До 390-річчя Марусі Чурай

Цьогоріч виповнюється 390 років від дня народження Марусі Чурай, напівлегендарної української народної співачки та поетеси. Відділ зв’язків з громадськістю та реклами бібліотеки підготував перелік видань та біографічну довідку про цю надзвичайну, загадкову дівчину.

 

Доля Марусі Чурай хвилювала багатьох митців кінця ХХ століття, її образ став однією з драматичних сторінок української історії часів Козаччини. Українська письменниця Ольга Кобилянська написала повість «У неділю рано зілля копала». Історичний роман у віршах видатної поетеси XX ст. Ліни Костенко «Маруся Чурай» було відзначено Шевченківською премією.

Трагічна тема зрадливого коханого знайшла своє відображення у баладах Левка Боровиковського («Чарівниця») та Степана Руданського («Розмай») Про авторку пісень йдеться в поемі Бориса Олійника «До тієї Чураївни (Парубоцька балада)», у повісті Валентина Чемериса «Засвіт встали козаченьки», у драматичній поемі Івана Хоменка «Марина Чурай». Яскраве втілення образу легендарної дівчини можна побачити і в українській драматургії: «Маруся Чураївна» Володимира Cамійленка, «Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці» Михайла Старицького (екранізований режисером Ростиславом Синько у 1978 році).

 

До теми легендарного життя Марусі Чурай долучилася і наша землячка, одеситка, культуролог, літератор, дослідник, член НСЖУ Тетяна Ананченко. У своїй книзі «України часточка в мені», досліджується культурологічний простір світового українства, маловідомі та призабуті сторінки й постаті української літератури, авторка вмістила і матеріал «Дівчина з легенди: Маруся Чурай».

 

До образу Марусі Чурай на початку ХХ ст. звертався видатний український художник, який жив і працював в Одесі, Амвросій Ждаха. На теми пісень М.Чурай він створив серію листівок. Вони є в колекції відомого краєзнавця Тараса Максимюка і неодноразово демонструвалися під час тематичних виставок в ОННБ.

14 квітня 2006 року перед Полтавським академічним обласним музично-драматичним театром ім. Гоголя на Театральній площі було встановлено символічний пам'ятник Марусі Чурай.

Біографічна довідка

Перелік видань

Створено: 23.01.2015
Переглядів: 1259© 2018 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.