Лекція про українську літературу 1918-1928 рр.

«То був щасливий десятьлітній сон…»

М. Зеров


23 і 28 листопада 2017 року спеціалізований читальний зал «Закордонне українство» відділу міжнародних проектів ОННБ приймав гостей, вчителів української мови та літератури, слухачів курсів підвищення кваліфікації Одеського обласного інституту удосконалення учителів, які вже багато років відвідують нас з метою ознайомитись з новими надходженнями залу, отримати допомогу в роботі з учнями, прослухати чергову лекцію на історичну, літературознавчу або мовознавчу теми.

img_20171128_101303.jpg

Лектор - Анна Єфимова, заслужений працівник культури України, завідувач залом "Закордонне українство"

Наше спілкування триває вже другий десяток років. Бібліотека відкриває перед вчителями двері своїх відділів, знайомить з книжковими виставками, відповідає на складні, а іноді й болючі питання, пов’язані з процесом викладання української мови та літератури. Передивившись безліч книжок, надрукованих в діаспорі, яких вони ніде, окрім нашого залу, не могли побачити, вони обов’язково слухають чергову лекцію на тему, що їх цікавить. 23 і 28 листопада їм була прочитана лекція на тему: «То був щасливий десятьлітній сон…» про щасливе десятиліття української літератури – 1918-1928 рр., коли всьому світові стало ясно, яка вона молода, потужна, повна сил і бажання творити, прославляти свою країну. На вічний жаль і вічний смуток України, покоління творців, які ввійшли в історію не тільки нашої країни, а й уього світу під назвою «Розстріляне Відродження», було знищено тоталітарним режимом.

img_20171128_110048.jpg

Такі лекції завжди сприймаються не тільки з увагою та цікавистю, але й з глибоким душевним болем. Цей біль вилила в своєму вірші вчителька села Транівка, Татарбунарського району, Одеської області, Ніна Михайлівна Ведута:

Скупа сльоза упала із повік,
Пливе сумна і стримана розмова…
Як вибух серед неба вже навік
Розстріляне відродження, до слова.

З порога смерті ви прийшли до нас
У двадцять першім обгорілім віці…
Чому забуті ви були в той час
У чистім і нестримнім леті?..

Чому спецхран з 30-х – в сьогодення?!
Чому черствіє совість у душі?
О, Господи, врятуй святе НАТХНЕННЯ!
Закреслювати долі не спіши!..

Створено: 30.11.2017
Переглядів: 389© 2019 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.