"Перший архітектор Одеси" – до 270-річчя від дня народження Франца Павловича Де-Волана (1752–1818), державного діяча, інженера

foto-1.jpg

Робота худож. П. Тюріна, середина XIX ст.

20 вересня виповнюється 270 років від дня народження голландського військового інженера, гідротехніка, містобудівника, першого архітектора Одеси – Франца Павловича Де-Волана (Francois Paul de Wollant).

Ф. П. Де-Волан (Деволан, Воллан) народився у 1752 році у провінції Брабант (Бельгія). З сімнадцятирічного віку перебував на військовій службі. Молоді роки провів у голландських поселеннях Північної Америки, де вперше ознайомився з військово-інженерною справою. Служив у Голландській Гвіані, проводив топографічні дослідження та складав мапи. В березні 1786 року вийшов у відставку. З 1789 року працював на Півдні України.

Де-Волан брав участь у багатьох військових кампаніях, займався укріпленням міст та фортець на узбережжях Азовського та Чорного морів. Складав проєкти та плани будівництва нових міст, у тому числі й Одеси. Саме він розробив перші плани фортеці Хаджибей (Гаджибей). Він неодноразово надсилав до Сенату аргументовані доповідні записки, у яких наголошував на перевагах обраного ним місця для будівництва порту, на особливостях рейду, ґрунту морського дна. Проєкти та плани порту, а пізніше, і міста, складені Де-Воланом, були «височайше схвалені». Це стало початком будівництва міста.

foto-2.jpg

Перший план міста, складений Ф.П. Де-Воланом та затверджений 27 травня 1794 року

Плани першого архітектора Одеси вказували на те, що місто має стати не тільки військовим портом, але й великим торговельним центром – осередком суспільного життя та державної влади у регіоні.

План Одеси Франц Де-Волан складав взимку 1794 року. Глибокі знання, солідна містобудівна практика та високий культурний рівень Де-Волана дозволили йому при плануванні Одеси врахувати всю сукупність астрономічних, кліматичних і метеорологічних факторів. Місто і порт були розміщені в ідеальному місці. При їх плануванні був також використаний досвід античної цивілізації у будівництві та архітектурі.

foto-3.jpg foto-4.jpg

Модель будівництва міста була схожою з європейською. Від самого початку Одеса забудовувалася за єдиним чітким планом. Талановитий інженер бачив її містом простору і свободи. Де-Волан уміло використав топографію місцевості: житлову зону розташував на горішньому плато, порт та портові споруди – на низовинній приморській смузі, а балки використовувались як спуски з міста до порту. Схили не забудовували, щоб морське повітря проникало у місто, де було розбито багато парків та скверів. Задум інженера відбився і в системі прямих вулиць, перпендикулярно спрямованих одна до одної. Вулиці міста були широкими, а просторі тротуари перед будинками слугували місцем, де могли спілкуватися городяни, що створювало особливу ментальність одеситів, надавало відчуття легкості та «прогулянковості» міста. Планування вулиць і досі дає можливість повітрю з моря очищати їх від пилу та диму. Зберігся і принцип нумерації будинків, який обов'язково ведеться від моря. Завдяки Францу Де-Волану вулиці були замощені міцним лавовим каменем, який доставлявся в Одесу із Неаполя як баласт для кораблів. Саме Де-Волану Одеса завдячує тим, що її планування «є одним із вищих досягнень містобудування епохи класицизму».

За планом Де-Волана, для розвитку торгівлі були влаштовані величезні соляні магазини, в яких сіль вимінювали у чумаків на хліб, а це сприяло тому, що вже у середині 1810-х років Одеса стала важливим постачальником хліба у Європі.

До 250-річного ювілею відомого інженера було видано низку науково-популярних видань про його життя та діяльність.

foto-5.jpg

З життя Франц Павлович Де-Волан пішов 30 листопада 1818 року

В історичному центрі Одеси знаходиться музей Одеського морського порту, названий на його честь. До музею веде Деволанівський узвіз. На Митній площі, біля входу в порт – бюст (1993) та меморіал (2000) Франца Де-Волана, побудований за проєктом скульптора П. Кравченка.

foto-6.jpg foto-7.jpg

Видатний військовий інженер, картограф, державний діяч блискуче впорався із завданням спроєктувати нове місто-порт та назавжди увійшов в історію Одеси як її першобудівник, що бачив і проєктував Одесу як європейське місто з унікальною архітектурою історичного центру. Такою вона і має бути збережена для нащадків та включена до Основного списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, діяльність якої спрямована саме на збереження і захист об’єктів матеріальної і нематеріальної спадщини. Це дозволить зберегти пам’ятки культурного надбання, що знаходяться в межах історичного центру міста, надасть упевненості у тому, що унікальне архітектурне надбання перебуватиме під захистом Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури.

Список літератури:

Александров П. О. Хто заснував Одесу? // Укр. іст. журн. – 1966. – № 6 (черв.). – С. 104–107. – (Замітки).

Деволан Франц Павлович // Зодчі України кінця XVIII – початку XX століть : біогр. довід. / В. І. Тимофієнко. – Київ, 1999. – С.118.

Наследие Ф. П. Де-Волана : из истории порта, города, края / Гос. предприятие «Одесский морской торговый порт» ; авт.-сост.: Н. П. Павлюк, Т. Н. Глеб-Кошанская. – Одесса, 2002. – 256 с., [4] л. вкл. цв. ил., план. : ил., план., к.

Розбудова міста : початок будівництва Одеси / Дьомін О. Б. // Історія Одеси : [іст. краєзн. нариси] / Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова ; редкол. : В. Н. Станко (голова) [та ін.]. – Одеса, 2002. – Розд. 2. – С. 57–69 : портр., план.

Гончарук Т. Г. Наследие Де-Волана : из истории порта, города, края. / Т. Г. Гончарук, О. А. Пригарін. – Одесса: Астропринт, 2002. – 256 с. : [рецензія] // Зап. іст. ф-ту : [зб. наук. пр.] / Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова. – Одеса, 2003. – Вип. 13. – С. 265–268. – (Рецензії. Персоналії. Хроніка).

Одеське Причорномор’я від найдавніших часів до наших днів : [розбудова міста] / Бачинська О. А., Гопченко П. Г., Козицький С. В. [та ін.] // Ми – одесити : навч. посіб. з краєзнавства / за заг. ред. С. В. Козицького. – Вид. друге, допов. – Одеса, 2008. – Розд. 1. – С. 54–66 : іл.

Пекшеев А. Значение исследовательской работы Ф. П. Деволана «Описание Земли Едисанъ» для развития Юга Украины // Одіссос: актуальні проблеми історії, археології та етнології : збірник / Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, іст. ф-т. – Одеса, 2009. – С. 84–88. – (Історія України нового часу).

Створено: 16.09.2022
Оновлено: 19.09.2022
Переглядів: 1380
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.