До 150-річчя Михайла Грушевського

hrushevskyi_1889.jpg

29 вересня 2016 р. виповнюється 150 років від дня народження видатного українського історика, громадського, політичного і державного діяча, академіка М.С.Грушевського (1866-1934). Цій події присвячена книжкова виставка «Прижиттєві та цінні видання М.Грушевського», яка відкрилась у відділі рідкісних видань та рукописів ОННБ.

v-ka.jpg

Експозицію виставки відкривають прижиттєві видання Михайла Грушевського, які знайомлять з науковою та громадською діяльністю цієї видатної особистості, чия творча спадщина становить близько 2000 наукових праць.

1-3-1.jpg

Серед експонатів – перші оповідання М.Грушевського, написані ним ще під час навчання у гімназії та позитивно оцінені І.С.Нечуй-Левицьким. Оповідання «Бех-аль-Джугур» та «Бідна дівчина» опубліковані вперше 1885 року за рекомендацією Нечуй-Левицького. Ці, та більшість нечисленних прижиттєвих художніх творів Грушевського з’явилися під псевдонімом М.Заволока.

4-6-2.jpg

7-10-1.jpg

Також на виставці представлені:
- Наукова робота, яку Михайло Грушевський виконав під час навчання на третьому курсі Київського університету (1886-1890 рр.) – «История Киевской земли от смерти Ярослава до конца ХІV века». Ця робота була удостоєна золотої медалі, а Грушевський, після закінчення університету був залишений для подальшої наукової та педагогічної роботи як професорський стипендіат.
- «Вступний виклад з давньої історії Русі», виголошений як перший виступ у Львівському університеті 30 вересня 1894 р., і який з ентузіазмом був сприйнятий присутніми.
- Фундаментальна праця Михайла Сергійовича та найважливіша справа його життя – «Історія України-Русі» є унікальною пам'яткою української культури і невід’ємною частиною та скарбницею світової історіографії. Для її створення були використані величезні документальні матеріали архівів України, Росії, Польщі, Швеції, Туреччини. Ця праця мала велике політичне значення, оскільки Україна була розділена між австрійськими, польськими і російськими сусідами, реакційні кола яких не визнавали за українським народом права на існування як нації і права на свою мову і культуру.
- Праця «Культурно-національний рух на Україні в XVI-XVII віці» (Київ-Львів, 1912) присвячена висвітленню українсько-польських відносин в період з XVI по XVII ст. та впливу цих зв'язків на становлення Української держави. Розглядається занепад українського світського та церковного життя у XV-XVI ст., поступовий розквіт польської культури та її розповсюдження на території України. Описуються події часів Реформації, розвиток найголовніших наукових центрів України (таких як Острозька академія) тощо.
Ці, та багато інших прижиттєвих праць М.Грушевського, наукових збірників під його редакцією пропонуємо до вашої уваги в нашій бібліотеці.

Бібліографічний список

Створено: 01.09.2016
Останнє оновлення: 02.09.2016
Переглядів: 767© 2018 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.