«20 фактів, які ви можете не знати про світ мов»: до Європейського дня мов

01.jpg

26 вересня відзначається Європейський день мов, як спосіб підтримки мовного різноманіття, двомовності кожного європейця та розвитку викладання мов у світі. Мова та комунікації зараз як ніколи складають серцевину нашого суспільства. Дійсно, зараз стає все більше і більше людей, які вільно розмовляють, як мінімум, однією іноземною мовою.

У Європейському Союзі налічується 24 офіційні мови, близько 60 регіональних та понад 175 мов, якими розмовляють мігранти. Збереження і розвиток мов, включаючи малі, декларується в якості офіційної мовної політики Євросоюзу. Серед способів досягнення цього зазвичай називаються вивчення більше ніж однієї іноземної мови і продовження вивчення мов в зрілому віці.

02.jpg 

 20 фактів, які ви можете не знати про світ мов:

 1. Більше половини населення Європи є двомовним.
 2. Вважається, що приблизно 70 тисяч років тому в мозку людини відбулася зміна, яка дозволила людям розвинути складну мову. Це призвело до здатності розвивати ідеї, плани, переконання та можливості виражати їх мовою.
 3. Європейська хартія регіональних мов або мов меншин Ради Європи є єдиним договором у світі, який спрямований на захист і розвиток традиційних регіональних та національних мов меншин.
 4. Кажуть, що чеська літера ř є однією з найскладніших для вимови літер у світі – якщо тільки ви не чех.
 5. Мова Сільбо є стародавньою мовою свисту на острові Гомера (Іспанія) і її досі викладають у місцевих школах. У 2009 році мову занесено до списку шедеврів усної та нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
 6. Ви можете знати грецьку мову набагато краще, ніж ви думаєте. Адже в математиці, астрономії, біології, географії, філософії, не кажучи вже про політику, використовують терміни, які мають грецьке походження.
 7. Німецька та люксембурзька є єдиними мовами у світі, де іменники пишуть з великої літери, хоча колись це було звичайною практикою в багатьох германських мовах, таких як шведська та англійська.
 8. Немовлята здатні розрізняти звуки рідної та іноземної мови вже з перших годин життя. Дослідження 2013 року показало, що діти починають вивчати мову ще в утробі матері.
 9. В іспанській мові питальне речення супроводжується двома знаками питання: один у кінці речення, а інший на початку в перевернутому положенні. У грецькій мові роль знака питання виконує крапка з комою.
 10. Першою мовою друку була німецька. Вважається, що друкарський верстат Йоганна Гутенберга, розроблений приблизно в 1440 році, змінив правила гри у підвищенні рівня грамотності та освіти людей у Європі.
 11. В австралійській мові Гуугу Імітрір немає слів для “ліворуч” або “праворуч”. Люди замість цього використовують сторони світу.
 12. В іспанській мові, якщо слово містить усі існуючі п’ять голосних, воно називається «murciélago», що означає «кажан».
 13. Європейські міста є ідеальним місцем для спостереження за багатомовним розмаїттям. У Лондоні, наприклад, розмовляють понад 300 мовами.
 14. Чому різними мовами пишуть у різних напрямках? Провідна теорія полягає в тому, що це залежало від матеріалів, які використовували для написання. Чорнилом бажано писати зліва направо, щоб права рука не стерла чорнило.
 15. Менська мова — одна з кельтських мов, яка тісно пов’язана з ірландською та шотландською. Цією мовою розмовляють лише на острові Мен.
 16. Для літератури та кіно було створено понад 200 фальшивих мов, таких як ельфійська у “Володарі кілець” чи клінгонська у “Зоряному шляху”.
 17. Недавні медичні дослідження показали, що вивчення другої мови може відстрочити настання деменції на кілька років.
 18. Рукопис Войнича — це книга 15 століття, написана мовою, яку ніхто не може ідентифікувати, не кажучи вже про читання.
 19. Як правило, носії мови знають від 15 000 до 20 000 слів, але зазвичай використовують лише кілька сотень слів.
 20. Найпоширеніші офіційні мови в країнах світу: англійська, французька, арабська, іспанська, португальська, німецька.
Створено: 22.09.2022
Оновлено: 23.09.2022
Переглядів: 1442
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.