Книжкові шедеври творів Гюстава Флобера

img_0117-1.jpg

12 грудня 2016 року виповнюється 195 років від дня народження одного з найбільш видатних письменників-реалістів другої половини ХІХ ст. Гюстава Флобера (1821-1880), автора безсмертного роману «Мадам Боварі», а також «Саламбо», «Сентиментальна освіта» та збірки «Три оповідання». 

Письменник не залишив велику писемну спадщину, але його твори, що пронизані глибоким психологічним аналізом, реалістичним зображенням людей та суспільства, силою «точного слова», належать до найкращих зразків французької та світової класики. 

Цій події у відділі рідкісних видань та рукописів ОННБ присвячена книжково-ілюстративна виставка - «Книжкові шедеври творів Гюстава Флобера: до 195-річчя від дня народження». Серед матеріалів представлена раритетна добірка французьких малотиражних видань творів прозаїка, у тому числі ексклюзивної графіки з домашнього книжкового зібрання мецената, бібліофіла та попечителя тоді Одеської публічної бібліотеки графа М.М. Толстого (1863-1927 рр.). 

1.jpg [мал. 1]

Твір «Мадам Боварі» – перший роман письменника, над яким він працював протягом 5-ти років, з 1851 по 1856 рр., і який приніс йому скандальну славу. Вперше він був опублікований у паризькому літературному журналі «Revue de Paris» з жовтня по грудень 1856 р. На початку 1857 р. Гюстав Флобер разом з редактором журналу Лєоном Лоран-Піша та типографом Огюстом-Алексісом Пілє були притягнуті до суду «за образу суспільної і релігійної моралі та пристойності»¹. Після виправдувального вироку роман вийшов окремим виданням у 1857 р. завдяки старанням видавничого дому «Michel Lévy frères».

Героїня роману – донька багатого фермера, мрійлива та романтична Емма Руо, виховується у монастирі, захоплюючись сентиментальними романами. Вона мріє про велике кохання і ідеальне, на її думку, життя, описане у відомих їй книжках. Заміжжя з люблячим, спокійним, проте посереднім Шарлем Боварі, провінційним лікарем, і народження доньки не приносять їй втіхи. Вона шукає радощів в адюльтері, робить непомірні витрати. Борги та зруйновані ілюзії приводять героїню до самогубства. Гюстав Флобер зобразив не просто трагедію однієї людини. Через образ головної героїні він засудив вади сучасного йому суспільства: глупість, бездарність та бездуховність.

До експозиції виставки увійшли 2 видання «Мадам Боварі» з колекції графа Михайла Толстого. Перша книга – паризького видавництва «Librairie des amateurs», 1905 р., заснованого Андре Ферру (André Ferroud, 1849-1921), яке спеціалізувалось на випуску малотиражних бібліофільських примірників. Видання, надруковане в кількості 600 примірників, прикрашають 27 чудових ілюстрацій художника Альфреда де Рішмона (A. de Richemont, 1857-1911), за якими гравер Карл Кесса (C. Chessa, 1855-1912) виконав офорти. Окремо до перших 100 примірників було видано альбоми з додатковою подвійною сюїтою офортів на японському папері. Примірник з колекції графа Толстого має №7, підписаний видавцем

2.jpg [мал.2]

Твір прикрашає прекрасний, надзвичайно проникливий малюнок простим олівцем Альфреда де Рішмона. Він зобразив Емму ще зовсім юною. Замріяна, вона стоїть у ніші монастирського вікна, притискаючи книгу до грудей. Видання є унікальним, адже оригінальними акварельними малюнками, рисунками олівцем чи тушшю уславлених художників-ілюстраторів супроводжувались лише одиничні нумеровані примірники.

3.jpg [мал.3]

Друга книга видавництва «G. Charpentier», 1880 р. має прекрасну оправу роботи одного з найславетніших представників палітурного мистецтва кінця XIX - поч. XX ст., яскравого прихильника стилю Art Nouveau Шарля Мен’є (Ch. Meunier, 1866-1948). Як і більшість робіт майстра з зібрання Михайла Толстого, видання оправлене в напівмарокенову палітурку, прикрашену золотим тисненням та складною кольоровою інкрустацією, яка представляє сільський мотив, як символ безтурботного дитинства героїні.

4.jpg [мал.4]

На виставці представлений також перший російський переклад роману «Госпожа Бовари», який був опублікований у Санкт-Петербурзі у 1858 році ще за життя автора як додаток до щомісячного журналу «Библиотека для чтения».

Серед експонатів виставки є окремі видання зі збірки «3 оповідання», які вперше були опубліковані у Франції у 1877 році. Цикл вміщує три розповіді, об’єднані темою святості. Перша з них – «Іродіада», – описує події, що відбуваються у давньому Ізраїлі на світанку християнства. Події другої – «Легенда про святого Юліана Милостивого», – відбуваються у період середньовіччя, і останньої – «Просте серце», – за життя автора.

