«Небесна Сотня – Герої нашого часу»: до Дня Героїв Небесної Сотні

foto-2.png

Шановні книголюби!
Пропонуємо вашій увазі онлайн-презентацію виставки

«Небесна Сотня – Герої нашого часу»: до Дня Героїв Небесної Сотні.

Книжкова виставка присвячується подіям, які відбувалися на Майдані з 18 по 20 лютого 2014 р., та героям Революції Гідності.

День Героїв Небесної Сотні — пам’ятний день, що відзначається в Україні 20 лютого на вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні – відважних співвітчизників, які віддали своє життя за можливість Україні бути незалежною, демократичною, відкритою світові державою та самою творити своє майбутнє.

Пам’ятний день встановлено Указом Президента України від 11 лютого 2015 року  «Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні» з метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, для гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції Гідності (листопад 2013 року — лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.

20 лютого 2014 року на Майдані  загинуло 49 осіб, за час Революції Гідності — 98 майданівців, Героїв «Небесної сотні», відвагою, силою духу і стійкістю яких захоплюватиметься не одне прийдешнє покоління.

Подвиг героїв Небесної Сотні має визначне значення для нашої Батьківщини. Ми Єдина країна! Ми всі прагнемо одного – миру, спокою, міцної і квітучої держави та мирного неба над головою.

 

foto-3.jpg

Небесна сотняКатерина БогдановичХристина БондареваЮлія БухтояроваКатерина ГладкаГанна Давидова ; упоряд. Олена ТрибушнаІрина Соломко. – Харків : Фоліо, 2014. – 206 с.

Це книга-реквієм, книга-посвята тим учасникам Революції гідності, які віддали найцінніше — своє життя — заради того, аби Україна та всі ми встали з колін, щоб почали змінювати свою державу, а наші діти та онуки дістали змогу жити в іншій країні. Герої цієї книги — звичайні люди з різних куточків нашої держави. Вони дуже різні — заробітчани, науковці, підприємці, вчителі… Якби не Майдан, вони б ніколи не зустрілися. Це він об’єднав їх, зробив побратимами та «воїнами світла». Ця книга була написана заради того, аби пам’ять про величезну самопожертву героїв Небесної сотні назавжди залишилася в серцях українців. Вона — німе нагадування всім нам про те, якою ціною ми здобули свободу та новий шанс для своєї країни стати справжньою європейською державою.

 

foto-4.jpg

Як вмирає правда про Майдан...Олексій Васильович Баганець ; фот. Дмитро ЛарінВлад МусієнкоГанна Грабарська. – Київ : Юрінком Інтер, 2019. – 135 с.

Євромайдан, Революція Гідності, барикади на столичному Хрещатику, палаючі шини, кров поранених і вбитих на Майдані – усі ці події змінили нас, ми виросли в своїй національній самосвідомості. Ми відчули свободу і хочемо знати правду. Зокрема, правду про те, чому до сьогодні більшість злочинів, пов’язаних зі згаданими подіями, доcі не розкрито, а злочинці перебувають на волі. Чому так сталося і хто в цьому винен? Саме на ці питання і намагається дати відповідь автор книги  Олексій Баганець, професійний юрист, який після Революції Гідності, будучи заступником Генерального прокурора України, організовував та координував роботу перших слідчих груп із розслідування цих справ до свого звільнення з ГПУ.

 

foto-5.jpeg

Небесна сотня : антологія майданівських віршів / упоряд. і авт. передм. Леся Воронюк. – Вид. 2-ге, допов. – Чернівці : Букрек, 2014. – 399 с.

До антології «Небесна Сотня» ввійшли вірші понад двохсот сучасних письменників з України, Польщі, Білорусі, Франції, Росії, Італії, Канади, США, а також непрофесійних авторів про революційну боротьбу українців протягом листопада 2013 - лютого 2014 рр. проти тиранічної влади. Втім, не так проти влади, як за своє майбутнє. Ця антологія є першою спробою зібрати, упорядкувати та зберегти майданівські вірші, написані українською, російською, білоруською, польською, французькою мовами. З точки зору літературної та історичної цінності цю книгу, без перебільшення, можна прирівняти до антології Юрія Лавриненка «Розстріляне відродження», адже якщо б у 1930-ті роки минулого століття доробок українських сподвижників- письменників не було зібрано в один збірник, то більшість творів було б назавжди втрачено. Безперечно, антологія «Небесна Сотня» гідна високого звання «народної книги».

foto-6.jpg

Єлюди : теплі історії з МайдануКрістіна Бердинських ; ред. Ю. Шутенко. – Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2014. – 179 с.

