілля шкідливих і небезпечних речовин, знищення родючого шару ґрунту, рослинного покриву, об’єктів дикої фауни, в тому числі занесених до Червоної книги України.

ООН надає великого значення тому, щоб діяльність у сфері охорони довкілля ставала частиною зусиль із запобігання конфліктам, стратегій з підтримання миру. Адже не може бути міцного та стійкого миру там, де природні ресурси, що забезпечують належний життєвий рівень і адекватне функціонування екосистем, пошкоджені чи зруйновані.

Створено: 04.11.2022
Переглядів: 614
© 2022 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.