МИСТЕЦЬКІ ОБРІЇ: НОВІ ВИДАННЯ З ДЕКОРАТИВНО-УЖИТКОВОГО МИСТЕЦТВА

il-1-zastavka-k-tekstu.jpg

Декоративно-ужиткове мистецтво – це мистецтво створення та художнього оформлення виробів практичного призначення. До них належить майже все, чим користується людина у повсякденному житті – одяг, меблі, килими, посуд та ін. Твори та вироби декоративно-ужиткового мистецтва, постійно оточуючи людину, впливають на виховання її естетичних, етичних та моральних поглядів, на її емоційний стан, допомагають збереженню народних традицій у суспільстві, формуванню національної свідомості. За останні роки в Україні видано чимало книжок з цієї тематики. Деякі з видань, які нещодавно надійшли до ОННБ, ми пропонуємо вашій увазі.

0001.jpg 002.jpg 0003.jpg 004.jpg

Авангард і модерн в українському народному мистецтві 1910-1930 років : [альбом] / авт.-упоряд. О. Шестакова ; наук. ред. Л. Білоус ; Нац. музей укр. нар. декор. мистецтва. – Київ : Саміт-книга, 2019. – 152 с. : іл. – Наклад 300 прим.

Автор-упорядник видання Олена Іванівна Шестакова – мистецтвознавець, завідувач відділу науково-фондової роботи Національного музею українського народного декоративного мистецтва, у передмові зазначає, що альбом «...дає можливість познайомитись із надзвичайно цікавим періодом творчого експерименту в мистецтві України початку ХХ ст., коли народні майстри працювали поруч із професійними художниками-новаторами. Кожний із представлених авторів – Ганна Собачко-Шостак і Параска Власенко із с. Скопці (нині – с. Веселинівка Київської обл.), Євмен Пшеченко та Василь Довгошия із с. Вербівка (нині – Черкаська обл.) – народні майстри яскравого індивідуального самовияву, які віртуозно володіли лінією, ритмом, кольором». Поруч з цими талановитими народними умільцями у створених в цей час майстернях працювали такі відомі художники-авангардисти, як Наталія Давидова, Олександра Екстер, Казимир Малевич та ін. Співпраця допомагала професійним митцям у пошуках національного стилю, надихала їх новими ідеями, а також значно поширювала художній світогляд та творчі можливості народних майстрів. Альбом знайомить з колекцією робіт, які з’явилися внаслідок такої співдружності. Нині всі ці твори зберігаються в фондах Національного музею українського народного декоративного мистецтва. 

 

0001-1.jpg 0002.jpg 0003-1.jpg 0004.jpg

Васіна З.О. Українське народне вбрання / Зінаїда Васіна. – Київ : Мистецтво, 2020. – 72 с. : іл.

Автор тексту та ілюстрацій Зінаїда Олександрівна Васіна – художник, сценограф, графік, етнограф, дослідниця історії українського національного вбрання. Її фундаментальні праці з науково-художніми ілюстраціями-реконструкціями «Український літопис вбрання» (в 2 т. 2003,2006; охоплює період з витоків до початку ХХ ст.) та «Еволюція українського вбрання. Сторінки з історії» (2021 – на жаль, поки немає в ОННБ) набули широкої популярності не тільки серед фахівців, але й серед широкого кола прихильників історії декоративно-ужиткового мистецтва України.

У представленій книжці автор у популярній формі знайомить читачів, передовсім молодь, з особливостями народного одягу всіх куточків України, від Карпат до південних регіонів.

 

0001-2.jpg 0002-1.jpg 0003-2.jpg 0004-1.jpg

Історія традиційних українських прикрас / авт. тексту, упоряд.: Г.В. Врочинська, Г.Г. Стельмащук. – Київ : Балтія-Друк, 2020. – 184 с. : іл.

Видання створене відомими мистецтвознавцями Ганною Володимирівною Врочинською та Галиною Григорівною Стельмащук, визнаними авторитетами у галузі дослідження декоративного мистецтва України, авторами численних  книжок та публікацій.

Прикраси – невіддільний компонент українського народного вбрання, обов’язковий атрибут народних звичаїв та обрядів. Автори зазначають, що «прикраси супроводжували жінок та чоловіків впродовж цілого життя, тому сьогодні вони є джерелом цінної інформації про побут, етичні норми та естетичні вподобання різних соціальних верств». Вражаюче різноманіття техніки та матеріалів у прикрасах є досягненням різних художніх ремесел і промислів. Це обробка каменів і металу, ткацтво, вишивка, плетіння, домашнє рукоділля тощо. Ілюстративні матеріали до книги зібрані з музейних колекцій по всій Україні. Видання призначене для фахівців та широкого кола читачів.

 

0-0001.jpg 0-0002.jpg 0-0003.jpg

Залевська М.М. Феномен золотного шитва в українському декоративному мистецтві : монографія / Марія Залевська ; наук. ред. К.І. Станіславська. – Київ : Пабліш Про, 2021. – 344 с. : іл. – Наклад 100 прим.

Видання присвячене історії та сучасному стану різновиду української вишивки – золотному шиттю (гаптуванню) як феномену декоративного мистецтва, його національним, художнім та технологічним особливостям, застосуванню гаптованих речей у релігійному та світському житті.

«Марія Миколаївна Залевська (1949-2020) досліджувала тематику золотного шитва до останніх днів свого життя... Презентована монографія являє собою дисертаційний текст з мінімальним редакційним корегуванням», – пише в передмові до книжки науковий редактор К.І. Станіславська.

Дослідження Залевської є першою в українському мистецтвознавстві серйозною спробою вивчення золотного шитва на теренах України. Книжка може зацікавити мистецтвознавців, істориків, колекціонерів та шанувальників декоративного мистецтва.

 

0001-3.jpg 0002-2.jpg 0003-3.jpg

Булгакова-Ситник Л.П. Магія згорнутої краси : альбом-кат. / Людмила Булгакова-Ситник. – Львів : Колір ПРО, 2021. – 412 с. : іл. – Наклад 160 прим.

Це видання – перше в Україні дослідження, присвячене віялам, – було здійснене істориком, етнографом Людмилою Петрівною Булгаковою-Ситник, автором низки книжок з історії української народної вишивки та вбрання. Історія побутування та способи виготовлення віял у різні часи в різних країнах, використання віяла як символу влади, виду зброї, мови флірту та інше – про все це можна дізнатися в захоплююче написаній та прекрасно ілюстрованій книзі.

Для фахівців найцікавішим може бути останній розділ – каталог та історія колекції віял Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України.

 

0001-4.jpg 0002-3.jpg 0003-4.jpg 0004-2.jpg

Віяла : каталог. Одеський муніципальний музей особистих колекцій ім. О.В. Блещунова / авт.-упоряд. О.В. Ілясова ; наук. ред. С.І. Остапова. – Одеса, 2021. – 96 с. : іл. – Укр., англ., рос. – Наклад 200 прим.

Майже одночасно з книгою Л. Булгакової-Ситник в Одесі вийшло ще одне чудове видання, теж присвячене віялам. Його автор – хранитель колекції Одеського муніципального музею особистих колекцій ім. О.В. Блещунова Олена Ілясова – зуміла у невеликій за обсягом книжці розповісти про історію віял, їх типи і види, зробити огляд музейної колекції та її грунтовний науковий каталог. Оригінальний дизайн, якісні ілюстрації, ретельно продумана структура – все це допомагає роботі з каталогом та розширює коло його користувачів.

Видання підготовлене за підтримки Українського культурного фонду.

Створено: 12.08.2022
Переглядів: 1719
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.