Ця книжка – блог-щоденник з Інтернету, який автор розпочала під час Євромайдану. Журналістка Крістіна Бердинських, поспілкувавшись 1 грудня на Банковій з двома волонтерами-медиками, написала першу історію про них на своїй приватній сторінці у соцмережі. Коли на Банковій застосували газ, ці хлопці побігли надавати швидку допомогу. Автор щодня зустрічала на Майдані таких прекрасних людей, як ці медики. Скромних і водночас упертих і відчайдушних, із різним рівнем доходів та освіти. Хтось із Заходу України, хтось зі Сходу. Чомусь мас-медіа звертали менше уваги на звичайних людей, а саме вони були енергією та духом цих подій. 20 грудня Крістіна створила Facebook-сторінку «Єлюди-maidaners», де почала публікувати історії про майданівців та їхні світлини, зроблені камерою мобільного телефону. Вона розмовляла із заможними бізнесменами, які постачали на Майдан дрова й шини, із будівельниками, студентами, волонтерами, координаторами гарячих ліній, із тими, хто працював на кухнях, жив у наметах, з художниками, музикантами, культурними діячами. У січні-лютому сотні волонтерів перекладали ці розповіді на 17 мов. Люди хотіли, щоби світ дізнався, хто насправді стоїть на Майдані. У щоденнику «Єлюди» є записи про смерть і поранення, біль і сум, але також про взаємодопомогу, силу й мужність, натхнення й любов. Дуже хочеться, щоб ці історії залишилися не тільки в Інтернеті, а й у пам’яті читачів цієї книжки.

foto-7.jpg

Небесна Сотня : поезіяГанна Іванівна Дудка ; худож.-оформ. О. А. Гугалова-Мєшкова. – Харків : Фоліо, 2019. – 219 c.

Ганна Іванівна Дудка — українська поетеса, член Національної спілки письменників України, автор шести поетичних збірок: «Лелече гніздо», «Пензликом душі», «Храм любові», «Царівна без корони», «Меди квітучої акації», «Танок Саломеї». Була свідком подій на Майдані Незалежності та гостро пережила розстріл людей. Кілька віршів про героїв Небесної Сотні увійшли до книжки «Танок Саломеї» (розділ «Безсмертні»). Ідея написання книги про кожного з героїв Небесної Сотні народилася під час участі у програмі «Сила Духу» на Всесвітньому християнському радіо «Марія», коли слухачі просили написати про їхніх полеглих земляків. Досліджуючи життя, спогади, переглядаючи відео про героїв, переконувалась у надзвичайних рисах характеру, талановитості та людяності кожного з них, що коротким життям заслужили безсмертя. Поетичні портрети Героїв увійшли до нової збірки «Небесна Cотня». Читач дізнається про Воїнів Світла з поетичних рядків, які торкаються найглибших струн душі.

foto-8.jpeg
Літопис самовидців. Дев'ять місяців українського спротиву : [збірник] / авт. проєкту Оксана Забужко ; упоряд. і вступ. слово Тетяна Терен ; іл. Оксана Клачинська ; передм. Світлана Алексієвич. – Київ : Комора, 2014. – 311 с.

Від Євромайдану до АТО, від листопада 2013-го по літо 2014-го – ця книжка простежує, в хронологічній послідовності, зміну настроїв і глибинні психологічні трансформації в українському суспільстві. Колективний портрет «народження нації», що за кілька місяців пройшла шлях від мирного протесту до національно-визвольної війни, складено з найпопулярніших у той час дописів у соцмережах, виступів в інтернеті, фраґментів новинної стрічки і т.д.

Понад сотню авторів збірника, серед яких як відомі літератори, блогери, журналісти, так і анонімні мережеві «ніки», об’єднує одне: всі вони були живими свідками й учасниками найдраматичніших подій новітньої української історії, і всі їхні думки й почуття, оцінки й пошуки смислів зафіксовано в режимі «включеного спостереження». Читач таким чином отримує можливість доторкнутися до історії в момент її прямого творення.

foto-9.jpg

Євромайдан: хроніка відчуттів : колекція есеТарас ПрохаськоІван ЦипердюкЮрій АндруховичСергій ЖаданЮрій Винничук ; упоряд. Василь Карп'юк. – с. Брустурів : Дискурсус, 2014. – 152 с.

Колекція есе Тараса Прохаська, Івана Ципердюка, Юрія Андруховича, Сергія Жадана, Юрія Винничука, які писали саме про свої емоції під час подій майдану 2014 р. Звичайно, як майстри художнього слова вони подавали описувані події через призму власного бачення, але вони були безпосередніми учасниками побаченого, і їх тексти буквально змальовують картини тих подій, що сколихнули весь світ і показали незламність духу українського народу.

Упорядник книжки Василь Карп’юк включив також у збірник хроніку ключових, на його думку, подій Євромайдану. Варта уваги і обкладинка, автором ідеї якої була Оксана Галушка. На обкладинці дівчина із зав’язаними очима зашиває український прапор червоною ниткою.

Створено: 21.02.2022
Переглядів: 5462
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.