«Юго-Запад. Одессика». Випуск 19

Фонд ОННБ поповнився черговим, 19-им випуском альманаху «Юго-Запад. Одессика», що видає Асоціація європейської культури «Золота акація». Його презентація відбулася в Золотій залі Одеського літературного музею напередодні відзначення 83 річниці утворення Одеської області (27 лютого). Альманах видається впродовж дев’яти років за підтримки громадського діяча і мецената Сергія Гриневецького. Він є також автором вступної статті до чергового видання.

Юго-Запад. Одесика = Південний захід. Одесика : историко-краеведческий научный альманах / Ассоциация европейской культуры «Золотая акация». – О. : Печатный дом, 2015. – Вып. 19. – 301 с.

Ведучий заходу, промоутер видання, його головний редактор і упорядник Віктор Савченко відзначив, що цей випуск присвячується 150-річчю заснування ОНУ ім. І.І.Мечникова, яке цьогоріч відзначатиметься 13 травня.

Захід об’єднав професорів, докторантів, науковців, викладачів, істориків, краєзнавців, аспірантів, студентів та усіх, хто цікавиться краєзнавством Одещини, історією, філософією, розвитком політичної думки в нашому краї.

Присутніх привітав ректор ОНУ І.І.Мечникова Ігор Коваль, який зробив акцент на великому науковому потенціалі та видатній ролі фундаторів і вихованців закладу, їх внеску у світову та вітчизняну науку. Цьогоріч будуть відзначатися ще кілька круглих дат, зокрема 170-річчя від дня народження Нобелівського лауреата Іллі Мечникова.

Відомий історик, свого часу вихованець ОНУ ім. І.І. Мечникова, дослідник воєнних періодів у вітчизняній історії Микола Михайлуца зізнався, що не міг уявити собі, що мав би вивчати історію воєн на території України у теперішнім часі. Науковець поставив ряд проблемних питань, у тому числі тих, які б вже мала досліджувати українська історична наука в умовах війни, що нині настигла Україну. Як антитезу радянській історичній науці, проникнутій пропагандою, професор ОНМА вніс наукову ясність у термінологію. Зокрема, науковець розглядає «Велику Вітчизняну війну» як складову Другої світової війни.

Сергій Гриневецький подарував з дарчим підписом ОННБ ім. М.Горького презентоване видання, яке з вдячністю прийняла завідуюча відділом краєзнавства «Одесика» бібліотеки Людмила Саєнко. 

Серед авторів статей збірника науковці Києва, Одеси, Харкова. Суголосною актуальній нині темі відзначення 600-річчя Одеси є публікація Андрія Красножона «Будівельна періодизація Білгород-Дністровської фортеці (XV-XVIII ст.): нові дані» у розділі «Степи Лукомор’я». Проблемі етнопершості щодо заснування «Української Венеції» – Вилково, ролі «турецьких запорожців» присвячене дослідження Олени Бачинської. Розділ «Край в епоху диктатур» містить публікацію Віктора Савченка «Долі одеських анархістів (1930-і рр.), яка спонукає до осмислення причин появи політичного радикалізму. Тут же дослідження Віктора Золотарьова (Харків) і Олега Бажана (Київ) про керівний склад УНКВС Одеської області доби «єжовщини». Про зв’язки з Одесою родичів Миколи Гоголя – «Кирякових та Шостаків йдеться у публікації «Родичі М.В. Гоголя в історії Одеси кінця XVIII – XIXст.» за авторства Тараса Гончарука і Анатолія Хромова. У цьому ж розділі «Обличчя земляків» розвідка Марини Верховецької «Забутий одеський художник Б.І. Егіз» з автобіографією митця, виявленою в фонді ІМФЕ ім. М. Рильського.

Ознайомитися детальніше зі змістом електронних версій попередніх випусків альманахів можна на сайтах НАН України, зокрема Інституту історії України у розділі «краєзнавство». Нове видання перетерпіло структурні зміни – у ньому з’явився новий розділ «Студентська трибуна». Наклад видання – 300 прим. 

Запрошуємо до відділу краєзнавства «Одесика» ознайомитися з новинкою та іншими випусками альманаху «Юго-Запад. Одессика».

Створено: 04.03.2015
Переглядів: 650© 2018 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.