19 січня 2011 р. День подяки

Слово подяки від генерального директора ОННБ О.Ф. Ботушанської

Меценатство в Одесі має давні традиції. Власне, сам факт заснування Одеської публічної бібліотеки (нині ОННБ ім. М. Горького) пов'язаний з благодійництвом – подання про її відкриття не в останню чергу стало можливим після збору з цією метою  газетою «Одесский вестник» грошових пожертвувань одеситів. З різною інтенсивністю впродовж майже двох століть меценати і благодійники  збагачували фонди бібліотеки (див. розділи сайта «Люди щедрих сердець», «Про бібліотеку», «Бібліотека дякує»).

 З ініціативи Одеської обласної Ради миру, Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря та Одеської  національної наукової бібліотеки ім. М.Горького  у книгозбірні відкрито Галерею почесних благодійників Одещини "Люди щедрих сердець». Це рішення було закріплене постановою Президії Одеської обласної Ради миру від 22 квітня 1998 р. Першими лауреатами Галереї стали ті, хто  зробив  значний внесок у благородну справу доброчинності та милосердя. Нині в портретній Галереї почесних благодійників представлено 20 осіб, серед яких відомі політики, ієрархи церкви, громадські діячі, підприємці.

До шановного зібрання звернулася настоятелька Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря ігуменя Серафима, співголова координаційної ради Галереї почесних благодійників Одещини «Люди щедрих сердець». Вона передала привітання від Його Високопреосвященства митрополита Одеського та Ізмаїльського Агафангела та вручила  генеральному директорові бібліотеки О.Ф.Ботушанській грошову  пожертву на потреби книгозбірні та рідкісні книжкові видання.

Дарунок від Одесько-Ізмаїльської єпархії УПЦ (МП) вручає співголова координаційної ради Галереї почесних благодійників Одещини «Люди щедрих сердець» ігуменя Серафима

     - Нинішній рік особливий для України, він  позначений кількома важливим історичними та культурологічними подіями. Цей рік оголошено Роком Пересопницького Євангелія, 450-річчя якого ми відзначатимемо, -  святої книги, духовної реліквії українського народу, на якій складають присягу Президенти нашої держави. Українська і світова громадськість у 2011 році вшановуватиме пам’ять Тараса Григоровича Шевченка - 150-річчя від дня смерті поета. А ще на обласному рівні цей рік оголошений Роком культури та Роком Григорія Маразлі, відомого своїми благодіяннями, меценатською діяльністю. Отож нинішня зустріч – це гарний початок для усіх цьогорічних добрих справ, - наголосила ігуменя Серафима та привітала усіх з великим святом - Днем Хрещення Господнього.

      - Історія благодійництва в Одесі багата своїми традиціями, - розпочала свій виступ генеральний директор ОННБ імені М.Горького, заслужений працівник культури України, повний кавалер ордена княгині Ольги, «Ордена Мистецтв та Словесності» (Франція), ордена Української православної церкви «Орден преподобного Нестора-літописця» III ступеня, голова координаційної ради Галереї благодійників Одещини «Люди щедрих сердець» Ольга Федорівна Ботушанська. - Яскраві сторінки вписали до неї такі  видатні меценати, як генерал-губернатор Новоросійського та Бессарабського краю граф Михайло Семенович Воронцов, одеський міський голова Григорій Григорович Маразлі, попечитель бібліотеки у 1897-1919 роках, почесний громадянин Одеси граф Михайло Михайлович Толстой, дипломат Олександр Скарлатович Стурдза та багато інших.

Ведуча заходу Діана Мала, артистка Одеського українського        музично-драматичного театру ім. В. Василька

Люди високоосвічені, благородні, наділені почуттям громадянського сумління, вони витрачали значні кошти на благодійницькі потреби Одеси. Зокрема, спрямовували свої зусилля на підтримку закладів культури – бібліотек, музеїв, театрів, а також на допомогу сирітським будинкам, лікарням, школам. Важко переоцінити значення їхніх доброчинних діянь і для найстарішої Одеської публічної бібліотеки, яка була заснована завдяки їхньому сприянню і фонди якої зростали, головним чином, за рахунок їхніх щедрих дарунків. Нині це – Одеська національна наукова бібліотека імені М.Горького, один з найпотужніших інформаційних центрів України, головна джерельна база науки, освіти, культури південного регіону.

Стенди виставки в аванзалі бібліотеки, що розповідають про благодійний внесок лауреатів Галереї почесних благодійників Одещини "Люди щедрих сердець» у поповнення бібліотечних фондів.