5.jpg [мал.5]

У 1913 р. видавництво «Librairie des amateurs» випустило у світ книгу «Іродіада» накладом 1000 примірників, де перші 25 були надруковані на японському папері з четверною сюїтою офортів художника і гравера Гастона Бюсьєра (G. Bussière, 1862-1928), у тому числі офорти, розфарбовані ним від руки. Авантитул прикрашений чудовою аквареллю, на якій зображена головна героїня з підписом художника. Примірник, подарований М.М. Толстим за №11, пронумерований А. Ферру від руки та з його підписом.

На виставці демонструються два різних видання оповідання «Просте серце» з домашнього зібрання Толстого. Перше, 1894 року, побачило світ завдяки видавництву «Librairie des amateurs» у кількості 500 примірників, пронумерованих і підписаних видавцем А. Ферру. Офорти були здійснені Шампольйоном (E.-AChampollion, 1848-1901) по малюнках художника-ілюстратора Еміля Адана (LÉ. Adan, 1839-1937). У 1903 році завдяки Норманській спілці ілюстрованої книги (La Société normande du livre illustré) світ побачило видання «Просте серце» накладом 110 примірників, яке прикрасили 15 прекрасних кольорових гравюр. Вони були виконані художником-гравером Е.-А. Рюдо (E.-ARudaux, 1840-1908) за його власними акварельними малюнками. Після закінчення друку гравірувальні дошки було знищено, що робило наклад неповторним.

На виставці експонується портрет-шарж на Гюстава Флобера, виконаний з натури під час «Вечорів у Луврі» у 1866 р. художником та гравером Еженом Жиро (Eugène Giraud, 1806-1881). Вони були організовані графом Альфредом Еміліаном де Ньйоверкерке. Вперше шарж був відтворений у книзі «Майстри французької карикатури ХІХ ст.» видавництва «Maison Quantin», 1888 р.

6.jpg [мал.6]

Після смерті Флобера його племінниця Каролін Гру (в першому заміжжі Команнвіль, 1846-1931) стала хранителькою його архіву, що складався з кореспонденції, щоденників, нарисів. Завдяки її старанням вже у 1881 р. побачив світ незакінчений за життя письменника роман «Бувар и Пекюше». На виставці він представлений першим томом петербурзького видання 1896 р. «Собрание сочинений Густава Флобера» у 4-х томах.

У 1883-1884 роках у паризькому журналі «La Nouvelle Revue» була надрукована його переписка з Жорж Санд. А в 1886 році світ побачили «Особисті спогади» Каролін Команнвіль, які передували виданню «Переписка Гюстава Флобера» видавництва «Charpentier» в 1887 році.

У відділі рідкісних видань та рукописів також представлена книга «Каролін Команнвіль. Спогади про Гюстава Флобера» – видання 1895 року, яка є версією теми «Особистих спогадів». Вона вийшла за посередництва видавництва «A. Ferroud, éditeur» накладом в 500 примірників. Каролін сама проілюструвала видання. Його прикрашають два портрети Гюстава Флобера: гравюра Шампольйона по її малюнку, зробленого за фотографією Етьєна Каржа – фотографа, художника-карикатуриста, письменника і журналіста, а другий – зображення майбутнього письменника у віці 9 років. Він гравірований Альфредом Прюнером (APrunaire, 1837-1912) по малюнку Ланглуа (E.-H. Langlois, 1777-1837). Кожна сторінка тексту обрамлена рамкою з краєвидами Круассе, маленького селища поблизу Руану, де у власному маєтку Флобер прожив більшу частину свого життя.

Переписка письменника, спогади його племінниці показали світу невідомого Гюстава Флобера і викликали неоднозначну реакцію сучасників.

Проте ще за життя Каролін Гру частина документів була нею передана в різні бібліотеки Франції, зокрема в Національну бібліотеку Франції, бібліотеку Руана – рідного міста Флобера, Історичну бібліотеку міста Парижа. Згідно її заповіту більша частина рукописного фонду Гюстава Флобера була передана до культурних закладів та благодійних організацій Франції.

 

¹ Tribunal correctionnel de Paris (6e Ch.), présidence de M. Dubarle, audiences des 31 janvier et 7 février [«Madame Bovary» : Procès intenté à M. Gustave Flaubert] // Gazette des tribunaux : journal de jurisprudence et des débats judiciaires : [Paris : [s.n.], 1825-1955]. – 1857. – 8 février (№ 9318, 32е année). – P. 145.

ІЛЮСТРАЦІЇ В ТЕКСТІ

1. Гюстав Флобер. Малюнок Каролін Комманвіль, за фотографією Етьєна Каржа. Опублікований в «Caroline Commanville. Souvenirs sur Gustave Flaubert», 1895 р.
2. Офорт Карла Кесса по малюнку Альфреда де Рішмона до книги «Gustave Flaubert. Madame Bovary», 1905 р.
3. Малюнок олівцем Альфреда де Рішмона до книги «Gustave Flaubert. Madame Bovary», 1905 р.
4. Палітурка роботи Шарля Мен’є до книги «Gustave Flaubert. Madame Bovary», 1880 р.
5. Акварельний малюнок Гастона Бюсьєра до книги «Gustave Flaubert. Hérodias», 1913 р.
6. Гюстав Флобер. Портрет-шарж Ежена Жиро.

