Творчий геній І.Франка в гранях таланту А.Бучми

14 березня 2016 р. відбулося засідання «Клубу молодого науковця», яким Одеська національна наукова бібліотека спільно з Одеським педагогічним училищем розпочали цикл «Франкознавчих зустрічей». Їх мета – у багатогранній творчій спадщині нашого національного генія більш детально розглянути проблеми шкільного франкознавства.

Учасниками клубу є майбутні вчителі і вихователі: викладачі та студенти Одеського педагогічного училища і Одеського театрально-художнього училища. Тема першого засідання: «Творчий геній І.Франка в гранях таланту А.Бучми: до 160-річчя від дня народження Івана Франка та 125-річчя від дня народження Амвросія Бучми», що проходив в форматі мистецької вітальні.

Юлія Філер

Захід відкрила Юлія Філер, викладач вищої категорії, заступник директора Одеського педагогічного училища з виховної роботи. Вона, зокрема, наголосила на важливості осягнення багатої спадщини Івана Франка в контексті української культури; у тому числі через звернення до творчості відомого вітчизняного актора театру і кіно Амвросія Бучми. Як приклад – блискуче втілення ним образу Миколи Задорожного у виставі «Украдене щастя». Згаданий твір став центральним в обговоренні на мистецькій вітальні. Йому передували перегляди славнозвісної кіно-вистави 1952 року (сценічна версія 1940-го року) Гната Юри; фрагменту кінострічки Юрія Ткаченка (де роль Миколи Задорожного виконав Богдан Ступка). Відбулося також обговорення вистави Одеського музично-драматичного театру ім. В.Василька «Щастя поруч» ( режисер – Дмитро Богомазов). Активну участь в обговоренні взяли студенти, які поділилися власним баченням і розумінням сюжетної лінії п’єси. Слушні думки щодо української фольклорної традиції як у вищезгаданій п’єсі, так і у інших творах Івана Франка висловили Аліна Довбуш, Катерина Шевченко та Оксана Овчаренко.

Аліна Довбуш

Увагу присутніх привернула доповідь викладача училища Олени Липинської на тему: «Залучення шедеврів вітчизняного театрального мистецтва у педагогічній практиці». Її доповнило ґрунтовне повідомлення Марії Донцової, викладача педагогіки та фахових методик щодо проблеми переосмислення концепції вивчення творчості І.Франка у школі.

Більш детально про творчий шлях українського актора, Народного артиста СРСР Амвросія Бучми розповіла Надія Луценко, викладач української мови та літератури Одеського театрально-художнього училища. Вона зазначила, що п’єса Івана Франка допомогла розкритися талантам таких майстрів сцени, як Кость Підвисоцький (1893), Василь Юрчак (1913-1914), Амвросій Бучма, Наталія Ужвій (1940) та Богдан Ступка (1979).

Олена Липинська, Валентина Колесникова та Юлія Філер (у центрі) серед студентів училища

Бібліографічний огляд видань із фондів ОННБ «Творчий геній Івана Франка в гранях таланту Амвросія Бучми» провела Валентина Колесникова, провідний бібліотекар ВЗГіР ОННБ. Професійний інтерес у майбутніх педагогів викликали наступні видання:

Сухомлин Є.Г. Майстерність Івана Франка – критика, митця, перекладача, публіциста / Є.Г. Сухомлин. – Луцьк, 2011. – 293 с. – Див. в електрон. каталозі

Горак Р.Д. Вершини людського духу: до життєпису І.Франка / Р.Д. Горак.– Луцьк : Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки, 2009.– 64 с. – Див. в електрон. каталозі

Заболотна В.І. Амвросій Бучма / В.І. Заболотна. – Київ: Мистецтво, 1984. – 166 с.

Особливо було визначено книжку : Іван Франко в школі / ред. М. Гуняк. – Дрогобич: Коло, 2003. – 260 с.
Див. в електронному каталозі

Науково-методичний збірник містить статті, дослідження та методичні розробки, в яких по сучасному осмислюється життєвий шлях та невичерпна творчість Івана Франка.

Створено: 15.03.2016
Переглядів: 593© 2018 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.