До 130-річчя Василя Барвінського

1.jpg

15 лютого 2018 року на базі Одеського училища мистецтв і культури імені К.Ф. Данькевича співробітниками ОННБ було проведено виїзну книжково-ілюстративну виставку «Василь Барвінський – український композитор, піаніст, музикознавець, педагог: до 130-річчя від дня народження». До уваги присутніх було представлено матеріали із фонду ОННБ, які висвітлюють життєвий та творчий шлях славетного українського музиканта.

Василь Барвінський (1888-1963) є визначним представником української музичної культури XX ст. В нашу історію він увійшов як композитор, піаніст, музичний критик, педагог, диригент, організатор музичного життя, провідний діяч Союзу українських професійних музик, доктор мистецтвознавства, почесний доктор Українського університету в Празі. Характерні прикмети музичної мови Барвінського – це безпосередність, щирість висловлення, ніжність і м’якість мелодії та гармонії, опора на українську народну пісню. Саме ці риси втілюють істотні, глибинні особливості його індивідуального почерку. Цей митець, завдяки родинному вихованню та впливові прекрасних педагогів, що стрічались йому у житті, найважливішим для себе вважав пропагування народної музики. І саме його педагогічна творча діяльність є дуже добрим прикладом для нинішніх вчителів та учнів Дрогобицького державного музичного училища, яке носить ім’я Василя Барвінського.

Тривалий час ім'я композитора несправедливо замовчувалося, мистецький доробок вилучався з навчально-виховного процесу, а окремі твори (передусім рукописи) були знищені. Трагізм особи В.Барвінського полягає в тому, що за сфальсифікованою більшовицьким режимом справою, він був репресований і 10 років (1948-1958) змушений разом зі своєю дружиною, донькою знаменитого вченого Івана Пулюя, перебувати в неволі в Мордовських таборах. І хоча 21 березня 1964 року композитора було офіційно реабілітовано (посмертно), однак твори його за невеликим винятком, практично не видавалися. І тільки з наближенням давно омріяної незалежності помітно почав зростати інтерес до мистецької спадщини видатного композитора.

2.jpg

Бібліографічний огляд книжкової експозиції провела Валентина Колесникова, провідний бібліотекар ВЗГіР, яка висвітила біографічні матеріали, а також цікаві сторінки творчого життя Василя Барвінського з видань та періодичних матеріалів фонду ОННБ.

3.jpg

Наталя Осипчук, завідувач денним відділенням училища, викладач хорового диригування, у своєму виступі наголосила на тому, що Василь Барвінський зробив неоціненний внесок у розвиток української музики, а його творчість стала поворотним пунктом від суто вокально-хорового до урівноваженого вокально-інструментального напрямку.

4.jpg

5.jpg

На заході були присутні студенти 1-2 курсів факультету народно-пісенного мистецтва.

6.jpg

Особливу зацікавленість під час заходу викликали дослідження творчості композитора зі сторінок періодичних мистецтвознавчих видань:

 Наукові збірки Львівської національної музичної академії імені М.В. Лисенка. / ЛНМА імені М.В. Лисенка; [гол. ред. І. Пилатюк, ред .– упоряд. : Ю. Ясіновський, О. Катрич] – Львів, 2014. – 360 с. – Випуск 32 : Музикознавчі студії.

 Вісник Прикарпатського університету. / Міністерство освіти і науки України – Івано-Франківськ, 2012. -2013. - 398с. – Вип. 26-27 : Серія: Мистецтвознавство

 Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. / Тернопільський державний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка — Тернопіль, 2000. – 144 с.-Вип. 1(4) : Серія : Мистецтвознавство

Біографія В. Барвінського

 

 

Створено: 19.02.2018
Переглядів: 271© 2018 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.