Шляхетні традиції доброчинності живуть і нині в нашому місті. Високою оцінкою та визнанням благодіянь тих, хто зробив вагомий внесок у справу доброчинності й милосердя, продовжуючи цим меценатські традиції, закладені засновниками і видатними діячами Одеси, стало занесення імен та портретів сучасних меценатів до  Галереї почесних благодійників Одещини «Люди щедрих сердець». Бібліотека ревно  зберігає для майбутніх поколінь інформацію про внесок цих людей у розвиток благодійництва, збереження духовності та національної культурної спадщини. Усі факти благородних справ друзів бібліотеки закладено до бази даних ОННБ імені М.Горького.

У Галереї почесних благодійників Одещини представлено імена 20 осіб. Серед них - ПАВЛЮК Микола Пантелеймонович – начальник державного підприємства «Одеський морський торговельний порт», Герой України;  ФІЛІПЧУК Володимир Станіславович – голова Одеської обласної Ради миру, Герой України, почесний громадянин м.Одеси; ВИСОКОПРЕОСВЯЩЕННІЙШИЙ АГАФАНГЕЛ – митрополит Одеський та Ізмаїльський; ГРИНЕВЕЦЬКИЙ Сергій Рафаїлович – народний депутат України,  голова Одеської обласної державної адміністрації в 1998-2005 рр.; ПЛАТОНОВ Олег Ісаакович – президент АТ «Пласке», віце-президент Асоціації «Укрзовніштранс» та Українського національного комітету Міжнародної торгової палати; ІВАНОВ Володимир Григорович – начальник морського торговельного порту «Южний» у 1984-2004 рр., почесний президент асоціації «Укрпорт»; МАЗУРІН Валерій Максимович – голова Одеського відділення «Промінвестбанку» України;  ШЕМЯКІН Леонід Петрович – голова Одеської обласної організації роботодавців, директор ТОВ «Одеський центр ділового співробітництва»; БРИЛЬКО Євген Миколайович – начальник управління дозвільних і погоджувальних процедур Одеської міської ради;  ДЕНІСОВ Віктор Григорович – доцент Одеської національної морської академії, член-кореспондент Транспортної академії України; САВАРІ-ПОЛІДОРІ Сюзанна – французька художниця, почесна громадянка м.Одеси,  СЕРДЮК Микола Дмитрович – голова Одеської обласної державної адміністрації в 2007-2010 рр.; СТРЕМЯДІН Валентин Володимирович – меценат, заслужений працівник промисловості України та інші.
Завдяки благодійницькій діяльності  небайдужих до книги і долі бібліотеки громадян ОННБ імені М.Горького вдається вирішувати чимало нагальних проблем, зокрема з поповнення фондів книгозбірні. Так, лише за останні  п’ять років (2005-2010) книжкові дарунки лауреатів Галереї «Люди щедрих сердець» становили майже 5 тисяч   унікальних примірників.  

Стенди виставки в аванзалі бібліотеки, що розповідають про благодійний внесок лауреатів Галереї почесних благодійників Одещини "Люди щедрих сердець» у поповнення бібліотечних фондів.

Духовним спрямуванням визначені книжкові дарунки представників церкви, які впродовж багатьох років опікуються проблемами ОННБ імені М.Горького, - Його Високопреосвященства митрополита Одеського та Ізмаїльського Агафангела, а також настоятельки Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря Серафими.

Стенди виставки в аванзалі бібліотеки, що розповідають про благодійний внесок лауреатів Галереї почесних благодійників Одещини "Люди щедрих сердець» у поповнення бібліотечних фондів.

Неоціненною за значенням стала підтримка Владики, коли в Україні було  видано надзвичайно цінну реліквію українського народу – «Пересопницьке Євангеліє»,  і саме завдяки Владиці, а також ігумені Серафими наша книгозбірня отримала це унікальне коштовне видання.
Серед  безцінних дарувань Владики Агафангела та ігумені Серафими також такі високохудожні видання, як «Дерев’яні церкви України», «Нариси з історії української графіки», «Історія Києво-Печерської лаври»,  дослідження Голодомору – «Піст від диявола», «Одесский Спасо-Преображенский собор. Жизнь. Гибель. Воскресение» та інші.


