М.П.Старицький в Одесі

 Покажчик "М.П.Старицький в Одесі" продовжує започатковану Одеською національною науковою бібліотекою імені М.Горького 1973 р. серію бібліографічних покажчиків "Літературна Одеса", присвячених перебуванню у місті видатних майстрів літератури. Взаємини М.П.Старицького з Одесою та одеситами пов'язані насамперед з його діяльністю як одного із засновників, організаторів і діячів національного українського театру. Ці зв'язки реалізувались у листуванні з відомими одеськими культурними діячами, редакторами одеських газет. Театральні трупи, створені М.П.Старицьким, неодноразово, з великим успіхом, гастролювали в Одесі. 1885 року М.П.Старицький навіть орендував в Одесі Маріїнський театр.

Творчість і театральна діяльність М.П.Старицького стали предметом дослідження одеських науковців.

Найбільш значний за обсягом відбиток перебування відомого майстра у місті лишився на сторінках одеської преси. Газети приділяли значну увагу як гастролям труп М.П.Старицького в Одесі та інших містах Російської імперії, так і відомостям про громадську й літературну діяльність митця. Деякі одеські видання друкували твори М.П.Старицького і рецензії на них.

Одеська преса здебільшого прихильно ставилася до українського театру і відзначала сумлінне й відповідальне ставлення М.П.Старицького до оформлення вистав, що виділяло його трупу серед інших труп, які гастролювали в місті. Костюми й декорації відповідали часу, коли відбувалися події у виставі, артисти бездоганно знали і виконували ролі, музичний супровід був зразковим. Критики підкреслювали, що високий рівень вистав забезпечений насамперед тим, що атрепренер М.П.Старицький вклав у театральну справу всі власні кошти. Організована ним трупа складалася з ентузіастів і артистів, щиро відданих сцені.

Кінець 1880-х, 1890-ті роки, початок ХХ століття – це період розквіту українського театру, час створення й активної діяльності так званого Театру корифеїв. У театральному житті Одеси Театр корифеїв лишив яскравий відбиток, і зберегти цінні історичні відомості про його діяльність є основним завданням пропонованого читачеві покажчика.

Посібник складається з шести розділів, деякі з них мають підрозділи. Розділи «Спогади сучасників про зв’язки М.П.Старицького з Одесою» та «Дослідження зв’язків М.П.Старицького з Одесою. Одеські автори про М.П.Старицького» упорядковано в алфавітному порядку, інші - в хронологічному. Дати періодичних видань до 1917 р. наведено за старим стилем. Покажчик анотований. Більшість анотацій є цитатами з одеських періодичних видань, які подано зі збереженням стилю і тогочасних мовних особливостей. На допомогу користувачам складено довідковий апарат. Це покажчики розкритих та нерозкритих псевдонімів і криптонімів, покажчики періодичних видань та імен.

Покажчик адресується літературознавцям, театрознавцям, культурологам, студентам, журналістам, бібліотекарям, усім, хто цікавиться літературним і театральним минулим Одеси.

Створено: 02.02.2007
Переглядів: 2019
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.