До 95-річчя Ювеналія Зайцева

foto1.jpg
Ювеналий Петрович Зайцев,
видатний вчений-гідробіолог, академік НАН України, доктор біологічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України, радник при дирекції Інституту біології південних морів НАН України

Колектив Одеської національної наукової бібліотеки
щиро вітає

Ювеналія Петровича Зайцева з 95-річчям від дня народження!

18 квітня 2019 року виповнюється 95 років Ювеналію Петровичу Зайцеву, видатному вченому-гідробіологу, академіку НАН України, доктору біологічних наук, професору, заслуженому діячу науки і техніки України, лауреату Державної премії України, раднику при дирекції Інституту біології південних морів НАН України.

Усе своє життя Ювеналій Петрович присвятив дослідженню морських екосистем, Чорному морю, проблемам охороні природи. Теоретичні та прикладні питання біології та екології моря: контурні (крайові) угруповання організмів у морях і океанах та їх біосферна роль, антропогенні зміни у морських екосистемах – таке коло наукових інтересів Ю.П. Зайцева. Головний його внесок у науку – відкриття морського нейстону – угруповання організмів на межі моря й атмосфери і закладення основ морської нейстології – нової галузі екології моря.

Розвиваючи ідеї В.І. Вернадського, учений сформулював концепцію контурних біотопів та біоценозів морів та океанів, де утворюються найбільші скупчення живої речовини і виникають найгостріші, критичні, екологічні зони; проводив дослідження у Чорному, Азовському, Каспійському, Балтійському, Середземному, Карибському морях, у Мексиканській затоці та в окремих районах Атлантичного і Тихого океанів. Ювеналій Петрович брав участь у численних міжнародних програмах та у роботі кількох експертних комісій ООН.

Він є автором понад 350 наукових публікацій (з них 18 монографій), талановитим популяризатором наукових знань: його перу належать 8 науково-популярних книг з питань біологічного різноманіття та впливу діяльності людини на екологічні процеси у морському середовищі.

Діяльність Ю.П. Зайцева відзначена Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР, премією ім. І.І. Шмальгаузена, двома почесними нагородами Секретаріату Міжнародної чорноморської комісії із захисту Чорного моря від забруднення (Срібний дельфін» та «Кришталева медаль»), Державною премією України.

Протягом кількох десятиріч Ювеналій Петрович співпрацює з нашою бібліотекою. Він наш читач і науковий керівник праць бібліотеки, що завжди вражав нас сумлінним, відповідальним ставленням до, здавалося б, неголовної для нього діяльності, повагою до роботи бібліотечних працівників. Книги подаровані Ю. П. Зайцевим бібліотеці, користуються великим попитом у читачів, експонуються на тематичних виставках.             Читачі і ми, співробітники, багато разів мали задоволення слухати його цікаві доповіді з актуальних екологічних проблем краю, Чорного моря. Протягом десяти років (2001-2011) він був членом ученої ради Університету екологічних знань, що працював у нашій бібліотеці, і дуже багато зробив для того, щоб університет був трибуною для обміну інформацією між науковцями і фахівцями про досягнення і перспективи розвитку науки з екологічної безпеки, про відтворення природних ресурсів та раціональне природокористування. Статті Ю.П. Зайцева опубліковані у збірниках наукових праць університету “Екологія і суспільство”.

Саме у нас, у бібліотеці, у рамках XV Всеукраїнської виставки-форуму “Українська книга на Одещині” (2014) пройшла презентація книги Ювеналія Петровича “Наука в моей жизни. Библиография”, де він розповів про свій шлях у науці.

Академік Ювеналій Петрович Зайцев і сьогодні виступає з доповідями, лекціями з актуальних проблем екології. Відданість науці, професіоналізм, активна громадянська позиція вченого є прикладом для кожного з нас і, особливо, для молодого покоління.

На відзначення 95-річчя від дня народження Ювеналія Петровича Зайцева бібліотека готує тематично-ілюстративну виставку : “Гідробіолог, дослідник Світового океану Ювеналій Петрович Зайцев, академік НАН України (до 95-річчя від дня народження)”, а також організує зустріч з ученими інституту на тему: “Основи морської нейстології – нової галузі екології моря та її перспективи. Особливості нейстону помірних, високоширотних та тропічних областей Світового океану.

 

За дорученням коллективу
генеральний директор ОННБ
І.О. Бирюкова

foto-2.jpg foto-3.jpg

За видатні досягнення у науках про Чорне море Секретаріат Міжнародної Чорноморської комісії із захисту Чорного моря нагородив Ю.П. Зайцева “Срібним дельфіном”. 
За видатний внесок в охорону Чорного моря Міжнародна комісія із захисту Чорного моря нагородила Ю.П. Зайцева “Кришталевою медаллю. Міжнародний день Чорного моря 31 жовт. 2009 р. (м. Самсун, Туреччина)

foto-4-1.jpg foto-5.jpg

За цикл робіт «Сучасний стан та зміни в екологічній системі Чорного моря
Ю.П. Зайцеву у квітні 1996 року на загальних зборах НАН України президент НАНУ академік Ю.Є Платон вручив диплом лауреата академічної премії ім. І.І. Шмальгаузена.
Голова делегації УРСР на засіданні Ради ЮНЕСКО «Людина та біосфера» Ю.П. Зайцев та постійній представник УРСР А.М. Зленко. (Грудень 1984 р. Париж, Франція.)
Інститут океанічних ресурсів Токійського університету (м. Шимизу, Японія). Ю.П. Зайцев зі слухачами курсу « Морська нейстологія» (листоп.1980 р.).

foto-6.jpg foto-7.jpg


На борту НДС « Поларіс». Учасники першої японської експедиції зі збору нейстону у тихоокеанській затоці. Керівник експедиції Ю.П. Зайцев

foto-9.jpg foto-11-zajcev-belnicka.jpg

Презентація збірника наукових праць «Екологія і суспільство» (у рамках Університета екологічних знань ОННБ ). 
Проректор Університету екологічних знань, заступник генерального директора ОННБ , заслужений працівник культури України О.М. Бельницька вітає члена Вченої ради академіка НАН України , Ю.П. Зайцева

foto-12.jpg foto-14.jpg

Експонати виставки "Дослідник світового океану" з нагоди 95-річчя від дня народження Ювіналія Зайцева. Справа бібліограф 1-ої категорії Н.П. Лошкарьова

Створено: 18.04.2019
Переглядів: 584
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.