КНИГИ, ЩО ПРЕДСТАВЛЕНІ НА ВИСТАВЦІ 

 1. 1. Flaubert, Gustave. Madame Bovary : moeurs de province/ Gustave Flaubert. – Paris: G. Charpentier, éditeur, 1880. – 470, [1] p., [2] f. de front. (portr.).
 2. Flaubert, Gustave. Madame Bovary / Gustave Flaubert ; compositions de Alfred de Richemont, gravées à l'eau-forte par C. Chessa ; préface par Léon Hennique. – Paris: Librairie des amateurs: A. Ferroud – F. Ferroud, 1905.IV, 334 p. : ill., [1] f. de front., [18] f. de pl., 1 dessin original (signée par  de Richemont; 30 сm + Annexe (54 f. de pl. sous chemise cartonnée d'édit. ; in-8º) + 1 prospectus publicitaire.
 3. Flaubert Gustave. Un coeur simple / Gustave Flaubert ; illustré de vingt-trois compositions par Émile Adan, gravées à l'eau-forte par Champollion ; préface par A. de Claye. – Paris: Librairie des amateurs: A. Ferroud, libraire-éditeur, 1894. – XVIII, 79 p. : , [1] f. de front., [9] f. de pl. ; 23 сm. – 500 пр. – Пр. №377 (підписаний видавцем).
 4.  Flaubert Gustave. Un cœur simple/ Gustave Flaubert ; [gravures de E. Rudaux]. – Paris : Aux dépens de la Société Normande du livre illustré, 1903. – 91 : ill. en coul., [10] f. de pl. en coul. ; 19 cm. – 110 пр. (дошки знищені). – Пр. №63.
 5. Flaubert Gustave. Hérodias / Gustave Flaubert; vingt compositions dessinées et gravées par Gaston Bussière. – Paris: Librairie des amateurs : A. Ferroud – F. Ferroud, successeur, 1913. – 93 : bandeaux, lettrines enluminées, culs-de-lampe, [52] f. de pl. en noir et en coul., 1 aquarelle originale sur le faux-titre (signée par G. Bussière) ; 20 сm. – (Petite bibliothèque Andréa). – 1000 пр. – Пр. №11 (на японському папері, підписаний видавцем).
 6. Commanville, Caroline. Souvenirs sur Gustave Flaubert/ texte et illustrations par Caroline Commanville.Paris: A. Ferroud, éditeur, 1895. – II, 92, [1] p. : encadrements , [3] f. de front. (portr.), [12] f. de pl. (double suite) ; 24 cm. 500 пр. – Пр. № 63 (на японському папері, підписаний видавцем).
 7.  Les Maîtres de la caricature française au XIXe siècle : 115 fac-similés de grandes caricatures en noir , 5 fac-similés de lithographies en couleurs / notice de M. Armand Dayot. – Paris: Maison Quantin, [1888]. – XVII, 109 p. : ill. en noir et en coul. ; 28 cm.
 8. Флобер, Гюстав. Госпожа Бовари: роман в трех частях/ соч. Флобера ; пер. с французского. – Санкт-Петербург : [б.и.], 1858. – 222 с. – Приложение к журналу «Библиотека для чтения» № 8, 1858.
 9. Собрание сочинений Густава Флобера : [в 4 т.]. – С.-Петербург : тип. бр. Пантелеевых, 1896-1899. Т. 1 : Бувар и Пекюше : роман ; Три рассказа. – 1896.

Список використаної літератури

 1. 1. Béraldi, Les graveurs du XIXe siècle: guide de l'amateur d'estampes modernes : [en 12 vol.]. – Paris : L. Conquet, 1885-1892.
 2. Édouard-Joseph, René. Dictionnaire biographique des artistes contemporaines: 1910-1930. – Paris : Art & édition, 1930-1934.
 3. Flaubert, Gustave. Dictionnaire des littératures de langue française : en 4 vol. – Paris : Bordas, 1994. – Vol. 2 : E – L. – P. 878-886.
 4. Grout, Caroline Franklin ; Desportes, Matthieu. Gustave Flaubert par sa nièce, Caroline Franklin Grout : heures d’autrefois ; mémoires inédits ; souvenirs intimes et autres textes / texte établis, présentés et annotés par Matthieu Desportes. – Rouen : Publications de l'Université de Rouen, 1999. – 256 p. : ill.
 5. 5. Nouveau Larousse illustré : [en 7 vol.]. – Paris : Librairie Larousse, [avant 1928].
 6. Библиотека для чтения // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп.). – С.-Петербург, 1890-1907. – Т. 6. – С. 808-811.
 7. Флобер // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп.). – С.-Петербург, 1890-1907. – Т. 71. – С. 136-138.

Вище запропонований текст - своєрідний огляд виставки, підготовлений головним бібліотекарем відділу рідкісних видань та рукописів Галиною Лясотою.

Створено: 05.12.2016
Переглядів: 803© 2019 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.