ЛІТНЯ МАНДРІВКА ДО КРИЖАНОЇ АНТАРКТИДИ : в Одеській національній науковій бібліотеці відкрилася унікальна виставка з нагоди 25-річчя антарктичної станції “Академік Вернадський”

photo5461099132623106905-2.jpg

На виконання Указу Президента України № 31/2021 від 29.01.2021 року «Про відзначення 25-ї річниці заснування антарктичної станції “Академік Вернадський”», враховуючи вагомий внесок українських учених у комплексні наукові дослідження в Антарктиці, їх загальнодержавне та міжнародне значення та з метою забезпечення подальшого просування економічних та наукових інтересів України у світі Одеська національна наукова бібліотека спільно з Національним антарктичним науковим центром (НАНЦ) презентують інформаційно-просвітницький проєкт «Літня мандрівка до крижаної Антарктиди».

У лютому 1996-го року над станцією «Академік Вернадський» було піднято синьо-жовтий стяг і вже чверть століття відважні українці й українки щороку вирушають у річні експедиції, щоб досліджувати Антарктиду та забезпечувати роботу станції.

Лише 30 країн світу мають свої цілорічні станції в Антарктиді. Для України, окрім престижу на світовій арені, це також «вікно можливостей»: наші науковці мають змогу долучатися до дослідження проблем планетарного масштабу.

22 липня в Одеській національній науковій бібліотеці відбулося урочисте відкриття інформаційно-просвітницького проєкту.                          

imgp9853-1.jpg imgp9806-3.jpg

imgp9856.jpg img_0840.jpg

Серед гостей велелюдного зібрання - директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий, керівник 25-ї української антарктичної експедиції Юрій Отруба, начальник Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) Віталій Караулов, ректор Одеського державного екологічного університету Сергій Степаненко, головний спеціаліст відділу оцінки впливу на довкілля земельних ресурсів, біоресурсів та заповідної справи Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації Марина Бизова, директор Науково-дослідної установи “Український науковий центр екології моря Віктор Коморін, учасники антарктичних експедицій, провідні науковці, екологи, освітяни, читачі зі стажем і друзі бібліотеки, одесити та гості міста, яких зацікавила непересічна подія.

imgp9828-2.jpg imgp9834-5.jpg imgp9841-4.jpg

На церемонії урочистого відкриття до присутніх звернулися:

imgp9825-1.jpg


Ірина Бірюкова -
генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки, заслужений працівник культури України:

"Для нас, бібліотекарів, вкрай важливо бути учасниками інформаційно-просвітницького проєкту, присвяченому історії заснування антарктичної станції «Академік Вернадський» та досягненням вітчизняних учених у наукових дослідженнях в Антарктиці, який реалізуємо спільно з Національним антарктичним центром.

Попри серйозність теми, для нього обрано легкий і доступний формат. У нас є великі традиції й досвід, адже в Одеській  національній науковій бібліотеці впродовж понад 10 років успішно діяв Університет екологічних знань. Велика кількість засідань і просвітницьких заходів була втілена за участі людей, яких сьогодні ми раді бачити тут у залі, за що складаємо їм щиру подяку та висловлюємо надію на відновлення того високого рівня роботи, до якого ми звикли.  Сьогодні, згідно з Указом Президента України, ми відзначаємо 25-річчя станції «Академік Вернадський». Одеса – це не тільки морські ворота України, але й початок нашого морського шляху до Антарктиди. Ми заохочуємо нашого читача цікавитися історією України, її здобутками та успіхами, адже бібліотека не лише місце тиші, але й місце навчання, місце самовдосконалення, місце натхнення"


Євген Дикий  -
директор Національного антарктичного центру, кандидат біологічних наук, публіцист:

"Питання проведення нашої виставки в Одеській  національній науковій бібліотеці є цілком гармонійним і логічним. Ми в одному з найстаріших в Україні місці, призначеному для ретрансляції нових знань, для того, щоб вони стали доступними для кожного. Бібліотека крокує в унісон із сьогоденням, працює в нових форматах, інтерактивно, приймає виставки, організовує діалоги між наукою та широким суспільством.

imgp9820.jpg

Цей рік - святковий для нашої науки, адже виповнилося 25 років нашій станції та підняттю нашого прапора в Антарктиді. Але, якщо говорити про українські дослідження Антарктиди, то українці присутні тут 200 років, починаючи з трьох експедицій, які взагалі відкрили Антарктичний континент.  В експедиції Беллінсгаузена  його заступником був  Іван Завадовський, родом з Гадяча, прямий нащадок запорозьких козаків. Учасником легендарної експедиції Роберта Скотта  до Південного полюса був Антон Омельченко (він також з Полтавщини). Зрештою, був радянський період дослідження Антарктиди, коли українці складали понад 30% учасників антарктичних експедицій. Цей період тісно пов'язаний з містом Одесою, бо саме з Одеси ходили науково-дослідні судна в Антарктику, в Одесі базувались дві величезні китобійні флотилії, «Слава» і «Радянська Україна», які вели промисел в Антарктиці. Тому насправді українській Антарктиді 200 років, але останні чверть століття вона нарешті має свою власну станцію і стала рівноправним партнером у світовому співтоваристві дослідників полярних регіонів".

imgp9832-3.jpg

Сергій Степаненко - ректор Одеського державного екологічного університету, доктор фізико-математичних наук, професор, голова Ради ректорів закладів вищої освіти Одеського регіону:

"У першій експедиції, яка приймала станцію Фарадей від британських учених, було два видатних науковці з Одеси – професор Леонід Говоруха та Віктор Ситов – директор Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, який мабуть є найбільш заслуженим полярником, він був у трьох експедиціях, у двох з них начальником. З 1994 року в нашому університеті ми готуємо фахівців зі спеціалізації «Полярна метеорологія». 

