О.С.Пушкін в Одесі.

 Трохи більше року (з червня 1823 по липень 1824) прожив великий російський поет О.С.Пушкін в Одесі. І хоча Одеса була лише ще одним місцем його південного заслання, цей рік вплинув як на творчість, так і на особистість поета. Саме в Одесі муза Пушкіна повернула від романтизму до реалізму, тут була розпочата робота над найвидатнішим твором - романом у віршах “Євгеній Онєгін” (написані три перші глави), а також написана низка відомих віршів. Відлуння одеського року зустрічається у творах поета майже до 1830 року.

 Але якщо Одеса і одесити залишили значний слід у житті і творчості поета, то і сам поет назавжди увійшов у життя міста: не випадково Одеса є одним з провідних міст наукового дослідження життя і творчості Пушкіна. Свідченням шани і любові одеситів до поета стали пам’ятники Пушкіну, меморіальний музей-квартира, вулиця, яка носить ім’я поета, чисельні пушкінські свята та ін.

 1973 року Одеська державна наукова бібліотека ім. О.М.Горького підготувала і видала бібліографічний покажчик “Пушкін в Одесі” (упорядник В.М.Виноградова). Покажчик був невеликим за обсягом - 24 с. і до нього увійшла література лише 1950-1970‑х років. За роки, що минули з того часу, було надруковано багато книг і статей, пов’язаних з перебуванням поета в Одесі. Підготовка до святкування 200‑річчя від дня народження О.С.Пушкіна і саме святкування ювілею найшли широке відображення на сторінках преси. Ці обставини і стали причиною підготовки нового, більш повного анотованого покажчика “Пушкін в Одесі”.

Покажчик відбиває матеріали, які стосуються перебування Пушкіна в Одесі: книги, статті із збірників, альманахів і періодичних видань українською та російською мовами.

 Якщо книга перевидавалася кілька разів, до покажчика включався опис тільки останнього видання.

У випадках, коли газетна стаття у подальшому публікувалась у журналі і книзі, то перевага надавалася статті у книзі, якщо у журналі - то журнальній статті.

 Хронологічний обсяг описаних матеріалів: від перших публікацій ХІХ сторіччя по 1999 рік включно.

 Бібліографічний опис публікацій здійснено мовою оригіналу, але всі анотації і примітки зроблені українською мовою.

 Всі бібліографічні описи пронумеровані. Якщо публікація стосувалася кількох розділів, її пронумерований опис було включено до одного з розділів, в інших розділах зроблено посилання (Див. також №…).

 Допоміжний апарат складається з іменного покажчика, до якого увійшли імена авторів публікацій, редакторів, художників, упорядників, а також імена осіб, про яких розповідається в публікації, в тому числі ті імена, які згадуються в анотації.

Покажчик призначається науковцям, краєзнавцям, студентам-філологам, учням середніх шкіл і ліцеїв, усім, хто вивчає біографію і творчість О.С.Пушкіна.

Створено: 02.02.2007
Переглядів: 5251
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.