Українська книга: новинки

До уваги читачів пропонується чергова добірка книжок, що видані за державною програмою Держкомтелерадіо України «Українська книга»

5.jpg 

Історичні видання

У книзі «Війна і міф. Велика українська стіна» філософ Валентин Ткач розглядає міфи, що мають місце в історії України. Автор наголошує, що внаслідок фундаментальних трансформацій наша країна опинилася на зламі, коли старі міфи перестають діяти, а нові ще лише народжуються. Підзаголовок до назви – «Велика українська стіна» – підкреслює значимість періоду, в якому перебуває українська держава, – це час її цивілізаційного вибору.

Промовиста назва науково-популярного видання «Київський патерик. 17 непростих питань української історії» інтригує поціновувачів історичної літератури. «Звідки, кажете, походить Руська земля?», «Про бідних хозарів замовте хоч слово», «Розлучення по-російськи», «Яблуко українського розбрату» – ці та інші теми захоплююче розкриває у книзі історик, журналіст і письменник Віктор Авдєєнко.

«Козацька міфологія України: творці та епігони» – книга про феномен українського козацтва, його еволюцію та пов’язані з ним міфи. А ще про те, як «козацька ідея» інтерпретувалася в різних національних проектах ХІХ століття (російському, польському й українському) та яких модифікацій зазнала у столітті ХХ. Автор Петро Кралюк – доктор філософських наук, професор створив власну концепцію історії філософії України, яка різниться від загальноприйнятої. У своїх творах він подає не зовсім звичний погляд на роль елітарних верств та козацтва в історії України.

Книга «Охоронителі діви» є найповнішим зібранням творів Василя Портяка – українського прозаїка і кінодраматурга, якого називають великим майстром малих форм. Вона складається з новел, присвячених темі УПА та кіносценаріїв «Довбуш» і «Лола». У новелах йдеться про драматичну історію Західної України, пов’язану з партизанським опором УПА, репресіями радянської влади і долями простих людей. Тематика творів є особливо близькою для автора, який є сином воїна УПА.

«Праведники Бабиного Яру»  – книга, що вразить величчю людського духу одних і неймовірною жорстокістю інших. У роки Другої світової війни багато людей, незважаючи на смертельну небезпеку для їхнього життя, врятували тисячі принижених та переслідуваних громадян своєї країни – євреїв, яких нацисти прирекли на смерть тільки за національну приналежність. Таких людей назвали Праведниками. В Україні немає області чи міста, де б не жили такі люди. Саме про них і розповідає книга. Три сотні сторінок займає розділ «Рятівники та врятовані», який містить достовірну інформацію про праведників та врятованих, їхні фото та короткі розповіді про історію порятунку. Це вражаючі історії про велич людської душі, про страх, відчай, безнадію і бажання вижити. Про життя багатьох людей, яке безповоротно змінилося після 28 вересня 1941 р., того дня, коли у Києві було розклеєно дві тисячі оголошень:

«Наказується всім жидам міста Києва і околиць зібратися в понеділок дня 29 вересня 1941 року до год. 8 ранку при вул. Мельника – Доктерівській (коло кладовища).

Всі повинні забрати з собою документи, гроші , білизну та інше.

Хто не підпорядкується цьому розпорядженню буде розстріляний.

Хто займе жидівське мешкання або розграбує предмети з тих мешкань, буде розстріляний».

Розділ «Нерозгадані таємниці Бабиного Яру» розповідає про величезний злочин ХХ століття – розстріли євреїв у Бабиному Яру, які тривали два роки та нерозгадані таємниці цієї трагедії.

 7.jpg

Літературознавство

 

«Повна академічна збірка творів» великого українського поета і філософа Григорія Сковороди за редакцією доктора філологічних наук, професора Леоніда Ушкалова виконана на належному академічному рівні. Книга стане цінним джерелом інформації для філософів, літературознавців, богословів, культурологів та педагогів, а також усіх, хто цікавиться творчістю Сковороди, яка займає особливе місце в історії українського письменства.

З передмови до видання:

«… Його поезія та філософія – це найвищий злет українського літературного бароко, так само, як в Англії – творчість Джона Мільтона, у Голландії – Йоста ван ден Вондела, в Іспанії – Кальдерона, в Італії – Торквато Тассо, і Німеччині – Ангела Сілезія, у Чехії – Яна Амоса Коменського. Сковородинські пісні, байки, діалоги, трактати, притчі, листи завершують добу українського бароко, а водночас і барокову літературу всієї Європи».

Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України спільно з Інститутом Івана Франка НАН України та видавництвом «Світ» підготували та видали перший том «Франківської енциклопедії» у серії «Іван Франко і нова українська література. Попередники та сучасники». У книзі подаються статті про письменників, літературознавців, фольклористів, мовознавців – від зачинателів нової української літератури до тих, хто потрапив у поле зору Івана Франка.

8.jpg 

Енциклопедичні видання

 

«Велика українська енциклопедія» – перше за доби незалежності універсальне багатотомне енциклопедичне видання з усіх галузей знань. В енциклопедії у стислій і доступній формі представлено найвидатніші події та персоналії світової історії, культури, науки.

Енциклопедичне видання «Україна» містить різноманітну інформацію про минуле і сучасне життя нашої країни. І хоча за читацьким призначенням це видання для дітей середнього шкільного віку, його залюбки читатимуть і дорослі. Дванадцять розділів книги, супроводжені кольоровими ілюстраціями цікаво і докладно розповідають про історію, звичаї та традиції українського народу, розвиток науки, освіти, культури, економіки, літератури та мистецтва в Україні.

