До Дня пам’яті та примирення та до Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні . Книжкова виставка «1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо»

foto-0a.jpg

Друга світова війна стала найбільш кривавою та жорстокою в історії людства. Для України та українського народу Друга світова є особливо болісною. Війна, яка пройшла крізь життя кожної української родини, є вагомою складовою історичної пам'яті нашого суспільства.

Істрія України періоду Другої світової війни посідає чільне місце у вітчизняній історичній науці. Останніми десятиліттями в Україні виник  цілий історіографічний пласт, пов'язаний з темою Другої світової. Створені у різних жанрах  видання, наукові дослідження, спогади та збірки усної історії, художні й публіцистичні твори,  складають величезний масив літератури в якому розкрито безліч нових документів, подій, фактів та зафіксовано тисячі  й тисячі імен відомих і маловідомих героїв-учасників війни і тих хто пережив її в окупації, тилу та концтаборах.

Увесь цей масив переріс у своєрідне історіографічне джерело, що віддзеркалює процес осмислення теми Другої світової війни у загальносвітовому та українському вимірах.

Одеська національна наукова бібліотека пропонує відвідати книжкову виставку «1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо»: до Дня пам’яті та примирення та до Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, яка експонується з 8 травня  у читальному залі ОННБ ( вул. Акад.Філатова, 1). 

На виставці представлено видання, які  висвітлюють причини та перебіг подій Другої світової війни, особливості міжнародної воєнної дипломатії, трагедію й подвиг перших років війни, історичне значення великої перемоги, спогади учасників бойових дій та документи усної історії.

foto-1.jpg

У двотомнику «Україна в Другій світовій війні: погляд з XX століття» (2011) подається сучасне бачення мобілізаційних і режимних заходів радянського керівництва, стратегічних і фронтових операцій на території України, політики німецької окупаційної влади, повсякденного життя цивільного населення в умовах нацистського режиму, боротьби партизанів та підпільників, суспільно-політичних  та соціокультурних процесів воєнної доби, з'ясовуються також долі жертв нацистських переслідувань, демографічні втрати українського народу в роки війни.

foto-2.jpg foto-3.jpg

«Червоний Імперіалізм : Друга світова війна і громадська думка в Україні, 1939-1941» (2019) та «Неприборкане різноголосся: Друга світова війна і суспільно-політичні настрої в Україні, 1939 - червень 1941 рр.» (2012), – книги відомого науковця, дослідника історії Другої Світової війни і політики пам'яті Владислава Гриневича – кандидата історичних  і доктора політичних наук, провідного наукового співробітника Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф.Кураса НАН України. За визначенням Марти Дичок, професора університету Західного Онтаріо (Торонто, Канада) «Владислав Гриневич написав  книги, в яких аналізує вражаюче обширний масив джерел, поєднуючи їх в унікальний спосіб та представляючи розуміння того, що і як українці думали у важки часи своєї історії»

foto-4.jpg

Дослідження  американського історика Тімоті Снайдера «Криваві землі» (2011) розкриває жахливі факти про масові вбивства у період із 1933 до 1945.
«Снайдер зазначає, що глибоке знання історії України, Польщі, Білорусі, єврейського народів – кожної з цих історій окремо – не дає можливості зрозуміти причини масового знищення населення впродовж історично досить короткого періоду. Вивчення кожної національної історії окремо не дає змоги побачити цілісне явище, і лише розгляд їх сукупно допомагає зрозуміти його причини», - зауважує Сергій Леп'явко, український історик, доктор історичних наук, професор кафедри історії України Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, заслужений діяч науки і техніки України.

foto-5.jpg

У книзі  Макса Гейстінгса «І розверзлося пекло... Світ у війні 1939-1945» (2019) подаються унікальні документи - інтерв’ю, щоденники, листи, спогади й різноманітні особисті документи. Описи битв як на суходолі, так і на морі від Дюнкерка до Іодзіми, від Сталінграда до Гвадалканалу. Усі подробиці військових операцій та економіка країн-учасниць війни, логістика забезпечення армій, політичні портрети й замальовки у Французькому генеральному штабі, Білому домі чи Міністерстві у справах колоній. Це , за словами багатьох дослідників «справжній репортаж із пекла Другої світової війни».

foto-6.jpg

У книзі «Друга світова війна: український вимір» (2012),  автор, Фелікс Левітас, спираючись на новітню українську і світову історіографію, відповідає на найактуальніші питання Другої світової війни та розкриває роль і місце України в подіях 1939-1945 років. У книзі використані унікальні історичні фотоматеріали, які зберігаються у Центральному державному кінофотофоноархіві України ім. Г.С.Пшеничного. 
«Я дуже давно хотів написати цю книжку. За віком моє покоління належить до останнього сталінського десятиліття, коли пам’ять про минулу війну була досить свіжою… » - пише Фелікс Левітас.

foto-7.jpg

Дослідженню теми «жінка і війна» присвячена збірка наукових праць «Жінки Центральної та Східної Європи у Другій світовій війні : гендерна специфіка досвіду в часи екстремального насильства» (2015). У виданні висвітлено маловивчені питання участі жінок у бойових діях та особливості перебування у військовому полоні, гендерні виміри жіночого досвіду радянського та національного підпілля, життя на окупованих територіях і примусової праці в Третьому райху, розкрито гендерну специфіку Голокосту, порушено складні питання насильства над жінками та співучасті жінок у насильстві в роки війни, окреслено проблеми повоєнних репрезентацій жіночого досвіду війни. Прагнучи вийти за рамки стереотипного бачення жінки у межах трикутника «зрадниця – жертва – героїня», вчені показують складну і суперечливу картину жіночого повсякдення у надзвичайних історичних обставинах.

foto-8.jpg

У збірці «Долаючи тишу : жіночі історії війни» (2018), авторка-упрядник Марта Гавришко пропонує читачам 27 відвертих  історій-сповідей жінок, які не просто бачили війну та брали активну участь у тогочасних подіях, а прожили її. Опікаючі спогади, емоції в історіях, які роками залишалися непочутими. Справжні долі дівчат, яких колись змінила війна.  Репрезентовані історії можуть шокувати, дивувати, спричиняти почуття незгоди, однак ніяк не можуть залишити байдужими.

foto-9.jpg

Зростає інтерес до розсекречених архівів та невідомих раніше документів часів Другої світової війни. Популярним серед науковців і студентської молоді є дослідницький доробок Українського інституту національної пам’яті - книжки серії «Історія без цензури!» - «Війна і Міф. Невідома Друга Світова» (2019) та «Від Рейхстагу до Іводзіми…» (2017). У виданнях представлено аналіз подій, маловідомих фактів Другої світової війни. Зокрема, йдеться про становище українських земель напередодні війни. Детально розкрито тему перебігу бойових дій на українських теренах 1941-1945 років. Проаналізовано окупаційну політику та окупаційний режим Німеччини та її союзників по відношенню до цивільного населення, політику фізичного знищення населення за національною ознакою чи соціальною приналежністю. Розкрито тему участі українців у війні СРСР з Японією та інші гострі питання і теми.

foto-10.jpg

Не лишає байдужими, особливо одеситів книжка Михайла Пойзнера «Окупація. Одеса 1941-1944 рр.» (2004). У збірці представлені невідомі документи і матеріали з історії Одеси – передвоєнної, перших років війни і окупації, перші післявоєнні роки. Офіційні укази та накази, листівки, фотографії, газети й журнали, листи, нотатки – все це унікальні свідоцтва нашого минулого.

Створено: 08.05.2022
Оновлено: 10.05.2022
Переглядів: 589
© 2022 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.