Пам’ятаємо, шануємо!

lgl.jpg

Пішов з життя Левко Григорович Лук’яненко (1928-2018) – видатний громадський і політичний діяч, політв’язень, дисидент, народний депутат України.
У фондах залу «Закордонне українство» відділу міжнародних проектів ОННБ є кілька документів, цінність яких неможливо переоцінити. Вони надійшли до нас з Канади ще у 1997 році від Канадійського Товариства Приятелів України (Осередок Торонто) в рамках проекту "Відродження".


1.jpg

Один з цих документів – збірка документів і матеріалів «Українська Гельсінська група» (1978-1982), яку упорядкував і зредагував Осип Зінкевич. Видана книга у Торонто і Балтиморі в 1983 році українським видавництвом «Смолоскип» імені В. Симоненка. Обсяг її – 998 сторінок. Тоді вперше побачили ми обличчя Левка Григоровича Лук’яненка, члена-засновника Гельсінської групи, прочитали його біографію, познайомились зі списком книжок про нього, виданих на Заході, починаючи з 1977 року. Ми прочитали лист Левка Лук’яненка своєму другові, про його життя-буття під постійним наглядом Чернігівського КДБ, а потім про київські поневіряння. У кінці цього листа є Прикінцевий (закінчений) Акт Гельсінської наради.
А от ще один лист – Екзарху Київському, Галицькому і всієї України Філарету в справі майбутньої Конституції Радянського союзу. Є й заява від Лук’яненка Л.Г. та Тихого О.І. до Президії Верховної Ради УРСР про захист прав людини, про необхідність кожній людині надати всю повноту прав і свобод.

2.jpg

Книга знайомить нас з судовим процесом над Левком Лук’яненком, який відбувався з 18 до 22 липня в м. Городня і який засудив Лук’яненка на 10 років позбавлення волі у виправно-трудовій колонії (таборі) особливого режиму і на 5 років заслання, бо вважав його особливо небезпечним державним злочинцем-рецидивістом за його безнастанну правозахисну діяльність.
Друга книга – «Український правозахисний рух: документи і матеріали Української Громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод», видана у 1978 році тим же видавництвом і містить ряд звернень друзів Левка Лук’яненка до Президії Верховної Ради СРСР. Він розповідає про свої арешти, про цькування з боку адміністрації воєнних казарм, концтаборових бараків і тюремних камер і просить дозволу виїхати з Радянського Союзу для проживання поза його кордонів.

3.jpg

4.jpg

Є ще одна книжка – «Список» политзаключенных СССР», вып.7: по состоянию на 30.10.1985 г.», надрукована в Мюнхені. І знову бачимо ми приязну посмішку Левка Лук’яненка і його пишні козацькі вуса, і з болем в серці читаємо його діагнози, перераховані лікарями: гастрит, нульова кислотність, хвороби серця, нирок, печінки.
Вінчає ці скарби книжка самого Левка Лук’яненка часів, коли він був послом України в Канаді – «На землі кленового листка: спогади і роздуми посла». – Київ: Гарт, 2002 р.
Левко Григорович є автором вступної статті до першого випуску бібліографічного покажчика «Голодомор в Україні, 1932-1933 рр.» (2001). – проект, ініційований ОННБ.

Створено: 10.07.2018
Переглядів: 212© 2019 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.