ПРЕКРАСНІ ДУШІ ПОРИВАННЯ

 У кожного з нас на цій землі своє призначення і своя доля. Однак не кожен, на жаль, усвідомлює своє високе покликання. І лише одиницям вдається наповнити власне життя шляхетним змістом, вчинками своїми змінювати світ на краще.

Андрій Анатолійович Горчаков,

меценат, просвітитель, представник старовинного князівського роду Горчакових. Проживає в Одесі.

 - Андрій Анатолійович Горчаков виконує на землі особливу місію, - говорить отець Стефаній, благочинний Очаківського району Миколаївської області, характеризуючи діяльність молодого одеського мецената, голову Князівського Дому Горчакових. - Він направлений Всевишнім, щоб вчити людей творити добро, не переслідуючи при цьому ніяких корисливих цілей.


 І з цим важко не погодитися. Широкій громадськості Одеси та регіону вже відомі започатковані Андрієм Горчаковим культурно-просвітницькі проекти. Зокрема, вагомим є внесок мецената у розвиток бібліотечної справи. Заслуговують популяризації його благодійні проекти, спрямовані на зміцнення матеріально-технічної бази Очаківської бібліотеки, яка нещодавно відзначила своє 80-річчя і з нагоди  чого  за сприяння А.А.Горчакова було видано розкішну книжку «Бібліотечна перлина Очаківщини».  Андрій Анатолійович став засновником     І Міжнародного культурного форуму "Очаківський ренесанс", акції якого, крім Очакова, відбувалися також в Одесі (у Золотій залі Літературного музею), Миколаєві, Києві. Під час них до інтелігенції цих міст приєдналися представники закладів культури сусідніх держав. Одесити були приємно вражені таким масштабним проектом очаківців та запропонували співпрацю задля зміцнення культурних зв’язків між двома містами.

Цікавий також авторський проект А.А.Горчакова "Духовне служіння Вітчизні", який присвячується членам династії Судковських – високоосвічених поважних людей, які мешкали в невеличкому місті Очакові у ХУІІІ – ХХ ст. та стали відомими далеко за межами України. З нагоди святкування 160-річчя від дня народження Руфіна Судковського – видатного художника-мариніста, Андрій Горчаков ініціював, підготував та випустив альбом "Руфін Судковський. Українська художня спадщина", у якому зібрано репродукції картин художника, що зберігаються у музеях Києва, Одеси, Луганська, Львова, Миколаєва, Севастополя, Херсона, Феодосії, Сум, Ізмаїла, Очакова. Це ошатне видання було подароване автором і нашій Одеській національній науковій бібліотеці ім. М.Горького. Нині воно займає гідне місце у фонді відділу мистецтв, де з ним може познайомитися кожен, хто цікавиться творчістю майстра мариністичного живопису другої половини ХІХ століття.

 - Враховуючи те, що біографія та творчість цього надзвичайно талановитого художника детально вивчалася мистецтвознавцями, я поставив собі за мету зовсім інше: вперше надати шанувальникам художніх полотен унікальну можливість ознайомитися з повним зібранням репродукцій картин великого мариніста, які знаходяться в музейних колекціях України, оскільки єдиний альбом репродукцій творів Р.Г.Судковського був виданий ще у 1897 році. Тому сьогодні, подолавши часові відстані та територіальні межі, оригінальні марини художника презентовані у моєму виданні, - розповідає Андрій Горчаков, дійсний член Міжнародної культурологічної асоціації, справжній ентузіаст і патріот рідного краю.


 Працюючи на запит одного зі своїх земляків, головного лікаря об'єднання пансіонатів курорту "Очаків" В.Єрмілова, у відділі рідкісних книг Одеської національної наукової бібліотеки ім. М.Горького, А.А.Горчаков знайшов рукопис історичного опису міста Очакова, створений батьком видатного художника-мариніста – протоієреєм Гавриїлом Судковським. І невдовзі побачило світ підготовлене та профінансоване А.А.Горчаковим краєзнавче раритетне видання "Протоиерей Гавриил Судковский. Краткое историческое описание города Очакова. 1881 год". Так було повернуте нащадкам незаконно забуте ім'я священика, благородної людини і гідного громадянина.


 За плідну працю у справі відродження культурних та духовних цінностей Андрій Горчаков відзначений грамотами та подяками Міністерства культури і туризму України, органів місцевого самоврядування, ряду культурних та громадських установ України та Росії.

 Так, особливої вдячності заслуговують люди, що піклуються про збереження та популяризацію духовної спадщини свого народу.

Створено: 17.12.2010
Переглядів: 2285© 2020 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.