Звісно, для нас робота в Антарктиді є одним із пріоритетних напрямів наших наукових досліджень, і ми пишаємося тим, що наші випускники працюють на станції «Вернадський» та вносять свою частку в українську і світову науку".Віктор Коморін -
директор Науково-дослідної установи “Український науковий центр екології моря”, кандидат географічних наук:

"Мабуть минулої ночі не один з вас прокинувся від нищівної зливи з грозою, яка лютувала над Одесою. Зранку можна було побачити, що все місто затоплене, а декілька районів залишилося без світла. Здавалось би, де Одеса, а де Антарктида? Але це наслідки кліматичних змін, які перш за все відчутні в Антарктиді. 

imgp9850-4.jpg

Виставки, як наша сьогоднішня, – це заходи, які дають змогу людям більш детально зрозуміти, що зараз навколо нас відбувається. Глобальні кліматичні зміни впливають не лише на льодовий покрив, зменшується біорізноманіття, ми виявляємо токсичні речовини у Південному океані, далеко від промислових підприємств та головних морських шляхів. Ми повинні усвідомити, що навіть незначна шкода, яку ми завдаємо довкіллю, начебто далеко від Південного полюсу, так чи інакше впливає на екологічний стан планети. Якщо це зрозуміє пересічний громадянин, школяр, студент - я маю певність, що ситуація повернеться на краще".

img_0874.jpg img_0939.jpg photo_2021-07-22_14-39-13.jpg

Євген Дикий разом з учасниками антарктичних експедицій провів захоплюючу екскурсію експозицією виставки, де представлено 25 великих історичних і сучасних фото про Антарктиду та роботу українських полярників, відео про природу крижаного континенту, полярні артефакти.

img_0869.jpg img_0947-1.jpg img_0881.jpg

Великий інтерес присутніх викликала 3D-фотозона, де кожен може зробити фото на тлі антарктичного крижаного краєвиду з будівлями станції «Академік Вернадський» посеред чарівних мешканців місцевого тваринного світу на передньому плані. На деякий час тут утворилася черга охочих зробити світлину.

photo_2021-07-22_15-07-54-1.jpg photo_2021-07-22_15-06-10.jpg photo5463350932436792406.jpg

Для гостей з Національного антарктичного наукового центру та учасників антарктичних експедицій була проведена екскурсія залами Одеської національної наукової бібліотеки. Вони зробили кілька записів у Книзі почесних гостей ОННБ :
«Ніщо не приносить такого задоволення, як читання та гортання паперової книги!!!» (Юрій Отруба).

«Від тих, хто здобуває нові знання із щирою вдячністю тим, хто їх збирає, систематизує, і передає з покоління в покоління! Якби не бібліотеки і не прочитані книжки, я ніколи не став би тим, ким є…» (Євген Дикий).

Виставка працюватиме до 31 серпня 2021 року за адресою: Одеська національна наукова бібліотека, вул. Пастера, 13. Вхід безкоштовний. 

МАТЕРІАЛИ У ЗМІ:

Антарктида приехала в Одессу: пингвинов и станцию «Вернадский» можно увидеть в Национальной библиотеке // Думская. - 22.07.2021.

Антарктида в Одесі: виставка історичних та сучасних світлин // 7 Телеканал. - 23.07.2021. 

Одесская библиотека пригласила в антарктическое путешествие // ТАЙМЕР. - 23.07.2021.

Антарктида приїхала в Одесу: відвідати унікальну виставку можна в науковій бібліотеці до 31 серпня // ДУ Національний антарктичний науковий центр. - 22.07.2021. 

Інформаційно-просвітницький проект «Літня мандрівка до крижаної Антарктиди» // Департамент екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адмiнiстрацiї. - 22.07.2021. 

Выставка о наших полярниках в Антарктиде откроется в научной библиотеке // Информационное агентство «Контекст-Причерноморье». - 19.07.2021. 

В Одессе откроется выставка, посвященная Антарктиде // Depo.ua. - 20.07.2021.

“Літня мандрівка до крижаної Антарктиди” – 22 липня в Одеській науковій бібліотеці відкриється інтерактивна фотовиставка до 25-річчя передачі Україні антарктичної станції від Великої Британії // ДУ Національний антарктичний науковий центр. - 20.07.2021. 

Створено: 23.07.2021
Оновлено: 27.07.2021
Переглядів: 868
© 2021 Одеська національна наукова бібліотека. Всі права захищено. При використанні матеріалів посилання на офіційний веб-сайт Одеської національної наукової бібліотеки обов'язкове.