Гості з Бразилії

  10 травня Бібліотека приймала дорогих гостей: з далекої Бразилії до нас завітали дві мисткині, чиї імена добре відомі культурній громадськості світу – письменниця Віра Вовк і художниця Зоя Лісовська. 
  Віра Вовк                                Під час відвідин Одеського художнього музею
  
  Одна з них – Віра Вовк (спр. прізвище Селянська), поетеса, прозаїк, драматург, перекладач, літературознавець. Народилася 1926 року в м. Бориславі на Львівщині. Під час війни емігрувала до Німеччини. Здобувала освіту в Тюбінгенському і Мюнхенському університетах. На початку 50-х років переїхала до Бразилії, де продовжувала навчання в університеті Ріо-де-Жанейро. Здобувши науковий ступень доктора філософії, працювала професором німецької літератури та порівняльного літературознавства. Віра Вовк є членом-засновником об’єднання українських письменників “Слово”, а також членом Нью-Йоркської групи та Національної спілки письменників України.
  Вона є автором понад десяти поетичних збірок, серед яких “Зоря провідна”(1955), “Чорні акації” (1961), “Меандри” (1979), “Мандаля” (1980). Її вважають найбільш поліморфним талантом серед новітніх українських поетів, який творить у різних жанрових ключах.
  Віра Вовк пише і прозові твори (повість “Вітражі”, 1961), а також драматичні твори (“Іконостас України”, 1988; “Весняне дійство”, 1995). Вона є найвідомішим популяризатором української літератури в Латинській Америці, за що нагороджена літературною премією ім. І.Франка (1990). Українською мовою перекладала твори Шарля Бодлера, Рабіндранта Тагора, Франца Кафки, Федеріко Гарсія Лорки, Пабло Неруди та ін.
  Друга мисткиня – це художниця Зоя Лісовська, про яку найбільший бразильський маляр Кандідо Порінарі сказав: “Не хочеться вірити, що цей міцний мазок пензля зробила жіноча рука”(1955).
  Вона народилася 1927 року у Львові у відомій мистецькій родині: батько її – маляр і графік Роберт Лісовський, родом з Запоріжжя, учень і приятель Юрія Нарбута; мати – композитор і піаністка Стефа Туркевич. В натурі Зої Лісовської з’єдналися стихії Галичини і Наддніпрянщини.
  Виїхавши на чужину ще дівчиною, Зоя Лісовська вчилась в гімназіях Дрездена та Відня, а 1947 року поступила в лондонську мистецьку академію, яку закінчила з національним дипломом і срібною медаллю за книжкову ілюстрацію. Працювала вона над ілюстраціями для “Тіней забутих предків” М.Коцюбинського, “Лісової пісні” Лесі Українки і для “Мосту Сан Люїс дель Рей” Торнтона Уайлдера.
  Коли Зоя Лісовська дістала трирічну стипендію в римській мистецькій академії, вона студіювала в класі майстрів під проводом професора Роберто Меллі. Під час своїх студій вона щороку співпрацювала на всеакадемічній виставці в Барі, де й здобула першу нагороду за портрет 1955 р.
  На протязі подальших років життя Зоя Лісовська виставляла свої картини в Мюнхені, Нью-Йорку, Женеві, Лозанні, Римі та Ріо-де-Жанейро. Щороку вона діставала запрошення на виставку в лондонській Royal Аcademy of Аrt.
  Технічні засоби мисткині дуже різноманітні: вона працює олією, гуашшю, тушшю, аквареллю, крейдою. Її теми – пейзажі, портрети, фігури, натюрморти. Її творче зацікавлення викликають різноманітні дитячі типажі, тема материнства. У мисткині є ціла колекція мадонн з дитям: візантійсько-іконних, українських (під мальованою піччю, серед будяків та соняшників, на тлі килимів), бразильських. Своїми улюбленими гарячими тонами Зоя Лісовська вміє сказати речі, важливі для кожної людини; вона дотримується засадничої позиції, що світ має догоджати митцеві, а не митець світові.
  Під час свого візиту гості ознайомились з найвідомішими місцями Одеси, відвідали Свято-Архангело-Михайлівський жіночий монастир, Одеський художній музей.
  Відбулася зустріч гостей із головою Одеської облдержадміністрації Е.Л.Матвійчуком. Віра Вовк отримала у подарунок іменний годинник.
  Зарубіжні гості залишили чудове враження у працівників бібліотеки своєю чуйністю, теплотою, сердечністю, своєю любов’ю до рідної землі, яка надихає їх на створення літературних і художніх шедеврів.

Створено: 16.05.2011
Переглядів: 2493
© 2022 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.