До 80-річчя академіка Сергія Андрійовича Андронаті

unnamed.jpg

19 вересня виповнюється 80 років видатному хіміку, академікові НАН України, голові Південного наукового центру, члену Наглядової ради ОННБ Сергію Андрійовичу Андронаті. Колектив бібліотеки сердечно вітає видатного вченого, друга і партнера бібліотеки, чий внесок у вітчизну науку здобув світове визнання.

Бажаємо Вам, шановний Сергію Андрійовичу, здоров’я, сімейного благополуччя, душевної наснаги і бадьорості та плідної праці на благо Вітчизни!

С.А. Андронаті народився в родині військовослужбовця. Батько загинув на фронті 1943 р. Мати – дитячий лікар. Через її німецьке походження родина була вислана в Казахстан до м. Гур’єва, де в 1958 р. закінчив школу. Невдовзі родина дістала змогу повернутися до Одеси, де він короткий час працював токарем на автобазі Чорноморського пароплавства і де 1959 р. вступив на хімічний факультет Одеського університету. Закінчивши його з відзнакою, протягом року проходить службу в армії. Відтак почалася самостійна діяльність майбутнього академіка, відомого хіміка, організатора науки, визнаного лідера одеських вчених упродовж останніх десятиріч.

Інженер, аспірант, старший інженер, старший викладач, доцент – ось класичний шлях, що його пройшов Сергій Андрійович на кафедрі органічної хімії. Керівником його наукової роботи був О.В. Богатський, широко знаний учений і педагог. Під керівництвом Олексія Всеволодовича була підготовлена і в березні 1970 р. успішно захищена дисертація, в якій вже чітко вимальовувалися інтереси С.А. Андронаті у царині дослідження біологічно активних речовин.

З 1972 р. діяльність Сергія Андрійовича пов’язана з Академією наук України – він перейшов у створений О.В. Богатським відділ азотистих гетероциклів Інституту органічної хімії АН УРСР, захистив докторську дисертацію і по тому очолив відділ біологічно активних речовин Одеських лабораторій Інституту загальної і неорганічної хімії АН УРСР.

1978 р. С.А. Андронаті став заступником директора Фізико-хімічного інституту з наукової роботи. Після смерті О.В. Богатського 1983 р. очолив інститут, а наступного року був призначений головою Південного наукового центру АН УРСР і обраний членом Президії АН УРСР.

1982 р. Сергія Андрійовича було обрано членом-кореспондентом, а 1988 р. – академіком АН УРСР, 1990 р. йому надане почесне звання заслуженого діяча науки і техніки.

Академік С.А. Андронаті – яскравий представник школи О.В. Богатського і засновник власної наукової школи, видатний фахівець з біоорганічної хімії.

Сергій Андрійович значну увагу приділяє організації підготовки фахівців з фармацевтичної хімії на базі ОНУ імені І.І. Мечникова. Очолює Хіміко-фармацевтичний навчально-науково-виробничий комплекс НАН України і МОН України.

С.А. Андронаті – лауреат Державної премії СРСР (1980), Державної премії України (1994), має урядові нагороди.

Одночасно з визнанням наукових досягнень зростає громадський авторитет ученого. Він був президентом Малої академії наук ПНЦ, депутатом місцевих рад різних рівнів, народним депутатом останньої Верховної Ради СРСР, член Комітету з Державних премій України. Він входить до Фармокомітету України, обраний членом кількох альтернативних академій наук, у тому числі Міжнародної академії екологічних наук. Очолив науково обгрунтований екологічний рух у південному регіоні України. Керований ним ПНЦ зосередив увагу на екологічних проблемах Одеси та Одещини.

Протягом десятиріч Сергій Андрійович підтримує зв’язки з Одеською національною науковою бібліотекою. Бере участь та виступає з доповідями на наукових конференціях, присвячених екологічним проблемам, пише вступні статті до збірника наукових праць «Екологія і суспільство» Університету екологічних знань, створеного при ОННБ. Входив до складу Вченої ради Університету екологічних знань. Брав участь в написанні розгорнутої біографічної довідки до біобібліографічного покажчика, присвяченого вчителю, наставнику Олексію Всеволодовичу Богатському. Є членом Наглядової ради бібліотеці.

 

Колектив Одеської національної наукової бібліотеки

щиро вітає Сергія Андрійовича з ювілеєм, зичить

міцного здоров’я, творчої наснаги та нових досягнень! 

Створено: 19.09.2020
Переглядів: 837
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.