«Чорноморські дельфіни: загроза зникнення під час воєнних дій»

foto_lektora.png

10 серпня в Одеській національній науковій бібліотеці відбулася онлайн-лекція заступника директора Національного природного парку «Тузлівські лимани», доктора біологічних наук, еколога Івана Русєва «Чорноморські дельфіни: загроза зникнення під час воєнних дій».

У своїй лекції Іван Русєв розкрив основні причини загибелі чорноморських дельфінів. Небезпеку для тварин становлять надводні та підводні човни РФ, що незаконно перебувають в акваторії Чорного моря та використовують гідролокатори. Внаслідок дії гідролокаторів (сонарів) створюються потужні звуки, які негативно впливають на здоров`я тварин: дельфіни опиняються у зоні опромінення навігаційних приладів суден, що виводить з ладу їхні органи навігації та ехолокації та отримують потужні акустичні травми.

Також дельфіни потерпають і від потужних вибухів під час тривалого бомбардування моря. При ураженні органів навігації й слуху дельфіни не можуть застосувати ехолокацію, тобто вони стають фактично «сліпими». Втративши орієнтацію, тварини втрачають акустичний контроль над середовищем, не можуть орієнтуватися в просторі. У результаті цього вони натрапляють на всілякі перешкоди, зокрема й міни або розбиваються об скелі.

Ослаблені дельфіни стають об’єктом автономного зараження збудниками інфекцій, віруси яких в них живуть постійно. Це насамперед характерний для дельфінів вірус – морбілівірус.

За оцінками співробітників Національного парку «Тузлівські лимани», загальна кількість загиблих дельфінів трьох видів у Чорному морі через військові дії становить щонайменше 5000 особин за період війни 2022 року. Море викидає на берег не більше 5% від всіх загиблих тварин. Решта 95% просто іде на дно моря, тому їх неможливо зареєструвати.

Науково-дослідний відділ Національного парку «Тузлівські лимани» відслідковує відкриті джерела інформації з Румунії, Туреччини, Болгарії та аналізує їх для фіксації факту виявлених загиблих дельфінів (переважно на пляжах) у цих країнах за період воєнних дій.

До Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України було направлено листа, в якому пропонується для відновлення популяцій дельфінів створити в Північно-Західній акваторії Чорного моря заповідники чи національні парки, великі за площею, (не менше 3000 км кв.), або суттєво збільшити акваторії морських національних парків України, де буде виключено будь-який агресивний антропогенний чинник стримування відтворення та відновлення популяцій.

Онлайн-лекції про те, як збройна агресія РФ впливає на навколишнє природне середовище в Україні відбуватимуться і надалі.

Запис лекції «Чорноморські дельфіни: загроза зникнення під час воєнних дій»:

Більше інформації про дельфінів Світова спільнота на захисті морських мешканців

Створено: 10.08.2022
Оновлено: 11.08.2022
Переглядів: 1727
© 2024 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.