Альтернативна бібліотека

25-29 травня 2015 р. відбувся черговий раунд професійних навчальних поїздок для переможців конкурсу, проведеного на початку року програмою «Бібліоміст». Цього разу група з 20 працівників публічних бібліотек України відвідала гостинну Львівщину аби протягом п'яти днів опрацювати програму «Альтернативна бібліотека». Своїми враженнями ділиться учасниця поїздки Ірина Бірюкова, заступник генерального директора ОННБ ім. М.Горького з інформаційних технологій (на фото у центрі).

У цій публікації приділено увагу надихаючим історіям проектних інновацій Львівської ЦБС для дорослих, у наступних – успіхам дитячих бібліотек щодо створення привабливого простору для дітей та підлітків, інноваційним змінам публічних бібліотек регіону тощо.
В рамках насиченої програми, головним координатором якої була ЦБС для дорослих м. Львова, відбулося знайомство з досвідом роботи справжніх перлин у бібліотечному намисті Львівщини - ЦБС для дорослих м. Львова, ЦМБ ім. Лесі Українки, Львівської МЦБС для дітей, бібліотеками Жовківської та Кам'янка-Бузької РЦБС, Львівської ОУНБ та Львівської обласної бібліотеки для дітей.
Перший день візиту відзначився пам`ятним знайомством із натхненним керівником управління культури Львівської міської ради Іриною Магдиш, впевненість якої у великому потенціалі спільної роботи влади і публічних бібліотек у генеруванні і розвитку потужних культурних цінностей знайшла гарячий відгук як серед гостей, так і господарів візиту.

Пані Ірина по праву вважається бібліотечною берегинею Львівських книгозбірень, адже своєю величезною вірою у спільний успіх зуміла згуртувати команду однодумців, надихнути енергією низку бібліотечних проектів. Сьогодні такі локації як Перша львівська медіатека, Мультицентр «Флешк@», Урбан-бібліотека розширюють рамки традиційної книгозбірні завдяки потужній синергії проектних, кадрових, технологічних інновацій, що стали площадкою розвитку громадянського суспільства.
Директор Львівської ЦБС для дорослих Любов Цяпало ділилася надихаючими історіями проектних інновацій, що розширюють рамки традиційної книгозбірні.

Однією із яскравих історій успіху правомірно вважається розбудова Першої львівської медіатеки в ЦБ ім. Лесі Українки. Проект громадського центру нового типу народжувався упродовж 2013-2014 років у вирії ідей та завдяки співпраці великої кількості партнерів бібліотеки, у т.ч. програми «Бібліоміст» за підтримки місцевої влади і активної участі самих львів'ян. Сьогодні медіатека працює в повну силу і пропонує безліч переваг для своїх користувачів у зручний для них час. З 11:00 до 21:00 у будні та з 11:00 до 19:00 у неділю тут можна скористатися сучасними комп'ютерами, доступом в Інтернет та документами на цифрових носіях в просторому «Медіахолі»; пограти в розвиваючі настільні ігри у зоні «ГраVita», відвідати кінозал, провести презентацію, зустріч, виставку, перформанс тощо, а бібліотекарі допоможуть реалізувати найсміливіший задум.

Натхнення й оптимізм викликає проект «Урбан бібліотека», що народився у лютому 2015 року. Для роботи над проектом простору, який сам себе творить й гуртує громаду навколо найкращих урбаністичних проектів, об'єдналися відразу кілька структур: Львівська міська рада, бібліотекарі, Інститут міста та організація "UrbanIdeas. Філія №8" Львівської ЦБС для дорослих розташована за кілька хвилин пішої ходи від Львівського національного університету ім. І.Франка та «Львівської політехніки». Вона стала вдалим об'єктом для втілення мрій про сучасну платформу розвитку міста. Команда з дев'яти активістів щодня збиралася у бібліотеці і влаштовувала «мозкові штурми». Вона підготувала не лише візуалізацію ідей, але і кошторис проекту. Простір, в якому вирують ідеї і енергія, єднає громаду. Ще до початку ремонтних робіт до проекту прикута увага львів'ян – стіни бібліотеки прикрашено візуалізацією майбутніх перевтілень, обладнана яскрава локація для «селфі з Шевченком», оновлюється фонд літератури з архітектури, волонтери створюють меблі власноруч. Під час згаданої зустрічі презентовано логотип URBAN бібліотеки, створений Мар'яном Івасиком та дизайнерами бюро ХОЧУ РАЮ. «Якщо хтось хоче підтримати проект у будь-який спосіб, пофарбувати стіни, запропонувати ідею, пожертвувати гроші, то може звертатися на нашу сторінку у Фейсбук або приходити сюди в гості», – резюмує Анастасія Нечипоренко, куратор «Урбан бібліотеки».

На справжній марафон ідей перетворилася презентація нових практик інших філій Львівської ЦБС для дорослих. Вивчення екзотичних іноземних мов, програми інклюзивного дозвілля й «василетерапія» із морською свинкою, школа журналістики й відкриті лекції, програми краєзнавчих екскурсій «Мандруємо Львовом» зі слоґаном «візьми друга, сусіда – гайда з нами!», «Вечірній тайм-аут» («Кіно на газоні»), організація доброчинних ярмарків, робота садово-огородьного клубу «Аматор»… Кожна з оновлених бібліотек є справжньою окрасою культурної мапи Львова, яка з кожним роком стає усе барвистішою. ЦБС для дорослих м. Львова співпрацює з понад 200 громадськими, просвітницькими, соціальними організаціями-партнерами, коло яких постійно розширюється. Гасло її працівників: "Кожному читачеві – його книгу, кожній книзі – її читача" - сьогодні звучить у новому контексті, адже міські публічні бібліотеки Львова стали популярними локаціями громадського простору, де відбуваються захоплюючі події: книгофести, тижні нової книги, посиденьки для немолоденьких; проекти з промоції читання «Галицька літературна осінь», «Читаємо Шевченка разом»; активне клубне життя, програми «Мистецький вектор», «Канікули в бібліотеці», «Фестиваль сусідів на Підзамче»; громадські слухання «Рідному місту – сучасні бібліотеки», звіти перед громадою, акції на підтримку захисників України та вимушених переселенців, програми патріотичного виховання. В бібліотеках Львова вирує життя. Привабливі і сучасні, вони знаходять вдалий баланс між традиційними і новими формами обслуговування, а їхні користувачі мають можливість не лише отримувати потрібну інформацію, але й реалізувати свої громадські ініціативи, цікаво та змістовно проводити свій вільний час в оновленому, сучасному бібліотечному просторі.

Створено: 19.06.2015
Переглядів: 1305© 2019 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.