 

      Незмінну увагу до бібліотеки виявляє народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань безпеки і оборони С.Р.Гриневецький, який продовжує славні традиції губернаторського меценатства. У 2002 році ним засновано Фонд губернатора, який нині став  іменним. Серед раритетних видань, подарованих Сергієм Рафаїловичем, «Минея служебная» (1763р.), унікальне багатотомне прижиттєве зібрання творів В.Гюго (1830р.),  «Старовинні маєтки України», «Сучасна українська ікона», «Україна від Трипілля до Антів», чимало сучасних вітчизняних видань. Визначна його роль у сприянні  розкриттю фондів. Без видання підготовлених бібліотечними фахівцями досліджень ми не можемо поділитися цією інформацією з читачами. За допомогою С.Р.Гриневецького бібліотека видала чимало книг. Серед них – «Невичерпні джерела пам’яті” ( багатотомне репринтне видання рідкісних матеріалів з історії та етнографії України), зібрання історичних і мемуарних нарисів бібліографа й журналіста О.М.Дерібаса «Старая Одесса: Забытые страницы» та ін.

 

     Кожному з присутніх, я впевнена, добре відоме ім’я Героя України, почесного громадянина Одеси Володимира Станіславовича Філіпчука. Сьогодні  в Одесі працює його прекрасне дітище, родинна гордість – Благодійний медичний центр «Надія, Добро, Добробут», який дарує здоровя тисячам одеситів. Без підтримки В.С.Філіпчука неможливим було б зведення відомого в Одесі Будинку Милосердя. Ми вдячні нашому добродійнику за підтримку видавничих проектів бібліотеки, зокрема видання ювілейного буклету до 170-річчя бібліотеки. З першого року проведення виставки-форуму «Українська книга на Одещині» очолюваний В.С.Філіпчуком колектив ВАТ «Ексімнафтопродукт» був незмінним спонсором  цієї культурно-просвітницької акції.

      Завдяки постійній увазі начальника Одеського морського торговельного порту, Героя України М.П.Павлюка до фондів бібліотеки надійшли цікаві повнокольорові альбоми, що відображають Південну Пальміру як торговельний центр: «Порт и Одесса», «Одесский морской торговый порт» та інші,  до арсеналу бібліотеки  додалася нова оргтехніка.

Упродовж сорока років благодійницької діяльності французької художниці, почесного громадянина Одеси Сюзанни Саварі фонд бібліотеки збагатився більше як на три тисячі видань, переважно мистецького характеру.

     Поповненню бібліотечного фонду, популяризації української книги, підтримці вітчизняного книговидання  сприяє також Всеукраїнська виставка-форум «Українська книга на Одещині», започаткована бібліотекою у 2000 році.  У цій високій меті бібліотеку всебічно підтримують Міністерство культури і туризму України, Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів, Книжкова палата України імені Івана Федорова, Одеська облдержадміністрація, Одеська обласна та міська ради, меценати і благодійники, діячі науки, культури, представники громадських організацій міста та області.
     З привітаннями до учасників зустрічі звернулися заступник голови Одеської облдержадаміністрації Д.Б.Волошенков, який передав вітання від голови облдержадміністрації Е.Л.Матвійчука, депутат Одеської обласної ради В.М.Музалев,  який вручив О.Ф. Ботушанській Вітальну адресу голови Одеської обласної ради М.В.Пундика, співробітник Представництва Міністерства закордонних справ України в Одесі В.Б.Бондарчук.

Вітання від облдержадміністрації заступника голови Одеської обласної держадміністрації Дмитра Волошенкова

   - Ми високо цінуємо наполегливу працю колективу бібліотеки, спрямовану на збереження та примноження фондів бібліотеки, - відзначив у своєму виступі Дмитро Волошенков. -  Глибока подяка також меценатам за їхні красиві вчинки, які мають надихати усіх небайдужих підтримувати перлину нашого міста. Зі свого боку хочу запевнити, що нове обласне керівництво буде продовжувати ті добрі традиції, що закладені до нас попередніми командами.

    У зустрічі взяла участь в.о. начальника управління з питань культури та мистецтв Одеської міської ради Л.М. Крижалко.
     З подарунками та добрими словами прийшли і цього разу до бібліотеки лауреати Галереї благодійників -  народний депутат України, перший заступник голови комітету Верховної Ради України С.Р.Гриневецький, президент акціонерного товариства «Пласке» О.І.Платонов, начальник управління дозвільних та погоджувальних процедур Одеської міськради Є.М.Брилько, меценати – голова Князівського Дому Горчакових князь А.А.Горчаков, заступник начальник морського торговельного порту «Южний» І.М.Чорбаджі.

