День Конституції України

1.jpg

28 червня в Україні відзначається державне свято – День Конституції України, – дата історичного голосування. Цього дня, 24 роки тому, Верховна Рада України прийняла новий Основний закон країни – першу Конституцію новітньої незалежної Української держави.

День Конституціїдень, коли було затверджено права і свободи громадян України.
Це єдине державне свято, яке закріплене в самій Конституції (ст. 161).

Конституція – це джерело права будь-якої держави. Конституція закріпила правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність. Конституція врахувала історичний досвід українського народу і кращі світові традиції.

З історії прийняття

Спроби прийняти Конституцію в Україні робилися з перших років проголошення незалежності. У 1992-1993 роках під керівництвом першого Президента Леоніда Кравчука був напрацьований перший проєкт Основного Закону, проте він так і не був прийнятий.

8 червня 1995 року між гілками влади був підписаний Конституційний договір, на підставі якого мала бути розроблена Конституція. У 1996 році була створена спеціальна парламентська комісія під керівництвом депутата Михайла Сироти. 27 червня почався розгляд запропонованого документа у Верховній Раді.

Депутати працювали над проєктом, залишаючись у сесійному залі всю ніч із 27 на 28 червня. Парламентарії врахували зауваження Президента України, а також підтримали всі спірні статті проєкту – про державні символи в України, про державну українську мову, про право приватної власності в Україні, після чого Основний Закон був остаточно затверджений. 

3-proyekt-konstituciyi-ukrayini-z-avtografami-1996-roku.jpg 2-28-chervnya-den-prijnyattya-konstituciyi-ukrayini.jpg

Основний Закон Держави Україна був ухвалений 28 червня 1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання. Конституція України набула чинності з дня її прийняття.

Прийняття Конституції було найважливішим кроком у забезпеченні прав людини і громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені. Міжнародне співтовариство визнало її однією з найдемократичніших у світі.

4-konstituciya-golos-ukrayini.png 5.jpg 5a-prijnyato-konstituciyu.jpg

Сьогодення основного закону

Щиро вітаємо з Днем Конституції!
Бажаємо всім впевненості, сили, гідності та усвідомлення захищеності своїх прав, всього того, що дає нам Конституція і високе звання громадянина Української держави.
Добра вам, щастя, злагоди та миру

ЦІКАВО

mini_konstituciya.jpg

В 2011 році була презентована
перша мініатюрна Конституція України –
книжка розміром 2х3 см

В  2011 році була презентована перша мініатюрна Конституція України – книжка розміром 2х3 см. У ній 160 сторінок, на яких вручну було написано понад 9 тисяч букв – кожна не більше 1 мм. Але мініатюра вмістила лише десяту частину тексту оригіналу. Книга важить всього 15 г. Автор – художник-графік Ігор Степанов. 

З нагоди відзначення державного свята фахівці Одеської національної наукової бібліотеки підготували документи і матеріали з фондів ОННБ «Сучасний конституціоналізм та конституційні перетворення в Україні” (До дня Конституції України)».

Список видань

Створено: 26.06.2020
Останнє оновлення: 29.06.2020
Переглядів: 305
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.