 

Педагогіка. Психологія

 

Книга «Правила життя: педагогіка для дітей та дорослих» буде цікавою і для батьків, і для тих, хто готується ними стати, для всіх хто любить своїх дітей і тих, хто шукає в собі батьківські інстинкти та сумнівається у правильності своїх поглядів на виховання та любов до дітей. Це книга про те як зрозуміти, прийняти і полюбити дитину.

Автор книги Януш Корчак (1879-1942) – всесвітньо відомий польський педагог-новатор, лікар, письменник, громадський діяч, засновник знаменитого «Будинку сиріт». Під час Другої світової війни він загинув у газовій камері разом зі своїми вихованцями в таборі смерті Треблінка, відмовившись від втечі, яку для нього підготували.

9.jpg 

Видання із серії «In crudo»

 

Видавничим центром «Академія» (м. Київ) видано нові книги із серії «In crudo» («Без прикрас» лат.), започаткованої у 2015 р. Автори проекту презентують серію творів про людину без прикрас, на драматичних роздоріжжях життя і в екстремальних ситуаціях, що випробовують розум, волю і честь і гарантують незабутні враження читечеві. До раніше представлених книг серії у фонді нашої бібліотеки (Л. Українка «З людської намови», В. Стефаник «І чого ти, серце моє…», О. Турянський «Поза межами болю. Дума пралісу», М. Могилянський «Честь. Вбивство», В. Ґжицький «Чорне озеро (Кара-Кол)», М. Івченко «Шуми весняні. Напоєні дні») додалися нові – В. Підмогильний «Повість без назви…», А. Крушельницький «Той третій», Агатангел Кримський «Виривки з мемуарів одного старого гріховоди».

4.jpg 

Мистецтво

 

Видавництво «Мистецтво» (м. Київ) на традиційно високому рівні видавничої культури підготувало низку мистецьких видань.

Книга «Одеський музей західного і східного мистецтва» репрезентує одну з найбільших колекцій зарубіжного мистецтва в Україні. На її сторінках міститься інформація про історію заснування музею (відкритий у 1920 р.) та про колекції, що складають його основу.

У книзі «Бойчук та його школа» відображено творчий шлях одного з найвидатніших українських митців Розстріляного Відродження Михайла Львовича Бойчука (1882-1937) – засновника двох мистецьких шкіл (першої – паризької, чи франко-польської, другої – київської ), члени яких отримали назву бойчукісти. Серед них видатні митці – художники Іван Падалка, Василь Седляр, Софія Налепинська-Бойчук та інші, яким вдалося створити унікальні роботи, пронизані національно-монументальним духом. Бойчукісти відіграли виняткову роль у становленні та розвитку національного художнього процесу України першої третини ХХ ст., стали непересічною складовою у контексті європейського та світового культурологічних просторів.

Видання «Шедеври архітектури України» репрезентує 130 визначних творів архітектури, пам’яткових ансамблів і комплексів, зведених на землях України в різні часи її багатовікової історії. Церкви, собори, замки, парки вражають красою та приваблюють шанувальників українських старожитностей, дослідників, науковців, мистецтвознавців. Гідне місце у книзі займають і визначні пам’ятки міста Одеси – це Будинок Старої біржі (споруджений у 1829-1837 рр., нині у будівлі розташована Одеська міська рада) та унікальна пам’ятка міста, відома на весь світ – Будинок театру опери та балету (споруджений у 1884-1887 рр.).

Ще однією перлиною сучасного книгодруку стала книга  «Сергій Васильківський» присвячена творчості видатного українського художника Сергія Івановича Васильківського(1854-1917). Цей художник належав до митців, які сформували засади української пейзажної школи. Професійну освіту здобув в Україні, згодом вдосконалював свою майстерність та навчався в Росії, Франції Англії, Іспанії, Італії. Сучасники називали С. Васильківського «небесним майстром», за вміння передавати стан небесної сфери не лише як природного аспекту, а й як субстанцію величі, сили і свободи людини. У двох розділах книги «Сергій Васильківський. Погляд із сьогодення» та «Сергій Васильківський. Погляд із минулого» розповідається про творчий шлях художника, ключові моменти біографії та художні особливості його творів. Розділ «Ілюстрації» містить картини художника, що зачаровують красою, будь то пейзажі, історичні полотна, чи зображення на тему побутових мотивів.

Збагатило фонд мистецької літератури видання «Авангард. Українські художники першої третини ХХ ст.». У ньому всебічно розкрито розвиток авангардного мистецтва в Україні та представлено понад триста репродукцій творів українських майстрів-авангардистів, що зберігаються в музеях і приватних колекціях багатьох країн світу. Викладений матеріал охоплює всі напрями авангардистського руху в Україні – від загальноєвропейських (кубізм, футуризм, експресіонізм, сюрреалізм та ін.) до суто національних (народний футуризм Ганни Собачко, супрематизм сіл Вербівка та Скопці). В альбомі також подано текстові матеріали – доповіді, виступи, спогади українських художників-авангардистів.

Книга «Кіно народжене Україною. Альбом антології українського кіно» розповідає про історію становлення українського кіно на межі ХІХ-ХХ ст. до сьогодення, коли відбувається справжнє відродження і оновлення кінематографу України. Автор видання – Сергій Васильович Тримбач, голова національної спілки кінематографістів України.

З цими та іншими мистецькими виданнями можна ознайомитися у відділі мистецтв.

 

Повний список нових видань за березень-квітень 2017 р.

 

Інші публікації

Створено: 13.04.2017
Переглядів: 269© 2018 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.