Своїми роздумами ділиться засновник Губернаторського фонду (нині іменний фонд С.Р. Гриневецького) народний депутат України Сергій Гриневецький

   - Висловлюю подяку співзасновникам і співголовам Галереї почесних благодійників «Люди щедрих сердець», які своїми ініціативами заклали цеглину у фундамент духовності, - сказав Сергій Гриневецький. - Бібліотека, як Храм знань і духовності, вимагає нашого постійного піклування. В умовах напруженості  й конфліктності сучасного суспільства, вседозволеності Інтернету і приватних телеканалів, коли молоде покоління помітно відкинуте від такого потужного джерела мудрості і моральності як книга, ми, на жаль, стали свідками масового безкультур’я і втрати просвітительства. Цей чинник також несе загрозу безпеці держави, -  вважає народний депутат.
    Сергій Рафаїлович подарував бібліотеці ексклюзивне трьохтомне видання «Історія українського парламентаризму», підготовлене Інститутом історії НАН України (видане під редакцією голови ВР України, академіка  Володимира Литвина).

Лауреати Галереї благодійників Одещини «Люди щедрих сердець» Євген Брилько і Олег Платонов

   - Справді добрі справи роблять завжди  від душі, - переконаний Олег Платонов, президент акціонерного товариства «Пласке», колектив якого фактично є співзасновником і постійним спонсором Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині». - Одесити славляться своєю життєлюбністю та  гумором, а коли потрібно – демонструють непохитність характеру  і незламність волі. Ми живемо в очікуванні ще однієї культурної події – відкриття в Одесі пам’ятника письменнику Ісааку Бабелю, яке заплановане на 12 липня.

 -  Важливо, - підкреслив Олег Ісаакович, - щоб подібні зустрічі з друзями бібліотеки стали традиційними. Це велике щастя жити в місті великої культури і славних традицій.

Меценат, представник Князівського Дому Горчакових Андрій Горчаков


Про традиції благодійництва,  духовно-культурницькі акції та драматичні перипетії з  історії дворянського роду Горчакових, як невід’ємної частини історії нашого народу, розповів присутнім одеський меценат, представник Князівського Дому Горчакових Андрій Горчаков. Він також наголосив на унікальності фондів ОННБ, у чому ще раз переконався, працюючи над перевиданням праці «Опис Очакова» протоієрея Г.Судковського (батька славетного мариніста). Андрій Горчаков пообіцяв підтримку ОННБ ім.М.Горького, зокрема, щодо здійснення передплати періодичних видань на

Партнер і друг бібліотеки, співробітник Представництва МЗС в Одесі Валентина Бондарчук

поточний рік.   
Як уже зазначалося, зустріч з благодійниками  бібліотеки відбулася  у період новорічно-різдвяних свят. Саме під час цих  свят  випадає щаслива нагода поспілкуватися у колі однодумців, привітати всіх, побажати здоров’я, миру, благополуччя та щиро подякувати всім людям щедрих сердець за благородні поривання їхньої душі, за всі добрі справи, які вони здійснюють задля розвитку культури в Одесі, задля подальшої плідної роботи бібліотеки, а в цілому задля розвою Української держави.

Під час виступу ансамблю солістів "Ренесанс" Одеської обласної філармонії. Художній керівник  Галина Захарова (на фото)

Світлій пам’яті  Валерія Максимовича Мазуріна, лауреата Галереї почесних благодійників Одещини "Люди щедрих сердець", який передчасно пішов із життя в 1999 році, був присвячений  виступ ансамблю солістів "Ренесанс" Одеської обласної філармонії (художній керівник  Галина Захарова, концертмейстер Неллі Зайцева). Ансамбль розпочав свій виступ духовним твором А. Струйського «Великое славословие», який свого часу із захопленням слухав Валерій Максимович, і з якого, власне, розпочалося співробітництво колективу з, на жаль, уже покійним меценатом, людиною великої і щедрої душі. 

Свята вода – символ свята Водохреща  


    До уваги учасників зустрічі  були  представлені слайд-шоу «Люди щедрих сердець» та  книжково-документальні виставки «Слава, і честь, і мир кожному, хто робить Добро», «Благодійники Одещини – майбутнім поколінням», «Видання ОННБ ім. М.Горького, надруковані за сприяння меценатів», що розповідають про історію створення та діяльність Галереї почесних благодійників Одещини «Люди щедрих сердець».

Історія українського парламентаризму – К., Дніпро, 2010., тт. І-ІІІ. Дарунки від ігумені Серафими, Сергія Гриневецького (2 прим.)

Дарунок від представництва МЗС в Одесі - Головування України в Раді Безпеки ООН. Збірник документів – К., Юдінком, 2001

Багатотомне науково-популярне видання «Україна-Європа: хронологія розвитку» (К., КВІЦ, 2008). Дарунок МТП «Южний»


 Відеосюжети про «День подяки», підготовлені обласними та міськими ТРК див. на сайті YouTube


Створено: 02.07.2009
Переглядів: 4352
© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.