Візити в Інтернет мають бути безпечними

01.jpg

Сучасне життя вже неможливе без використання цифрових інформаційних технологій. Пересічному громадянину все частіше доводиться користуватися ними в повсякденному житті. У переважній більшості це звичайні люди, що не є фахівцями з ІТ-технологій, тому вони можуть бути недостатньо обізнані в питаннях цифрової інформаційної безпеки. Зважаючи на це, фахівці Одеської національної наукової бібліотеки в рамках онлайн-проекту «Європейський тиждень цифрової грамотності: український вимір протидії корона вірусу» підготували та пропонують увазі користувачів кілька простих порад з цифрової інформаційної безпеки.

Найголовніше: працюючи в Інтернеті, необхідно бути завжди уважними, зваженими і пильними. Клікання без роздумів на всі посилання, які вам пропонують, рано чи пізно призведе до зараження ПК комп’ютерними вірусами.

Встановлений на комп’ютер пароль дозволить захистити вашу особисту інформацію від зловмисників. Використовуйте паролі, що мають не меш ніж 14 символів. Пароль повинен містити літери і цифри, можливе використання і розділових знаків. Не використовуйте один і той самий пароль на всіх ваших носіях інформації, як кажуть: «Не тримайте всі яйця в одній корзині». Якщо вам складно запам’ятовувати багато різних паролів, то скористайтеся спеціальними програмами менеджерами паролів.

Якщо ви користувались публічним комп’ютером, наприклад в Інтернет-центрі, то після закінчення роботи обов’язково переконайтеся, що вийшли з усіх акаунтів та не зберігали паролі в браузері. Не зайвим буде і видалити історію браузера.

Завжди перевіряйте походження інформації. У разі отримання підозрілого листа чи файлу краще його не відкривати, поки не переконаєтесь у його походженні. Будьте обережні, подумайте, перш ніж навести курсор на посилання в листі і перейти за ним на незнайомий сайт. Цей клік може мати непередбачувані наслідки. Існують деякі ознаки, які свідчать про те, що посилання веде до пастки шахраїв. Щоб перевірити це, просто наведіть курсор на посилання і подивіться URL-адресу, куди вона повинна вести. Якщо ви не зробите таку елементарну перевірку, то, відкривши електронного листа, ви можете потрапити на сторінку, яка є підробленою зловмисниками. Такий сайт зажадає від вас увести ваші особисті дані, але, перш, ніж ви це зробите, хоча б перевірте, чи особисто вам адресовано цей лист. Зазвичай фішингові листи починаються з безособового звертання.

Іншою формою загроз є спливаючі вікна, які можуть виглядати як легальна частина сайта, але насправді це - завуальована спроба фішингової атаки. Майте на увазі, що краще навіть не натискати на кнопку «Скасування», так як це, зазвичай, - спеціальний хід шахраїв, щоб обманним способом змусити вас перейти за підозрілим посиланням. Просто натисніть на кнопку «X» і закрийте сумнівне вікно. Застосовуйте функцію блокування спливаючих вікон у браузері.

Використовуйте лише ліцензійне програмне забезпечення та не забувайте його оновлювати. Не менш важливо встановити на персональний комп’ютер програму антивірус, яка  забезпечить  вам безпечну роботу в мережі.

Для підвищення рівня обізнаності з питань інформаційної безпеки рекомендуємо скористатися безкоштовними онлайн-курсами, посилання на які подано нижче:

1.jpg Основи інформаційної безпеки

Курс на освітній платформі масових відкритих онлайн-курсів Prometheus буде корисним практично кожному, хто у повсякденному житті стикається з комп’ютерами, смартфонами, планшетами, користується соціальними мережами, електронною поштою чи просто шукає інформацію у глобальній мережі Інтернет. Головна мета курсу: донести до користувача базові правила поводження з персональною інформацією в умах реального зближення фізичного та віртуального світів.

2.jpg Цифрова безпека та комунікація в онлайні Розробники курсу на дистанційній платформі громадянської освіти від Відкритого Університету Майдану (ВУМ) об’єднали два напрями: спілкування в онлайні та цифрову безпеку, аби ви могли навчитися ефективно комунікувати і водночас не ризикувати особистими даними. 
3.jpg Освітні серіали з базових цифрових навичок на національній онлайн-платформі "Дія. Цифрова освіта", які допоможуть навчитися впевнено користуватися смартфоном, комп'ютером і планшетом

Створено: 25.03.2020
Переглядів: 612
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.