Віра Холодна – Королева екрану

13756924352764.jpg

До 125-річчя від дня народження української кіноактриси Віри Холодної (Левченко), видатної постаті в історії німого кіно, на сайті ОННБ представлена віртуальна експозиція «Віра Холодна – Королева екрану».
Виставка розкриває одеський період життя актриси. Віра Холодна залишила помітний слід в історії німого кіно Одеси. Тут вона знялася в чотирьох фільмах і виступала з благодійними концертами. З нашим містом пов'язані не тільки творчі, але і трагічні сторінки останніх місяців її короткого і яскравого життя.
На виставці будуть представлені фотоматеріали періодичних видань, ексклюзивні фото з фондів ОННБ.
Віра Василівна Холодна (Левченко) народилася 5 серпня 1893 р. в Полтаві.
У 1895 р. сім'я майбутньої актриси переїхала до Москви. У 1903 р. Віра поступила в приватну гімназію Зінаїди Перепьолкіної, а незабаром витримала конкурс в балетне училище при Великому театрі, де провчилася рік, після чого за наполяганням рідних повернулася в гімназію. Брала участь в гімназійних театральних постановках.
У 1910 р. Віра Левченко вийшла заміж за юриста Володимира Холодного.
Віра любила театр, часто бувала на творчих вечорах в артистичному клубі "Алатр". В цей же період вона захопилася кінематографом.
У кіно Холодна стала зніматися з 1914 року. Перша (епізодична) роль – в екранізації «Анна Кареніна» режисера Володимира Гардіна. В 1915 році знялася у Євгена Бауера – режисера кінофабрики Олександра Ханжонкова в картині «Пісня торжествуючої любові» за Тургенєвим, де зіграла Олену. Ця роль принесла актрисі широку популярність. Після цього Холодна стала активно зніматися.
За рік вона знялася на студії Ханжонкова в 13 фільмах. Серед них – "Полум'я неба" (1915), "Життя за життя" (1916), "Місячна красуня" (1916), "Столичний отрута" (1917), "Тортури мовчання" (1917), "Кіра Зубова" (1917 ) та ін.
Пропрацювавши рік у Ханжонкова, Віра Холодна перейшла на кінофабрику Дмитра Харитонова, де знімалася у режисера Петра Чардиніна. Також працювала з режисерами В'ячеславом Вісковським і Чеславом Сабинським.
У 1917 р. на екран вийшов один з кращих її фільмів – "У каміна" за мотивами популярного романсу.
За чотири роки Віра Холодна знялася в декількох десятках (за різними даними від 40 до 80) фільмів, збереглися тільки п'ять з них. Її називали "королевою екрану", визнали законодавицею мод. Вона стала не просто популярною актрисою, а справжнім явищем німого кіно.
Фільми за участю Віри Холодної були популярні в Європі, Америці, Туреччині та Японії. Її запрошували зніматися в Голлівуд і Берлін, але вона відмовлялася, тому що не хотіла їхати з Батьківщини, і продовжувала зніматися на кінофабриці Харитонова.
В кінці літа 1918 р. актриса приїхала в Одесу на дозйомки фільму "Княжна Тараканова". Ця роль стала фатальною: 8 лютого 1919 р. Віра захворіла "іспанкою" – особливою формою грипу, яка ускладнилася запаленням легенів. Вона прохворіла дев'ять днів. Померла 16 лютого 1919 р. Велелюдне відспівування відбулося в Спасо-Преображенському кафедральному соборі. Була похована в Одесі на Першому християнському кладовищі.

Створено: 31.07.2018
Переглядів: 344© 2019 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.